E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiAlmanya Koronavirüs krizinden sonra kemer sıkmaya dönecek---

Almanya Koronavirüs krizinden sonra kemer sıkmaya dönecek

Almanya Koronavirüs krizinden sonra kemer sıkmaya dönecek
24 Mart 2020 - 15:26 www.borsagundem.com

Almanya Ekonomi Bakanı Altmaier, "Kriz bittiğinde, ve birkaç ay içinde durumun böyle olacağını umuyoruz, mümkün olan en kısa sürede dengeli bütçe politikasına döneceğiz" dedi.

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier, Alman hükümetinin korona virüs krizi bittikten sonra tasarruf politikasına geri döneceğini bildirdi.

ZDF kanalına Alman hükümetinin korona virüs salgınının ekonomik etkisini hafifletmek için aldığı önlemlere ilişkin açıklamalarda bulunan Altmaier, “Kriz bittiğinde, ve birkaç ay içinde durumun böyle olacağını umuyoruz,  ekonomik kemer sıkma politikasına ve mümkün olan en kısa sürede dengeli bütçe politikasına döneceğiz.” dedi.

Altmaier, korona virüs salgını dolayısıyla şirketlere ve serbest meslek sahiplerine yönelik hükümet tarafından açıklanan kamu yardımlarının gelecek hafta ödenmeye başlayacağını bildirerek, “Ve bu ödemeler mümkün olduğu kadar elektronik olmalı ve mümkün olduğunca bürokratik olmamalı.” ifadesini kullandı.

Altmaier, krizdeki Alman şirketlerinin yabancı yatırımcılar tarafından devralınmasına karşı devletin sınırlı hareket edebileceğini hatırlatarak, bununla birlikte küresel pazarlarda önemli rol oynayan lider Alman şirketlerini spekülatörlerin satın almalarından korumak için harekete geçebileceklerini vurguladı. 

Almanya Bakanlar Kurulu, dün yeni tip korona virüs salgınının bireyler ve şirketler üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olmak için 750 milyar avroluk bir yardım paketini onaylamıştı.

156 milyar avroluk ek bütçe hazırlayan Alman hükümeti, yeni borçlanmaya giderek, ülkede yeni borçlanmaya gerek duyulmayan bir durum olarak ifade edilen "kara sıfır" (black zero) politikasına son vermiş olacak.

Öte yandan, Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt’e röportaj veren Altmaier, Avro Bölgesi'nde korona virüsün ekonomik etkisiyle mücadele etmek için ortak tahvil (Koronatahvil) çıkarılması önerilerine karşı çıkarak, "Hepimiz Avrupa'da mümkün olan her yerde kamu borç krizinin yeni bir baskısını engellemeye kararlıyız." ifadesini kullandı.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Erol g.25 Mart 2020 03:27

    DÜN DÜNYANIN EN ZENGİN ÜLKELERİ OLAN ÜLKELERDE BUGÜNDEN İTİBAREN TASARRUFA YÖNELMEK ZORUNDA

  • fafa24 Mart 2020 17:29

    Helal sana Almanya Maliye Bakanı!Ben şirketlerimi yabancıya yedirmem diyor.Bizim Maliye Bakanı ne dedi:''Babalar gibi satarım''sattı.Eh!Öldü gitti.Mutlaka sorulmuştur.