E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıAlman devinden dikkat çeken TL açıklaması!---

Alman devinden dikkat çeken TL açıklaması!

Alman devinden dikkat çeken TL açıklaması!
19 Kasım 2019 - 16:01 www.borsagundem.com

Borsa, 107 bin puanı aştı; bazı hisseler yüzde 50 prim yaptı. Dolar ise 5,72’ye düşerek yüzde 5’e yakın değer kaybetti. Deutsche Bank ise yayımladığı araştırma notunda teknik faktörlerin ağırlığının TL lehine döndüğüne dikkat çekti

Jeopolitik riskler, spekülatif dış ataklar ve bunlardan kaynaklanan durgunlukla mücadele eden Türkiye ekonomisi, hızla toparlanmaya devam ediyor. Son olarak 9 Ekim’de başlayan Barış Pınarı Operasyonu sırasında Türk lirası varlıklar ciddi bir saldırı ile karşı karşıya kalmıştı. Borsa, 100 bin puanın üzerinden 93 binlere kadar gerilemiş; dolar 6 TL’ye yaklaşmıştı. Ancak hem operasyonun başarılı şekilde yönetilmesi hem de piyasa dinamiklerinin bundan zarar görmemesi üzerine, rakamlar da hızla düzelmeye başladı. O günlerde panik yaparak hissesini satanlar ve dolara koşanlar, bugün ciddi anlamda zarara uğradı.

BORSA %15 YUKARI ÇIKTI

Son bir aydır ralli yapan borsa, geçen haftayı 105.380 puandan tamamlamıştı. Endeks, bir buçuk yıldır aşılamayan 107 bin seviyesini de dün geçti ve yeni ufuklara yelken açtı. Bu arada 93 bin dibine göre endeksteki prim, yaklaşık yüzde 15’i buldu. Analistler 107 bin bandının defalarca test edilmesine rağmen geçilemediğini, bundan sonra bu noktanın üzerinde tutunmanın önemli olacağını, ardından da 110 bin ve 115 bin seviyelerinin gündeme gelebileceğini belirtiyor. Suriye konusunda yürütülen başarılı operasyonlar sonrası jeopolitik risklerin azaldığına işaret eden analistler; ABD ile diplomatik ilişkilerdeki toparlanmanın da etkisiyle Türk lirası (TL) varlıklar üzerindeki baskının hafiflediğini söyledi. Türkiye’ye özel riskler arasında en başta sayılan “cari açık” probleminin ortadan kalkması ve düşüş eğilimindeki faizler de, BIST 100 endeksine ilişkin gelecek dönem tahminlerini pozitif yönde destekliyor.

DOLAR YÜZDE 4.5 DÜŞTÜ

Operasyon sırasında 5,95 seviyelerinden dolar alanlar, aradan geçen yaklaşık altı haftada zarar yazdı. Dünkü işlemlerde dolar, 5,72 TL seviyelerine kadar geriledi. Böylece operasyondan bugüne kadar geçen sürede dolar, yaklaşık yüzde 4,5 değer kaybetti. F/K oranlarına bakıldığında Borsa İstanbul’un 8 seviyelerinde, gelişmekte olan ülke borsalarının ortalama 15, ABD’nin ise 20’nin üzerinde bulunduğu görülüyor. Bu rakamlar da, Borsa İstanbul’un önünün açık olduğunu gösteriyor.

DEUTSCHEBANK: TL YÜKSELECEK
Deutsche Bank, dün yayımladığı araştırma notunda teknik faktörlerin ağırlığının TL lehine döndüğüne dikkat çekti. "Bizim kısa vadeli modellerimiz dolar/TL için 'adil değeri' 5.54 seviyesinde gösteriyor" denen notta, ayrıca uzun vadeli modellerin de gelişen piyasa ve 10 önemli piyasa arasında en ucuz para olarak TL'yi işaret ettiği belirtildi. Ayrıca Deutsche'nin notunda yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatındaki artışın durduğu, dolar/TL'deki görece istikrarın yerlilerin döviz birikimini durduğu ifade edildi. (Türkiye Gazetesi)

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (13)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • ...20 Kasım 2019 11:50

  buldunuz ballakı kaymak finansal piyasa... yemeye geliyorlar.. üretim yok... sadece  finansal piyasa kaymağı alacaklar.. way bee

 • dollar 3 olsun20 Kasım 2019 01:47

  abi birsey alamıyoruz 40 yaşındayım bir arabam yok

 • mtu19 Kasım 2019 23:12

  borsa da 107binlere kadar düşmüşken

 • Limoni19 Kasım 2019 20:52

  Elin gavuru nasıl da ağzının tadını biliyor. Sulu ağızlıların nazarı değmez inşallah. Bir gün sulanmış ağızlara maşallah'ı öğreteceğiz.

 • Kadir Zımba19 Kasım 2019 20:44

  bence 5,54 TL geldikce şirketler ve kurumlar kesin alırlar zaten tüm kurumların karları süper.zaten yüklü miktarda yüksek fiyatlardan dövizlerini bozdurmuşlar kurt gibi altta beklemektedirler.

 • Selahattin Ölmez19 Kasım 2019 20:24

  sartlar uygun olur ise olmaz değil fakat MB o fiyatlara gelmesine asla izin vermez. dolar indikce MB hiç durmadan faiz indirecektir.ve Hükümet dünya ile rekabet edebilmek için Lira nın değerlenmesine de asla izin vermez amaçları bu seviyelerde kalmasıdır fakat süpriz bir olayda zıkkım bir anda patlayıvermektedir.o yüzden %25 oranında altın ve döviz bulundurmakta fayda var diyorum.5,54 gelse almanlar hisselerden çıkıp dovize geçerler demekki almanlar dolara 5,54 TL den satın almak istiyorlar.yemezler.

 • Volatilite candır 😊19 Kasım 2019 18:57

  İyi ki Sterline geçmişim.. Dolardan pek fayda gözükmüyor.. Heyecan bir tek Kraliçe'de kaldı :)) yatırım tavsiyesi değildir.

 • YILMAZ19 Kasım 2019 18:32

  Alman ekonomisinin kalkınması için euro/tl nin düşmesi lazım tabiki. euro pahalı olursa almanlar bize araba satamaz. Kendi paralarını devüle ederek bize emtia satmak istiyorlar. Biz onlara bişey satamayalım hep onlar bize satsın.ne güzel dünya...

 • +++++19 Kasım 2019 17:30

  Her inişin çıkışı çok hızlı olacaktır. Dikkat edelim millet...

 • AHMET ÖZBİR19 Kasım 2019 17:12

  KRİZCİLER yine ŞAP'A OTURDU! Bir yandan TramPET "PAHALI DOLAR İSTEMEM!" diyor, öte yandan Almanlar "TL'YE ŞEREFİME DAYANAMAM" diyor, bizdeki KAOSÇUÇOCUKLARI ise KRİZ OLMAZSA VAY ANAM deyip DEBELENİYOR!.. İşte benim SÜPER GÜÇ TÜRKİYEM!..

 • mhpli20 Kasım 2019 09:30

  ne gereksiz bir adamsın arkadaş... boş beleş yazıp duruyorsun.. senin gibilerin bu sitede ne işi var anlamıyorum... ekonomiden zerre anladığını düşünmüyorum, parayla tutulmuş saçma sapan şeyler yazanlardansın galiba....

 • Teşekkür ederiz19 Kasım 2019 16:17

  Deutschebank müşterileri gerekli alımları yaptılar.Burdan sonrasını ky alsınki satalım demek istiyolar bence

 • Okie Dokie19 Kasım 2019 16:08

  Bak seeeen. Dolar 5.70 olmuş ve dolar sat TL al diyor. Tamam tamam alırız. Ne de olsa dolar 5.20 olacak değil mi :)