E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemAlkin: Nisan ve Mayıs kurda iyi geçerse ülke rahatlar---

Alkin: Nisan ve Mayıs kurda iyi geçerse ülke rahatlar

Alkin: Nisan ve Mayıs kurda iyi geçerse ülke rahatlar
16 Mart 2019 - 15:40 www.borsagundem.com

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Genel Sekreteri Prof. Dr. Kerem Alkin, "Nisan ve mayıs ayını, kurda yeni bir hareketlenmeye sebep olmayacak bir dirayetle yönetirsek, hazirandan itibaren bu ülke nefes almaya başlar." dedi.

Yapı endüstrisinde beş kıtada 35 farklı ülkede yapıştırıcı ve tamamlayıcı ürünler üretimi yapan Mapei tarafından Antalya'daki bir otelde toplantı düzenlendi.

Alkin, burada yaptığı konuşmada, ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşlarının ve gerginliğin en çok makine ve ulaştırma endüstrisi taşıtları sektörünü etkilediğini dile getirdi.

Yeni Zelanda'daki terör saldırısına değinen Alkin, şunları kaydetti:

"O çok basit bir olay değil. Polisle çatışmayıp bilhassa yakalanmaları anlaşılıyor ki mahkeme kısmını da istiyorlar. Kendisi spor hocasıydı diyorlar ama özel kuvvetler askeri gibi bütün o silahları rahatlıkla kullanabiliyor. Maalesef Atlantik ittifakındaki ülkelerin aşırı yaşlanma ve dünya ekonomisinde ağırlık kaybından dolayı giderek artan keyifsizliğini aynı zamanda aşırı milliyetçilik ve böyle İslam karşıtlığıyla çok riskli alana gidiyor olması bizim açımızdan yönetilmesi gereken bir konu."

236 ülkeye ihracat

Geçen ay itibarıyla 236 ülkeye ihracat yaptıklarını anlatan Alkin, "İhracatımız ciddi bir pazar çeşitlendirmesi mücadelesi ortaya koyuyor. Bu her ülkenin yapabileceği bir şey değil." dedi.

Alkin, 236 ülkeye ihracat gerçekleştiren 83 bin ihracatçının tebrik edilmesi gerektiğini belirterek, şöyle konuştu:

"236 ülkeye dokunulmasına rağmen Türkiye'nin ihracatının hala yüzde 52'si AB ülkelerine. Nisan ve mayıs kuru yönetmek için çok kritik iki ay. Açık ve net söylüyorum bu iki ayı kurda yeni bir hareketlenmeye sebep olmayacak bir dirayetle yönetirsek, hazirandan itibaren bu ülke nefes almaya başlar. Seçimler bittikten sonra nisan ve mayıs Türkiye'deki döviz kurlarında yeni bir dalgalanmanın yaşanmamasına azami emek vermemiz gereken iki ay. Enflasyondaki yapışkanlıktan kurtulmaya başlayacağız. Çünkü kurun enflasyona geçişi çok ağır. Türkiye'deki her yüzde 10'luk kur artışı, yıllık enflasyonu 1,5-2 puan sıçratıyor. Zaten zar zor enflasyonu 20'nin altına getirmeye çalışıyorsunuz. 20'nin üzerine çıktığımız andan itibaren piyasadaki bütün fiyatlandırma alışkanlıkları yine bozulmaya başlayacak. O nedenle fiyatlandırma alışkanlıklarının tekrar normalleşmesi için bizim bütün reel sektöre ekonomi aktörlerine enflasyondaki kalıcı inişin başladığını, psikolojik olarak da hissettirmemiz lazım. Bu önemli bir kırılmadır."
 
Mapei Türkiye Genel Müdürü Selman Tarmur da Milano'daki Ar-Ge merkezi ve Ankara'daki Polatlı üretim tesisi iş birliğiyle Türkiye pazarının ihtiyaçlarına cevap verebilecek özel ürünler geliştirdiklerini söyledi.
Çimento katkılarını Türkiye'deki üretim tesisinde üretmek için yeni bir hat kurduklarını ifade eden Tarmur, ağustos ayından bu yana çimento katkı ürünlerinin artık Türkiye'de üretildiğini kaydetti.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Fakir halk17 Mart 2019 06:53

  Doları Sat diyenlerin yüzünden bütçem bu durumda artık günahımı bile sizdinleyerek satmam

 • ?17 Mart 2019 00:05

  Rahatlatacaklarmış.Anladık biz onu.Çaktırma.

 • Emir16 Mart 2019 22:39

  Borsaya 3 aylık sürelerde alım satım yapar hale getirmeli, ceyreklik sürelerde karina göre alım satım yapılmalı spekülasyon devri bitmeli

 • BORSACI 16 Mart 2019 20:01

   DENETİM KURUMLARI BİRAZCIK OLSUN YEMLEMEDEN UZAK DURUP BORSAYI GÜVENLİ YATIRIM YERİNE GETİRECEK ADIMLAR ATSA NE DÖVİZ FIRLAR NEDE ALTIN HERKES BORSAYA YATIRIM YAPAR MALESEF BORSA VURGUNCU PATRONLARIN KONTRÖLÜNDE OLUP YATIRIMCIYI SOYMAKTAN BAŞKA İŞE YARAMIYOR BORSADAKİ ŞİRKETLERİN YÜZDE 70 TEMMETÜ NEDİR BİLMİYOR İŞİ GÜCÜ SOYGUN NE OLUR ŞU BORSAYI GÜVENLİ HALE GETİRECEK ADIMLAR ATIN SAYIN ALKİN SİZDE BU KONUDA GAYRETLER GÖSTERİN.