E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıAltın “büyüme iyimserliği” ile 2019'un düşüğüne yakın seyretti---

Altın “büyüme iyimserliği” ile 2019'un düşüğüne yakın seyretti

Altın “büyüme iyimserliği” ile 2019'un düşüğüne yakın seyretti
17 Nisan 2019 - 11:46 www.borsagundem.com

Altın, hisseler küresel büyüme iyimserliğiyle altı ayın zirvesine yakın seyrederken yılın en düşük seviyesine yakın işlem gördü

Altın, hisse senedi endeksleri küresel büyüme iyimserliğinin tekrar artmasıyla altı ayın zirvesine yakın seyrederken yılın en düşük seviyesine yakın işlem gördü.

Çin'de açıklanan güçlü veriler büyüme konusundaki iyimserliğin artmasında rol oynadı. Çin ekonomisi yılın ilk çeyreğinde istikrarını beklenmedik ölçüde korudu.

Çin'de Çarşamba günü açıklanan verilere göre ilk çeyrek büyümesi ekonomist beklentilerini aştı. Perakende satışlar ve sanayi üretimi verileri de Mart'ta beklenenden iyi geldi.

Altın üzerinde baskı oluşturan bir diğer unsur ise aşağı yönlü teknik gösterge. Değerli metal 100 günlük hareketli ortalamasını Pazartesi günü aşağı doğru kırdı. Bazı traderlara göre bu durum metalde daha fazla zayıflamanın sinyalini veriyor.

Spot piyasada işlem gören altın, Londra saatiyle 07:15'te yüzde 0.2 yükselişle ons başına 1,279.46 dolar seviyesinden işlem gördü. Değerli metal Salı günü 1,273.02 dolar ile 27 Aralık'tan beri en düşük gün içi seviyesine gerilemişti.

Doların 10 önemli piyasa parası karşısındaki değerini ölçen Bloomberg Dolar Spot Endeksi önceki seansta yüzde 0.1 yükselmesi sonrasında Çarşamba günkü işlemlerde yüzde 0.1 geriledi.

ABD'de 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi yüzde 2.59 ile yaklaşık bir ayın en yüksek seviyesine yükseldi.

Singapur'da Phillip Futures analisti Benjamin Lu, “Yatırımcıların küresel ekonomik koşullarda olası bir dönüş ihtimalini değerlendirmesinden kaynaklı güçlü risk iştahı, altının cazibesini azalttı.” dedi.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)