E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemAlmanya'dan Türkiye ve Yunanistan'a çağrı---

Almanya'dan Türkiye ve Yunanistan'a çağrı

Almanya'dan Türkiye ve Yunanistan'a çağrı
10 Ağustos 2020 - 17:25 www.borsagundem.com

Berlin, Atina ve Ankara'yı Doğu Akdeniz konusunda doğrudan görüşmeler yapmaya çağırdı.

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Akdeniz’in doğusuna ilişkin gelişmeleri yakından izlediklerini belirterek, şimdi orada yeniden gerilim yaşanmasından dolayı endişe duyduklarını ifade etti.

"En önemlisi ve acilen ihtiyaç duyulan şey, ilgili ülkelerin, Yunanistan ve Türkiye'nin birbirleriyle doğrudan görüşmeler yapmalarıdır." diyen Seibert, burada ihtilaflı deniz hukukuna ilişkin konuları da ele almalarını ve çözümlenmesini ümit ettiklerini belirtti.

Seibert, Alman hükümetinin her iki tarafla temasta olduğunu aktararak Alman hükümetinin olabildiği yerde katkı sunmaya hazır olduğunu, ancak doğrudan görüşmelerin yapılmasının önemli olduğunu savundu.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Christofer Burger, Türkiye’nin Akdeniz’in doğusunda sismik araştırmalar yapma kararını endişeyle not ettiklerini söyledi.

Burger, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın birçok kez uluslararası hukuka riayet edilmesi ve Akdeniz’in doğusunda gerilimi azaltmaya dönük adımların atılmasına ihtiyaç duyulduğunu ifade ettiğini belirterek, bu açıdan mevcut durumda sismik araştırmalar yapmanın yanlış bir sinyal olduğunu ileri sürdü.

Tek taraflı adımların çözüm konusunda ilerleme sağlayamayacağını iddia eden Burger, açık konuların taraflarca müzakere yoluyla açıklığa kavuşturması çağrısında bulundu.

Yunan yönetimi, Türkiye'nin Ege ve Doğu Akdeniz meselelerini müzakere etme, sorunlara hakça çözümler geliştirme teklifine yanaşmazken son yıllarda deniz yetki alanları konusunda Kıbrıs Rum kesimi ve bazı bölge ülkeleriyle tek taraflı adımlar atmaya devam ediyor.

Türkiye, son dönemde söz konusu tek taraflı adımlara karşı kendi tedbirlerini almakta kararlı olduğu mesajı yineliyor.

Yunan tarafı acil durum konseyini topladı

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Dd10 Ağustos 2020 18:53

    Türkiye geri adım atarsa. işimiz biter daha büyük sorunlar. Başımıza dert olur.

  • pazarci10 Ağustos 2020 18:27

    TC nin cook uyanik ve bir adim onde olmasi gerek.almanya dedigin iki yuzlu ve TC yi tuzaga dusurebilir, Turk,lerin 1 nci dunya savasina girmesini sebep olmustur.kisacasi bunlarin hepside ayni tavanin baligidirTC nin cok iyi karar verip ve verdigi kararinda durmali,yok almaya yok fransa deyip kararinda n donmemeli/yumsamamali..suriye verdik onlarca sehit bir onlarca sehitte yunan gavuruna karsi verilir, amma tum ege adalarida gercek sahibi bulur.....

  • wers10 Ağustos 2020 17:53

    almanlar ve fransızlar yunanlıları tutuyor bellli oluyor herşey yalandan yere oyalama yapıyorlar