E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıAltın güvenden değil, merkezden yükseliyor---

Altın güvenden değil, merkezden yükseliyor

Altın güvenden değil, merkezden yükseliyor
03 Mart 2020 - 09:00 www.borsagundem.com

A1 Capital Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende "BIST100’de 110 Bin direnci kırılabilir mi?" sorusu ön plana çıkıyor.

Haftanın ilk işlem gününe güçlü bir giriş yapan BIST100 endeksi günü 107.309 puanla, %1,24 yukarıda tamamladı. Endeksi Bankacılık sektörünün desteklediği ve sanayi sektörünün de bu alımlara öncülük ettiği gözlendi.

Kur cephesinde ise dün 6,25 seviyesinde zayıf tepki alımları kendini gösterirken, bu sabah paritenin 6,18 çevresinde şekillendiği izleniyor. Bugün seans başında şubat ayı TÜFE verisi piyasaların odağında olacak. Diğer yandan bugün Halkbank aleyhine açılan davanın, New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde başlaması bekleniyor.

Yurtiçinde hem veri bazlı hem de haber akışlarına odaklı bir gün yakından takip edilecek. Sınırda gelişmeler devam ediyor ve tansiyon tam anlamıyla düşmedi. Yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan, Moskova’da Putin ile görüşmesi sonrası jeopolitik gelişmelerin geleceği nokta finans piyasaları için kritik olacak.

Yurtdışında ise koronavirüsüne dair endişeler devam ediyor. Fakat Çin’de vaka ve ölüm oranı hızındaki yavaşlama virüsün yayılımındaki hız konusunda korkuların geçmesini şimdilik destekliyor.

Diğer yandan, Trump yönetiminin, aşı ve tedavi konusunda ilaç üreticileri ile çalışacağını açıklaması, Japonya’dan Çin’e ülkelerden mali ve para politikaları anlamda teşviklerin değerlendirilmesi son olarak MB’lerin likidite anlamında destekleyici olabileceklerine dair söylemleri piyasaları destekleyen gelişmeler arasında yer alıyor.

Bu sabah Asya piyasalarında pozitif bir hava hâkim ve benzer tablonun vadelilerde oluştuğu görülüyor. Ons altın güvenli liman talebinden ziyade daha çok MB’lerin faiz indirim beklentilerinin yanı sıra Fed’in mart ayı toplantısında bir faiz indirimine gidebileceği ihtimalinin kuvvetlenmesi ile pozitif seyrediyor. 1600$ seviyesine çok yakın bir noktada işlem gören ons altın için bu seviye yönün tayin edilmesi adına önemli olacak.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)