E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemAlman hükümetinden 22.5 milyar euroluk silah ihracatı---

Alman hükümetinden 22.5 milyar euroluk silah ihracatı

Alman hükümetinden 22.5 milyar euroluk silah ihracatı
29 Ağustos 2021 - 19:19 www.borsagundem.com

Alman hükümeti 2017 yılından bu yana 22,5 milyar euroluk savunma sanayi ihracatını onayladı. En fazla silah ve teçhizat Macaristan ve ABD’ye satıldı. Son 20 yılda Afganistan’a silah ihracatı ise 400 milyon euroyu geçti.

Muhalefetteki Sol Parti'nin federal milletvekili Sevim Dağdelen'in ilgili soru önergesini yanıtlayan Federal Ekonomi Bakanlığı, hükümetin son yasama döneminde 22,5 milyar euroluk savunma sanayi ihracatını onayladığını belirtti.  Alman savunma şirketlerinin ülke dışına ihracat yapması, Alman yasalarına göre Alman hükümetinin onayına bağlı.

Almanya’nın en fazla savunma sanayi ihracatı ağırlıklı olarak iki NATO üyesi ülkesi olan Macaristan (2,66 milyar euro) ve ABD'ye (2,36 milyar euro) yapıldı.

Mısır'a silah satışı eleştiriliyor

NATO ve Avrupa Birliği (AB) üyesi olmayan ve "üçüncü ülkeler" olarak adlandırılan ülkelere yönelik savunma sanayi ihracatı ise şöyle: Cezayir (2 milyar euro), Mısır (1,88 milyar euro), Katar (720 milyon dolar). Mısır’a yapılan silah ihracatı ülkedeki insan hakları ihlalleri ve Mısır yönetiminin Yemen ve Libya'daki çatışmalara müdahil olması nedeniyle yoğun eleştiriye neden oluyor.

Afganistan'a yapılan savunma sanayi ihracatı ise NATO çerçevesindeki uluslararası askeri misyonun son 20 yıldaki görev süresi boyunca 400 milyon euroyu geçti. Afganistan'a ihraç edilen silah ve savunma ürünlerinin Taliban'ın eline geçmiş olması ihtimali ise tartışmalara neden oluyor. ABD Başkanı Joe Biden'ın ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan, "Tek tek savunma ürünlerinin ereye gittiği konusunda net bir fikrimiz yok ancak bunların büyük bir kısmının Taliban'ın eline geçtiğinden eminiz" demişti.

Söz konusu veriler 24 Ekim 2017-8 Ağustos 2021 arası dönemi kapsıyor. Alman savunma sanayi 2019 yılında 8,2 milyar hacminde ihracat gerçekleştirmiş ve bu bir rekor olarak tarihe geçmişti. Geçen yıl ise savunma ihracatında yaşanan büyük düşüşün ardından Alman hükümetinin onayından geçen ihracatın kapsamı ise 5 milyar 820 milyon euroda kalmıştı.

Merkel döneminde 86 milyar euroluk silah ihracatı

Hükümet ihracat raporlarına göre Başbakan Angela Merkel'in 2005 yılından bu yana başbakanlığı döneminde ise toplam 85 milyar euroluk silah ihracatı onayı verildi.

Soru önergesini veren Sol Parti milletvekili Sevim Dağdelen silah ihracatını "onlarca savaş ve çatışmayı daha da körüklemekle" eleştirdi. Silah ihracatını durdurmak yönünde siyasette bazı değişiklikler yapılması gerektiğini belirten Dağdelen, özellikle gelişmekte olan ülkelere ve çatışma bölgelerine silah ihracatı yapılmaması çağrısında bulundu.

Çavuşoğlu: İlave bir mülteci yükü kaldırmamız söz konusu değildir

İşte Akıncı TİHA'nın özellikleri: 24 saat havada kalabiliyor

Afganistan'daki ekonomik kriz derinleşiyor

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • azılı solcu30 Ağustos 2021 00:01

    Sayın kılıçdaroğlunu  bu partinin başına getiren fetödür.O yüzden sayın kılıçdaroğlu mental olarak fetöye karşı olsa da bir vefa borcu olarak iktidara geldiğinde fetöcüleri hapisten çıkaracak ve dünyadaki tüm fetöcüler böylece yeniden türkiyeye bir göç dalgası başlatacaktır.fetöcüler yurtta sulh cihanda sulh ilkesini benimsediklerinden sayın kılıçdaroğlu da bunu dikkate alarak tüm savunma sanayini kilit vuracak ve bunun yerine sanata ,kültüre mesela edebiyat,tiyatro ,sinema,opera,bale ,sahne sanatları,resim,müzik,heykel ve heykeltraşlık konularına ağırlık verecektir.çünkü CHP çağdaşlığa,modernliğe,bilime ve sanata değer veren ilerici ve devrimci bir partidir.Türkiye bu yolda ilerlerse sanayi ve ekonomisini bir üst lige çıkartır.çözüm sanata ve sanatçıya yatırım yapmaktır.

  • MELİS MARMARİSLİ29 Ağustos 2021 22:00

    EĞER ABD NİN DOSTLARI MİLLET İTTİFAKI SEÇİMLERİ KAZANMAZ İSE BİZLERDE AYNI İHRACAAT RAKAMLARINA BİR KAÇ YIL SONRA ULAŞACAĞIZ.ABD VE AB ÜLKELERİ HEP BUNUN ENDİŞESİNDELER.