E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemAlmanya'nın Türkiye'ye seyahat izninin altından ne çıktı?---

Almanya'nın Türkiye'ye seyahat izninin altından ne çıktı?

Almanya'nın Türkiye'ye seyahat izninin altından ne çıktı?
09 Ağustos 2020 - 10:27 www.borsagundem.com

Almanya'nın Antalya, İzmir, Aydın ve Muğla’ya "seyahat yasağı"nı kaldırmasının altından, Türkiye’nin verdiği güvencelerin yanında Alman Seyahat Şirketi TUI’nin büyük baskısı çıktı.

Geçen hafta içerisinde Almanya, Antalya, İzmir, Aydın ve Muğla’ya seyahat uyarısını kaldırarak bölge turizmi için büyük adım attı. Fakat bu kararın perde arkasında başka bir detay ortaya çıktı…

Alman basını, Ankara’nın yoğun lobi çalışmalarının yanı sıra Almanya’nın önde gelen turizm şirketlerinden TUI’nin de batmaması için Berlin yönetiminin böyle bir karar aldığını öne sürdü.

Korona virüs salgını başladıktan sonra yedi hafta içinde 1 milyar Euro nakit kaybeden TUI, zaten 5 milyar Euro zararda olduğu için pandemi sürecinde sallanmaya başladı. Kasasındaki para 2.1 milyar Euro’ya düşen TUI’nin en büyük gelir kaynaklarından biri de Almanlar’ın en çok tercih ettiği tatil beldeleri olan Ege ve Akdeniz sahilleriydi. Fakat Almanya’nın Türkiye’ye seyahat uyarısı getirmesiyle birlikte TUI için panik çanları çalmaya başladı.

“MAYORKA MODELİ”

Hannover merkezli şirket bir yandan Almanya'da, diğer yandan Türkiye'de hijyen konsepti için gereken adımların atılmasına katkı sağlarken, diğer yandan da Alman politikacılara sürekli baskı yaptı. Çünkü, Türkiye turizminin kapanması TUI'ye büyük darbe vuruyordu ve sadece Mayorka veya Yunan adaları şirketin ayakta kalması için yeterli değildi.

Temmuz ayının son haftasında TUI'nin şefi Fritz Joussen, bir ara çözüm önerdi. Joussen, hem Alman politikacıları hem de Alman basınına, “Bütün ülke için değil ama turizm bölgeleri için seyahat uyarısı kaldırılabilir. Akılcı olursak, Türk rivierasında yüksek hijyen ve sağlık önlemleri var. Mayorka örneği gibi başlayabiliriz. Önce kısıtlı olarak bazı bölgeler için uyarı kaldırılır. Birkaç bin turist gider, sonra gerisi gelir“ dedi. Joussen'in bu sözleri Rheinische Post isimli gazete de yayınlandı.

TUI’YE NEFES ALDIRDI

Bavyera Radyosu'na açıklama yapan Alman Turizm Bakanı Thomas Bareiss ise, Ege, İzmir, Antalya ve Bodrum'a seyahat uyarısı kalkabilir. Oradaki enfeksiyon sayıları düşükse, aşamalı bir kaldırmadan söz edebiliriz“ demişti. Türkiye'nin güvenceleri ve TUI'nin de bastırmaları sonucu, kısmi olarak uyarı kaldırılmış oldu. Böylece TUI de, daha büyük bir zarardan kurtuldu. Aksi halde, sermaye artırımı mecburi hale gelecek ve şirket daha büyük zorluklarla karşılaşacaktı. 4 Ağustos itibariyle kalkan seyahat uyarısı, bölgedeki diğer Türk otellerine ve TUI’yle çalışan büyük tatil beldelerine de nefes aldırdı.(Ali Gülen/Sözcü)

Almanya, Bulgaristan ve Romanya’yı riskli ilan etti

Almanya emniyetinde tehlikeli kadrolaşma

THY'den Almanya uçuşları için korona virüs testi uyarısı

Almanya, Türkiye'ye yönelik seyahat uyarısını kısmen kaldırdı

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Çok saçma09 Ağustos 2020 12:25

  Bu illerde korona yok muymuş acaba. Sahiller full insan kaynıyor ama hiç kimse birşey demiyor. Hatta destekliyorken Anadolu da bulunan insanlara sosyal mesafe kuralına uymayana veya maske takmayana ceza yazılması çok saçma.

 • AhmetK09 Ağustos 2020 14:19

  Tak kardesım maskeni, neyın sidik yarısındasınuz. Sahilde takılmkyorsa biz niye takıyoruzmus. Senin ve ailenin saglıgı ıcın tak işte. Sana ailene bulasmasın, takmıyoesa o adam gebersın.,

 • Ali09 Ağustos 2020 11:04

  Dünyanın en güzel ülkesi, her bakımdan. Bize muhtaçsın hey avrupa.,, her bakımdan muhtaçsın.

 • Vb10 Ağustos 2020 03:01

  arabanın alternatifi çok , makine mi kaldı artık her yerde üretiliyor , buzdolabı üretim rakamlarımızı biliyor musun sen komik adam ?   ve futbolcu çok hayati shumacher devrinde kaldın galiba   :)  ihracat pazarı ve turizm kayda değer sadece , ama aşağılık duygusu olduğu için aklına geleni yazmış zavallı ıtri..... 

 • ıtri09 Ağustos 2020 18:59

  alman arabası, buzdolabı, futbolcusu, makinası, turisti. sen muhtaçsın Almanyaya