E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiAlmanya sanayi üretiminde büyük düşüş---

Almanya sanayi üretiminde büyük düşüş

Almanya sanayi üretiminde büyük düşüş
07 Mayıs 2020 - 11:28 www.borsagundem.com

Almanya'da sanayi üretimi, martta bir önceki aya göre yüzde 9,2 ve Mart 2019'a göre ise yüzde 11,6’lık daralma kaydetti.

Almanya'da sanayi üretimi, yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle özellikle sermaye malları ve otomotiv üretiminin düşmesiyle martta yüzde 7,5 düşüş beklentisine karşı yüzde 9,2 gerileyerek 1991'den bu yana puan bazında en büyük düşüşü gösterdi.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) sanayi üretimine ilişkin mart ayı geçici verilerini açıkladı.

Verilere göre, mevsimsellik ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, martta bir önceki aya kıyasla yüzde 9,2 düştü. Böylece, Kovid-19 salgını etkisiyle ülkede sanayi üretimi kayıtların tutulduğu 1991'den bu yana puan bazlı en büyük düşüşü gösterdi ve sanayi üretiminin seviyesi yaklaşık son 30 yılın en düşük seviyesi olarak kayıtlara geçti.

Piyasalarda, sanayi üretimine ilişkin beklenti aylık yüzde 7,5 azalması yönündeydi.

Sanayi üretimi, Mart 2019'a göre de 11,6'lık daralma kaydetti.

Daha önce yıllık yüzde 1,2 düşüş olarak açıklanan şubat ayı sanayi üretimi verisi yüzde 1,8 düşüş olarak revize edildi.

Veriler, martta önceki aya kıyasla, enerji ve inşaat hariç, sanayi üretiminin yüzde 11,6 düştüğünü ortaya koydu.

Söz konusu dönemde sanayi üretimi içerisinde sermaye malı üretimi yüzde 16,5 ve ara malı üretimi yüzde 7,4 düştü.

Martta tüketim malları üretimi yüzde 7,5 düşerken sanayi dışında inşaatta bir önceki aya göre yüzde 1,8 artış görüldü. Enerji üretimi seviyesinde ise yüzde 6,4 düşüş kaydedildi. Ülkenin otomobil sektörünün üretiminde ise yüzde 31,1 azalma görülmesi dikkati çekti.

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, sanayi üretiminde yılın ilk çeyreğinde yüzde 1,2'lik bir düşüş görüldüğü belirtilerek, "2020 yılına iyi bir başlangıç yapıldığı göz önüne alındığında, küresel salgının tetiklediği üretim düşüşü ilk çeyrekte ılımlı kaldı. Ekonomideki kapanış mart ayının ikinci yarısını etkiledi. Nisan ayında üretimde daha da keskin bir düşüş beklenebilir." değerlendirmesine yer verildi.

Bakanlığın açıklamasında, yılın ocak-mart dönemimde inşaat üretiminde yüzde 5,5 artış olduğu da kaydedildi.

Destatis, dün ülkede fabrika siparişlerinin mart ayında yüzde 15,6 azaldığını açıklamıştı. Bu düşüşte fabrika siparişlerinin Ocak 1991'de serinin başlangıcından bu yana yaşadığı en büyük düşüş olarak kayıtlara geçmişti.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • ALİ HAYDAR TANRIKULU07 Mayıs 2020 17:59

  Bir gün böyle bir şey olacağı belli idi.artık tüm ülkeler güzel üretim yapıyorlar.üret üret üret bununda bir sonu yokmu sizce.

 • mustafa temiz07 Mayıs 2020 14:40

  habere bak cay demle dunyanin bir numarasi cokmus guler misin aglar misin 

 • BİR GÖRÜŞ07 Mayıs 2020 14:10

  dev ülkeler öyle kolay kolay çökmez, bir yumruk yer sendeler ama daha güçlü olarak ayağa kalkar. Şimdi derler ki korona ülkemiz için yeni fırsatlar yaratır hatta çin in yerini alabileceğimiz söylenir. Bunlar ya iyi niyetli temenniler veya siyasi söylemlerdir. Arkadaşlar bu ülkeler dev ihracat rakamlarıyla dünyaya ihracat yapan ve yılların birikimi dev yatırımlarla bunu gerçekleştiren ülkeler. Prof. B. Zarakov u dinlerken, ABD li şirketlerle havlu ihracatı görüşülürken, ABD liler ne kadar potansiyeliniz var diye sorar, bizimkiler yıllık 10 milyon civarında havlu der, bunun karşılığında ABD liler bize ayda 10 milyon havlu gerekli derler. bunu söylerken elbette ülkemizi küçümsemek amacıyla söylemiyorum ancak gerçekçi olursak daha doğru yol alırız, çin yıllardır dev yatırımlarla bu noktaya gelmiş ve dünyaya kafa tutuyor, dünyanın öyle kolay kolay çin den vazgeçme lüksü yoktur. Bu yüzde çok çalışmamız gerekiyor, peki  yıllardır biz ne yapıyoruz, inşaattan başka?

 • oğuz07 Mayıs 2020 17:28

  Seni çindeki çalışma şartlarında çalıştıralım desek kabul edermisin?

 • kerim07 Mayıs 2020 14:58

  YILLIK 10 MİLYON HAVLUYU BİZDEN ALSA LAR NE OLUR TEDARİKÇYİ ÇEŞİTLENDİRMİŞ OLU ZOR ZAMANLARDA BİR KISMIN KARŞILAYACAK YER BULUR ÇİNİN BAŞINA BİRŞEY GELS GÜNYA ORTADA KALACAK