E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıAltın fiyatları için kritik gün!---

Altın fiyatları için kritik gün!

Altın fiyatları için kritik gün!
16 Ocak 2022 - 13:56 www.borsagundem.com

Altında düşüş duracak mı? Gram altın yükselişe geçer mi? Fed'in faiz karar altın fiyatlarını nasıl etkiler? Altın yatırımı yapmak için doğru zaman mı? sorularına yanıt arayan vatandaşlar 25 Ocak'ta Fed'in alacağı kritik kararı bekliyor.


Altın fiyatları, Fed'in 25 Ocak'taki alacağı karar öncesi 789 liraya kadar geriledi. Tahvil piyasalarında Fed'in bu sene 4 faiz artışına gideceği fiyatlanırken altın yatırımcıları, "Altında düşüş duracak mı? Gram altın yükselişe geçer mi? Fed'in faiz karar altın fiyatlarını nasıl etkiler? Altın yatırımı yapmak için doğru zaman mı?" sorularına yanıt arıyor. Fed Başkan Yardımcısı Adayı Lael Brainard, ABD Senatosu'nda katıldığı oturumda, martta faiz artırımına açık olduğunun sinyalini verdi. Bu açıklamalarında ardından tahvil faizi ve ons altın yükselişe geçti. İşte son dakika güncel altın fiyatları...

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

Gram altın fiyatları 16 Ocak Pazar günü piayasalar kapalı olduğu için cuma gün ki kapanış değerleri üzerinden işlem görüyor. Buna göre gram altın 789 lira seviyelerinden işlem görüyor. Çeyrek altın fiyatları 16 Ocak Pazar günü kaydedilen güncel verilere göre 1.263 lira alış ve 1.291 lira satış fiyatı üzerinden işlem görüyor. Cumhuriyet altını ise 1257, tam altın 5 bin 031, yarım altın ise 2515 liradan işlem görüyor

POWELL YÜKSEK ENFLASYONUN NEDENİNİ AÇIKLADI

Hafta boyunca Fed yetkilileri para politikasına ilişkin sözle yönlendirmelerde bulunurken, tahvil piyasalarında Fed'in bu sene 4 faiz artışına gideceği fiyatlanıyor. Fed Başkanı Powell hafta içinde yaptığı açıklamada, bankanın araçlarını ekonomiyi ve güçlü bir iş gücü piyasasını desteklemenin yanı sıra yüksek enflasyonun kalıcı hale gelmesini önlemek için kullanacaklarını ifade ederek, 'Devam eden salgına rağmen ekonomi hızla güçlendi. Bu durum, kalıcı arz ve talep dengesizliklerine ve darboğazlara, dolayısıyla yüksek enflasyona, neden oldu. Maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerine ulaşmakta kararlıyız' ifadelerini kullandı.

Salgın sonrası ekonominin bazı açılardan farklı olabileceğini, hedeflerin peşinde koşarken bu farklılıkları hesaba katmak gerekeceğini vurgulayan Powell, bu doğrultuda para politikasının sürekli gelişen ekonomiye ayak uydurarak geniş ve ileriye dönük bir bakış açısı benimsemesi gerektiğini bildirdi.

FAİZ ARTIRIMI FİYATLAMASI BAŞLADI

Fed Başkan Yardımcısı Adayı Lael Brainard, ABD Senatosu'nda katıldığı oturumda, martta faiz artırımına açık olduğunun sinyalini verdi. Yıl boyunca birkaç faiz artışının öngörüldüğüne işaret eden Brainard, varlık alımları biter bitmez faiz artırımı yapabilecek durumda olacaklarını düşündüğünü söyledi. Fed yetkililerinin sözle yönlendirmeleri sonrası, tahvil piyasalarında Fed'in yüzde 97 ihtimalle martta en az 24 baz puan faiz artışına gideceği fiyatlanıyor.

TAHVİL FAİZİ UÇTU, ONS ALTIN YÜKSELİŞE GEÇTİ

ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 1,81 ile son iki yılın en yükseğine çıkarken, haftayı yüzde 1,79 seviyesinden tamamladı. Dolar endeksi ise yüzde 0,6 azalışla 95,2'ye gerilerken, altının ons fiyatı yüzde 1,1 yükselişle 1817 dolara çıktı.

ALTIN FİYATLARI İÇİN KRİTİK TEKNİK SEVİYELER

Ons altın için ilk önemli direnç seviyesi 1.835 düzeyi olarak öne çıkıyor. Bu seviyenin aşılması durumunda takip edilecek düzey 1.880 dolar olarak dikkat çekiyor. Aşağıda ise 1792 dolar bandı ve devamında ise 1760-1725 seviyesi önemli destek seviyesi.

Gram altın tarafında yukarıda psikolojik seviye olan 820 lira ilk önemli direnç olarak göze çarparken, devamında ise 840-880 lira düzeyi takip edilecek. Aşağıda ise 700-680-650 lira öne çıkıyor. Bu seviyenin altında ise 600 liranın gündeme gelebileceği bildirildi.

JP MORGAN'DAN DİKKAT ÇEKEN RAPOR

ABD'li dev banka JP Morgan, Fed'in faiz artırmasıyla birlikte altın fiyatlarında düşüşün olabileceğine yönelik rapor yayımladı.

JP Morgan analistleri, Fed'in 2022 yılında para politikasını sıkılaştırmaya başlamasıyla birlikte altının bu adımın etkilerine karşı dayanamayacağını düşünüyor. Raporda, Fed'in genişlemeci para politikasını terk etmesiyle birlikte altın ve gümüş fiyatları üzerinde 2022 yılı boyunca baskı oluşacağı, 2022'nin ilk çeyreğinde ons altının 1765 dolar seviyelerine gerileyeceğini ve istikrarlı şekilde düşmeye devam etmesinin beklendiğini söyledi. 2022 yılının son çeyreğinde altın fiyatlarının 1520 dolara kadar gerileyebileceği de raporda not edildi.

ABD MERKEZ BANKASI 2022 FED TOPLANTI TARİHLERİ

2022 yılında 8 kez gerçekleştirilecek FED FOMC (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi) toplantılarının tarihleri aşağıdaki gibidir.

2022 Ocak FED toplantı tarihi 25 – 26 Ocak FOMC toplantısı

2022 Mart FED toplantı tarihi 15 – 16 Mart FOMC toplantısı 

2022 Mayıs FED toplantı tarihi 3 – 4 Mayıs FOMC toplantısı 

2022 Haziran FED toplantı tarihi 14 – 15 Haziran FOMC toplantısı 

2022 Temmuz FED toplantı tarihi 26 – 27 Temmuz FOMC toplantısı

2022 Eylül FED toplantı tarihi 20 – 21 Eylül FOMC toplantısı 

2022 Kasım FED toplantı tarihi 1 – 2 Kasım FOMC toplantısı

2022 Aralık FED toplantı tarihi 13 – 14 Aralık FOMC toplantısı 

Altın fiyatları faiz engelini enflasyonla aşacak

 

Altında yön belirsiz

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)