E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiAlmanya'ya gelinlik, Rusya'ya damatlık gönderiyoruz---

Almanya'ya gelinlik, Rusya'ya damatlık gönderiyoruz

Almanya'ya gelinlik, Rusya'ya damatlık gönderiyoruz
02 Kasım 2019 - 13:09 www.borsagundem.com

Türkiye'nin gelinlik üretim merkezi İzmir'de abiye, gelinlik ve damatlıklar başta Avrupa olmak üzere 40 ülkeye ihraç ediliyor.

Gelinlik, damatlık ve abiye sektöründe önde gelen moda ve üretim merkezleri arasına girmeyi başaran İzmir'den Avrupa ülkeleri ve Rusya'ya yapılan ihracat artıyor.

Genç kızların hayali gelinlikte üretim kültürü Cumhuriyet öncesi döneme kadar uzanan, iç pazardaki büyüklüğünü 13 yıldır düzenlenen IF Wedding Fuarı'yla yurt dışına taşıyan İzmir, 500'e yakın firma ve on bine yakın çalışanıyla dünyada adından söz ettirmeye başladı.

Son yıllarda Mimar Kemalettin Moda Merkezi ve çevresinde kümelenen modacıların tasarladığı gelinlik, damatlık ve abiyeler, dünya genelinde 40 ülkede düğün törenlerinin vazgeçilmezi oldu.

Dış ticaret kayıtlarında diğer konfeksiyon ürünlerinden ayrılamadığı için ülke geneli net ihracat rakamı bilinmeyen ancak sektör yetkililerinin yaklaşık 1 milyar dolar olarak tahmin ettiği sektör, İzmir'de özellikle kadın istihdamına büyük katkı sağlıyor.

Ürün başına ortalama 300 avro fiyatla ihraç edilen gelinliklerin en büyük alıcısı olan Almanya'yı İtalya, Fransa ve diğer Avrupa ülkeleri izliyor. Türkiye'nin önde gelen dış ticaret partnerlerinden Rusya ise damatlık talebiyle dikkat çekiyor.

Rusya'da damatlık ihracatında artış
Mimar Kemalettin Moda Merkezi Derneği Başkanı İzzet Avcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de gelinlik üretiminin yaklaşık yüzde 70'inin İzmir'de gerçekleştirildiğini ve ihracatta da son yıllarda başarılı sonuçlar alındığını kaydetti.

Almanya'daki Türk kökenli vatandaşların talebiyle başlayan gelinlik ihracatının Almanya vatandaşlarının talebinin artmasıyla geliştiğine işaret eden Avcı, "Almanya'nın birçok şehrinde mağazalarımız var. Sadece gelinlik değil nedime kıyafetlerinde de bir artış söz konusu. Rusya'ya ise damatlıkta bir yükseliş var. Bu ülkedeki fuarlarda ürünlerimiz büyük ilgi görüyor." dedi.

"Genç tasarımcıların başarıları"
Yeni bir Uluslararası Rekabetin Geliştirilmesi (URGE) projesi başlattıklarını ve Türki cumhuriyetlere odaklandıklarını belirten Avcı, tasarım konusunda da ciddi atılımlar yaptıklarını vurguladı.

Türkiye'de yetişen çok sayıda genç tasarımcının Avrupa genelinde sesini duyurduğunu, bunun sektörün ilerlemesinde etkili olduğunu belirten Avcı, "Boncukçusu, kumaşçısı, dikimcisi, tasarımcısı derken İzmir'de yaklaşık 10 bin kişi gelinlik sektöründen ekmek yiyor. Özellikle kadınların başı çektiğini rahatlıkla söyleyebiliriz." dedi.

Markalaşma vurgusu
Gelinlik ihracatçısı Abdullah Salkım da kentte üretilen gelinliklerin yarısından fazlasının dış pazara gönderildiğini aktardı.

İhracatın önemli bölümünün fason üretim yoluyla farklı markalar altında yapıldığını ancak Türk gelinlik markalarının da seslerini yükseltmeye başladığını kaydeden Salkım, "Türk gelinliğinin marka değerini üst seviyeye çekmemiz lazım. Avrupa'da kendi markalarımızı öne çıkartmamız gerekiyor. Türk gelinlik sektörü kalitesi ve tasarımıyla dünyanın her yerine mal satabilecek kapasitede. Avrupa, Ortadoğu ülkeleri ve çevre coğrafya başta olmak üzere hızlı bir büyüme potansiyeli görüyoruz." diye konuştu.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Volkan02 Kasım 2019 15:57

    Güzel bir niş alan. Türkiye'de bile gelinlikler damatlıklar pahalı, yurt dışında çok daha pahalıdır. Sadece gelinlik üserine seri üretim bile düşünülebilir. Burada internet de kulllanılaraka kişiye özgü olan aslında çok sayıda modüşer üretilebilen gelinlikler ile öne çıkılabilir. Gelinlik yanında aksesuar da süretilip satılabilir, imitasyon mücehver, taç, kolye, bileklik, yapma çiçek vs. Genelde ufak işletmeler var ve çok verimli değiller. En az 1000 kişilik içinde tasarımcı, grafikçi, bilişimci vs bir işletme ile başlamak lazım. Miktarlar yüksek olunca pahalı olan gelinlik kumaş vs için alım gücü ve belki üretim imkanı da olur.

  • Volkan02 Kasım 2019 16:29

    Geçen yıllarda Black Friday gününde gelinliklere saldıran kadınlar gözümün önüne geldi. Ortada damat yok, denem imkanı yok kadınlar ucuz gelinlik peşinde. Bu iş için uygun yer 3.Havalimanına yakın Esenyurt, Arnavutköy olur. Biraz tekstil ve konfeksiyondan anlasam kendim girerdim, fırsat çok büyük.