E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemAlman siyasetçilere siber saldırıyla ilgili yeni gelişme!---

Alman siyasetçilere siber saldırıyla ilgili yeni gelişme!

Alman siyasetçilere siber saldırıyla ilgili yeni gelişme!
05 Ocak 2019 - 17:59 www.borsagundem.com

Almanya'da Federal Güvenlik ve Bilgi Teknolojileri Dairesinin, siyasetçilerin ve tanınmış kişilerin kişisel bilgilerinin sosyal medyadan paylaşılmasından aralıktan beri haberdar olduğu ortaya çıktı

Almanya'da Federal Güvenlik ve Bilgi Teknolojileri Dairesi (BSI) Başkanı Arne Schönbohm, Phönix televizyonuna yaptığı açıklamada, siyasetçilerin kişisel bilgilerinin sosyal medyadan paylaşılmasına ilişkin konunun aydınlatılması için devletin tüm güvenlik kurumlarının çalıştığını belirtti.

Bazı ünlü kişilerin bilgilerinin paylaşımına aralıkta başlandığını, 20 Aralık'tan itibaren de bazı siyasi partilerin temsilcilerinin bilgilerinin paylaşıldığını aktaran Schönbohm, "Biz erkenden aralık ayında etkilenen milletvekilleriyle teker teker görüştük. Karşı önlemler de aldık." ifadesini kullandı.

Bu bağlamda özel ekiplerle saldırıdan etkilenen kişilere yardımcı olduklarını anlatan Schönbohm, ancak kapsamlı bilgilerin paylaşımının perşembe akşamı yapıldığını dile getirdi.

Federal Kriminal Dairesi (BKA) milletvekillerine yazdığı mektupta, kurumun olaydan perşembe gecesi haberdar olduğunu bildirdi.

"BU KABUL EDİLEMEZ"

Sosyal Demokrat Parti (SPD) Federal Meclis Grubunun İçişleri Politikaları Sözcüsü Burkhard Lischka, Alman Haber Ajansı DPA'ya yaptığı açıklamada, BSI'nın edindiği bilgileri paylaşmamasını eleştirerek "BSI'nın konuyu haftalar öncesinden bildiği ve diğer güvenlik birimlerini haberdar etmediği ortaya çıkarsa bu, kabul edilemez bir olaydır." diye konuştu.

Sol Parti Federal Meclis Grubu Başkanı Dietmar Bartsch da BSI tarafından parti ve meclis grubu başkanlarının da bilgilendirilmemelerini eleştirerek, "Gizlenecek bir şey mi var?" dedi.

Yeşiller Partisi, milletvekillerinin kişisel bilgilerinin internet üzerinden paylaşıldığı gerekçesiyle kimliği belirsiz kişiler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Almanya'da dün, Başbakan Angela Merkel ve Federal Meclis Başkanı Wolfgang Schaeuble'nin de aralarında bulunduğu çok sayıda siyasetçinin ve tanınmış kişinin kişisel bilgilerinin bir Twitter hesabından paylaşıldığı ortaya çıkmıştı.

Çalınan ve sosyal medyadan paylaşılan bilgiler arasında kimlik fotokopileri, cep telefonu numaraları, ev adresleri, özel fotoğraflar ve mesajlaşmalar gibi kişisel bilgiler yer aldı. Bilgilerin nasıl ele geçirildiği konusunda güvenlik birimleri tarafından henüz bir açıklama yapılmadı.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • ..................05 Ocak 2019 19:03

  imkanı yok internet sistemi baz alındığında filitrelemeden gecip deşifre olmamasınız

 • vatan seversiniz ya05 Ocak 2019 19:02

  şu sber saldırılar baz alındığında dyoruzki internet siteleri ve tv yaynlarından dahi yapıldı.ana kaynağı bulunamıyor mu yani?neden internet operatörlerine  danışmıyonuz

 • kimin ne suçu var ki?05 Ocak 2019 18:59

  sizlerin vatandaşlar ile ne işi var?amaçınız dünya değilde kainat hainliği mi?

 • ya bu işler böyledir ,,etme bulma dünyası05 Ocak 2019 18:59

  ooo biz yıllardan beri söylüyoz ama biz yorumladıkça sanki birilerinin kaşıntısı azıyor yorumlama lan der gibi,,ilk saldırı face book dan yapıldı hemde 2012.13 yılı