E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaAlbayrak enflasyonu düşürmenin şifrelerini açıkladı---

Albayrak enflasyonu düşürmenin şifrelerini açıkladı

Albayrak enflasyonu düşürmenin şifrelerini açıkladı
09 Ekim 2018 - 13:01 www.borsagundem.com

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yüksek enflasyonun önüne geçecek programı açıkladı

Enflasyonun Eylül ayında yüzde 24.52’ye çıkmasıyla birlikte ekonomi yönetimi harekete geçti.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak “Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı”nda enflasyonun düşürülmesine yönelik tedbirleri açıkladı. 

Birçok market bazı ürünlerde 2 ay süreyle yüzde 10 indirim yapacak, bankalar 1 Ağustos'tan bu yana kullandırdığı kredilerdeki faizlerde yüzde 10 indirim yapacak. Elektrik ve doğalgaza yılbaşına kadar zam yapılmayacak.

İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen toplantıya SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Erişah Arıcan, BİST Genel Müdürü Murat Çetinkaya, BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Alarko Holding Yönetim Kurulu Üyesi Leyla Alaton, Demirören Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Demirören, Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı, TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, oda ve birlik başkanları ile iş dünyasından çok sayıda isim katıldı.

İŞTE ALBAYRAK'IN AÇIKLAMALARI:

Bugün hem Ticaret ve Enerji bakanımız da aramızda olacaktı ancak yurtdışı programları nedeniyle aramızda olamadılar. Tüm paydaşlar bu önemli günde önemli programa katılmanızdan dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Bu atakların özellikle kurda neden olduğu oynaklığa karşı alınan tedbirlerle belirsizlik ve dalgalanma dizginlenmiş ve spetülatif ataklar püskürtülmüştür.

Aksiyon ve adımlarımız ile yürütülen etkin para politikası, kapsamlı yep ile birlikte piyasanın beklentileri büyük ölçüde karşılanmıştır, oluşturulmak istenen endişe havasına izin verilmemiştir. Yatırımcı güvenini çok daha ileriye taşıyacağız.

Önümüzdeki sürecin ilk fazı olan dengelenme süreci başlamıştır. Kurdaki oynaklık yavaş yavaş geride bırakıldı, şimdi sıra fiyatlamalarda dengelenmeyi sağlamaktır.

Oluşan bu köpüğün artık dengelenme süreciyle birlikte aşağı yöne inme sürecinin başlaması gerekiyor.

Eylül ayı enflasyon rakamları uzmanları da şaşırtacak bir oranda piyasa beklentileri üzerinde gerçekleşti, hiç kimse beklemiyordu, köpüğün neticesiyle karşı karşıya kaldık.

Ekonomi anlayışımızın temelinde insan var. Fiyatlarda normalleşmenin sağlanacağı bir sürece giriyoruz. 

Bizim ekonomi anlayışımızda topyekün milletçe kazanmak var. Bugün spekülatif ataklarla fiyatlarda oluşan bu tablo kimsenin çıkarına değil. Bugün bu ortamda kar artırma amacıyla yapılacak her girişim kısa soluklu, yakın gelecekte çok daha büyük zararları beraberinde geçirecek adımlar olacaktır. Son bir haftadır iletişime geçtiğimiz tüm paydaşlarımız taşın altına elini koymayı bir ülke vazifesi olarak gördü. Tam paydaşların birlikte kazandığı bir tabloyu el birliğiyle oluşturacağız.

Eğer faizler cari seviyelerde kalır ise, 2021'de faiz harcamaları nisan'da tahmin edilenin yüzde 0,6 üzerine çıkacak. Enflasyonla mücadele, fiyat istikrarı tek başına kurumların, bakanlıkların ya da devletlerin yürütebileceği bir mücadele değildir, 81 milyonun omuz vereceği bir mücadele olmazsa hep bir tarafı eksik ve yarım kalacaktır.

Kamu olarak bizler de ne yapacağımızı tüm bu çerçevede çalıştık.

Bu hareketin firmalarımızı zora sokmaması, işsizliğin artamaması için neler yapılabilir, bunları çalıştık. 

Tüm ekip olarak tüm üretim, hizmet, tedarik ve perakende zincirlerindeki firmalarımızla görüşme yaptık, bu görüşmelerde büyük bir destek ve sahiplenme gördük.

Tüm firmalarımızdan asgari yüzde 10 indirim yapmaları ve bu indirimi yılsonuna kadar sürdürmeleri konusunda mukabık kaldık. Katılanlardan mutluluk duyduk, katılmayanlara da bir şey diyemeyiz, zorunluluk yok.

Buna katılan tüm firmalarımız belirlenen logo ile birlikte asgari yüzde 10 indirim uygulayacaklarını taahhüt ettiler. 

Bu yüzde 10 alt limit, bunun üzerine ne kadar çıkarlarsa destekleri o kadar fazla olur. Yıl sonu indirim dönemi, zaten bu indirimler yapılıyor falan değil, bu logo ile mücadele kapsamında yansıtılacak indirimler halihazırda yapılmasına kadar verilen indirim kampanyalarına ek olacak. Burada enflasyon sepetinde bulunan ürünlerin tüm markaları var.

Bu mücadeleye sahip çıkın, omuz verin. Bu kapsamda bir internet sitesi kurduk.

Tüm kurum ve paydaşlarla güçlü bir koordinasyon ortaya koyduk.

Öncelikli olarak yine küresel olarak çok büyük bir değişim süreci olmadığı sürece elektrik ve doğal gaza yıl sonuna kadar zam yapmayacağız.

Bekleyen KDV iade ödenme süreçlerini çok ciddi hızlandırarak yıl sonuna kadar neticelendirmeyi taahhüt ediyoruz. 2019 başından itibaren kdv iade başvurularını, 10 gün içinde iade talebinin yüzde 50'sini ödeyecek bir süreci başlatacağız.

Bu normalleşme sürecine bağlı olarak bankalarımız da enflasyonla mücadeleye destek verecekleri yönünde bir irade beyanında bulundular.

1 Ağustos'tan geçerli olmak üzere bankalarımız yüksek faizle kullandırılan kredilerin faiz oranlarında yüzde 10 indirim yapacaklarını taahhüt ettiler. 

Hal yasası ekim ayında meclis komisyonunda göreceğiz, böylece komisyonculuk kaldırılacak. Ürünlerin bozulmasını engellemek için yeni standartlar uygulayacağız.

Gıda ürünlerinde fiyat dalgalanmasının ileri analitik yöntemler kullanılarak yakından takip edileceği ürün gözetim mekanizması için çalışmalar başladı. Fırsatçılık ve stokçulukla etkin mücadele etmeye devam edeceğiz.

Tüm vatandaşlarımızdan bu mücadeleye sahip çıkmalarını istiyoruz. 

İşte indirim yapılacak ürünler!

 

Enflasyonla Topyekun Mücadele görselleri yayınlandı

Albayrak: Elektrik ve doğalgaza zam yapılmayacak

Marketlerde 50 üründe fiyatlar 2 ay boyunca yüzde 10 düşüyor

BAKANLAR KONUŞTU

Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli "Tohumdan sofraya kadar giden yolda tüm verimsizlikleri ortadan kaldırmanın yolunu arıyoruz. Serbest piyasa ekonomisi tabii ki işleyecek ama zaman zaman regüle edici kuruluşlarla gıda arz güvenliğini sağlıyor olacağız. Çaykur yaklaşık iki senedir zam yapmadı, bundan sonra da yapmayacak. ucuz et projesi devam edecek. Bugünden geçerli olmak üzere gübrede 35 üründe yüzde 10 indirim olacak. Sulama ürünlerine yönelik yüzde 10 indirime gidildi. Bugünden geçerli olmak üzere Gübretaş gübrede 35 üründe yüzde 10 indirim olacak. Et ve Süt Kurumu tarafından üretilen 10 kalemde yüzde 10 indirim yapıldı, Atatürk Orman Çiftliği ürünlerine de yüzde 10 indirim yapıldı. Zincir marketler 50 üründe 2 ay yüzde 10 indirim yapacak. Yurt dışında tarımla ilgili çok önemli yatırımcılarla görüşüyoruz. Sıvı ve toz gübre ile yemde yüzde 10 indirim yapıldı. Carrefour, BİM, Şok, Migros, METRO 50 üründe iki ay süreyle %10 indirim yaptı." dedi.

Sanayi Bakanı Mustafa Varank "İşletmelerimizin kullanacakları TL cinsinden kredilerine yüzde 14’e kadar finansman desteği sağlıyoruz. İhracat yapacak olan KOBİ’lere 200 bin dolara kadar 180 gün vadeli libor oranında yeni bir destek veriyoruz. 200 bin dolara kadar olan destekle yaklaşık 3 milyar liralık finansmana erişim imkanı sağlıyoruz. İşletmelerin KOSGEB borcuyla ilgili 30 Haziran'da sona erecek ertelemeyi 3 ay daha uzatıyoruz. KOSGEB tarafından destek kararı alınan üç farklı programla toplamda 1 milyar liralık makine ve teçhizat yatırımına yüzde 25’e kadar ilave destek sağlayacağız.  cari açık verdiğimiz, orta yüksek ve yüksek teknoloji ürün gruplarına yönelik yeni ve bütüncül bir yerlileştirme programını ilan edeceğiz. (Cari açığa neden olan ürünler) Yerlileştirme programı kapsamındaki ikinci çağrımızda, en az 1,5 milyar liralık yeni yatırıma destek vereceğiz. Cari açığı azaltmak için, “Proje Bazlı Teşvik Programı” vasıtasıyla, yüksek katma değerli stratejik üretimi destekliyoruz. Belgelendirme ücretleri, tasarım, marka ve patent tescil hizmetleri için ilan ettiğimiz yüzde 25 indirim, 2019 sonuna kadar devam edecek. Politikalarımızın ortak özelliği, yatırım, üretim ve girdi maliyetlerini düşürmektir. sanayicimizin elini rahatlatarak, üretime teşvik ederek ve özellikle yerli üretimi tüm kaynaklarımızla destekleyerek, enflasyonla mücadeleye katkı sunuyoruz. Enflasyonla mücadelede kalıcı ve sürdürülebilir çözümün yüksek katma değer üreten bir ekonomi olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu yüzden “milli teknoloji, güçlü sanayi” diyerek, bakanlık olarak yol haritaları, yeni destek paketleri ve politikalar üretiyoruz. Açıkladığımız her politikayı kararlılıkla hayata geçiriyor, gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Enflasyonla mücadeleye bu bütüncül bakışla tam destek veriyoruz." dedi.

SİVİL TOPLUM VE EKONOMİNİN AKTÖRLERİNDEN DESTEK

MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan "MÜSİAD üzerine düşen görevi yapmaya hazırdır, ekonomi yönetimimizin enflasyonla topyekün mücadele kararını sonuna kadar desteklediğimizi ifade etmek istiyorum" dedi. 

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik "İş dünyası olarak bu programın başarısı için fazlasıyla sorumluluk almaya, görevimizi yerine getirmeye hazırız. Enflasyonun kalıcı olarak sorun olmaktan çıkması gerekiyor. Enflasyonun düşürülmesi için en önemli iki adım, sıkı para politikası ve bunu destekleyecek tasarruf tedbirlerini içeren maliye politikasının sürdürülmesi. Sürdürülebilir güven ortamının dış ilişkilerde değeri bir hayli yüksektir, etkili bir dış politika ekonomimizi fazlasıyla güçlendirecektir." dedi.

TBB Başkanı Hüseyin Aydın "Bankalar olarak ekonominin finansmanı için kaynak bulmaya ve finans sağlamaya devam edeceğiz. Maliyetlerimizi daha da düşürerek, verimliliğimizi daha artırarak, nominal faiz hadlerinin daha aşağı seviyelerde oluşmasına katkı sağlamayı sürdüreceğiz. Enflasyonla mücadeleye destek vermeye devam edeceğiz." dedi.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (52)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • fafa10 Ekim 2018 12:43

  Sayın Albayrak,bir senin gayretine,cansiperane mücadelene bakıyorum,bir de kayınpederin israfına.Durmadan makam icad edip bol keseden maaş dağıtıyor.Yeni bir Politika Kurulu oluşturmuş 12.000 TL maaş veriyor,bu nasıl adalet,bu nasıl hesap, hiç mi korku yok,hiç mi hesap yok?Durmadan yardımcının yardımcısını icat edip maaş veriyor ,bu nasıl hesap bilmezlik.Lütfen Türkiye'nin durumunu söyleyen bir çıksın.

 • Okie Dokie10 Ekim 2018 12:30

  Enflasyon faydalı bir olgudur. Cahiller bilemez tabi. Bir kilo pirzola şu an 100 TL .Dolayısıyla sadece benim gibi üst seğment halk yiyebiliyor. Eğer ki bir kilo pirzola 10 TL olsaydı alt seğment halk da yiyebilecekti. Böylelikle parasını verseniz de pirzola bulamayacaktınız. Doğanın kanunu bu. Biri yiyecek biri yutkunacak. Ne kadar fazla enflasyon artarsa benim gibi üst seğment halk için iyidir.

 • fafa10 Ekim 2018 12:45

  Valla doğru söyledin! Bunu birisinin söylemesi gerekiyordu!!!

 • hahah10 Ekim 2018 11:55

  benzine bugun zam geldi be hocam :D ne ayak bu işler anlamıyorum.boşu boşuna toplanılmış gibi geliyor artık bana. psikolojık

 • fafa10 Ekim 2018 12:49

  Sen okulda arkadaşınla hiç güreş mı?Direnirsin,direnirsin sonra kendini bırakırsın;arkadaşın sağa çevirir, sola çevirir, sen yerinden gülerek kalkarsın.Benzinin zammına ben gülmeye başladım.

 • hakan10 Ekim 2018 11:49

  hep beraber gülelim hahahahahahahahaha ne güzel gülüyor

 • Mahoni10 Ekim 2018 11:40

  Herşeye yüzde yüz zam gelmiş yüzde on inse ne olur inmese ne olur. Ama millet böyle istiyor. Seçim öncesi vaatlere kanar seçim sonrası zamlarla ağlar. Azerden ille de sen ille de sen şarkısı dinler.

 • yalçın10 Ekim 2018 11:32

  kendide inanmayıp gülüyor ahahahahaahah

 • dogrusu bu10 Ekim 2018 11:15

  Yazık ülkem ne hale geldi.Baştan belli idi ama anlamak ve görmek istemediniz.Bedava kömür ve makarna tatlı geldi.

 • mütahit10 Ekim 2018 09:59

  evleri yıkıp yıkıp yenilerini diktiniz malum inşaatçıları zengin ettiniz. tarımı hayvancılığı öldürdünüz. keşke eski evlerde otursaydık da kendi ürettiğimiz ürünü kendimiz yeseydik yazıklar olsun size. şimdi o zengin ettiğiniz mütahitlerden geri alın paraları +

 • Onur10 Ekim 2018 09:38

  16 yıldır yönetemiyorlar. Millete sorsan herşeyi bunlar yaptı. Haha yani doğrusu herşeyi bunlar sattı bu hale geldi canım memleket. Onlar yedi düzeltmesi halka kaldı.

 • Aaa10 Ekim 2018 09:05

  Şifre 1, paydaş. Şifre 2,burası çok önemli.

 • Kandirilmis vatandas10 Ekim 2018 00:15

  Iyiki varsiniz. Halki eglendirip moralini yukseltiyorsunuz. Allah da sizi guldursun

 • By Kemal 09 Ekim 2018 23:05

  Arkadaşlar seçimden önce yakıta zamı sıktılar seçimden sonra gömdüler ,milletin resmen akıllarıyla oynuyorlar yuh artık beee ,resmen diyor ki 3 aylığına bu ne demektir seçime kadar düşürelim doğalgaza elektriğe zam yok nasılsa seçimden sorma iteleyecekler ..her üründe yüz de yüz zaman gelmiş kalkmış yüzde on indirim diyorlar ,ya insanlarda akıl da kalmadı helal size

 • metin09 Ekim 2018 23:40

  milletin akli mi?

 • Yalan dünya 09 Ekim 2018 22:53

  Ne yalanınız bitti ne de talanınız.Millet bıktı İllallah dedi yine bırakmıyorsunuz.Millet utanıyor siz utanmıyorsunuz.Her gün yalan her gün üö kağıt.Yater yeter!!!Babanızın çiftliği olsa bin kere kobulmuştunuz.Bu yüzsüzlük de değil artık.Milletin elindekini yediniz,saray yaptınız yazlık saray yaptınız uçak aldınız,suriyelilere yedirdiniz

 • İlginç09 Ekim 2018 22:46

  Vay bee! çok teşekkür ederiz. Marketlerde çoğu ürüne %100 zam geldikten sonra şimdi %10 büyük indirim vatandaşa çok iyi gelecek. Allah razı olsun. Minnettarız. Bence ekonomiyi bırak ehline ver. O zaman anca düşer enflasyon

 • Ahmet bir 09 Ekim 2018 22:24

  Yapamadınız 16 yıl oldu maf ettiniz ekonomi yi lütfen bırakın gidin beceriksiz ler

 • Cego09 Ekim 2018 21:54

  Bunlar komedi inanılır gibi değil para bulamayınca şimdi işadamlarına yalvarma lütfen yüzde 10 indirim yapın. Böyle programmı var. Ekonominin e sinden anlamayanlar ülkeyi yönetmeye kalkıyor. Troller neredesiniz. Makarna kömürün yanında soğan patates de vereceklermiş.

 • Varmı zaman 09 Ekim 2018 21:52

  Yerel seçimlerde bunlara oy vermem

 • Türkoğlutürk 10 Ekim 2018 10:16

  Bu güne kadar vermedim ama şimdi verecem. Halkın arasına çıkmamaları gereken ler toplumda alkışlanıyorsa ezilen karşıma geçip İNADINA diyorsa, banane senin geleceğinden.

 • metin09 Ekim 2018 22:35

  ben ilk kez verecem, oy verip verip kaçmak yok, bizde bisey kalmadi zaten kaybedecek, birazda siz düsünün.

 • tolga09 Ekim 2018 21:48

  Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Erişah Arıcan ile BİST Genel Müdürü Murat Çetinkaya nın orda ne işi var. Enflasyonu düşürmeye katkı yapmak için Borsayı %10 mu düşürecekler :D

 • tolga09 Ekim 2018 21:27

  üretimde ithal edilen ara malı ülkemizde uretilmeli. iç harcamayı artırmak için derhal para basılmalı maaşlar yuzde 25 oranında artmalı. herkesimin bu şekilde olmalı üretim yapan butun firmalara para basılarak destek çıkılmalı emısyon 2 katına çıkarılmalı. maaşlar diger giderler için dolar borçlanılmamalı. tedavuldekı tl arzı artarsa enflasyon yukselıre gelınce enflasyon para basıldıgı içinmi yukseldi.turkıyede enflasyonun yukseliş nedenı dolara dayalı bir buyumenuın benımsenmesidir tl ye dayalı buyumeye geçilmediği surece ulke hiçbiraman refaha kavusamayacaktır.

 • Hasan tombul Söke’den 09 Ekim 2018 20:31

  Milli Tayyip im Milli tarım politikan sadece harita üstünde tarım arazilerini büyük ova ilan etmek yesinler senin Milli tarım politikanı

 • Bu hafta 09 Ekim 2018 20:22

  SÖYLEDİKLERİNE KENDİLERİ BİLE İNANMIYOR.YOK ŞÖYLE YAPALIM YOK BÖYLE YAPALIM.GEÇ BUNLARI GEÇ.MEMLEKETİ BATIRDINIZ SONRA DA GİDİP AMERİKAN FİRMASINA YALVARIP ONLARDAN YARDIM İSTEDİNİZ.BARİ SİZ ÇEKİLİN DE ÜLKEYİ PERDE ARKASINDAKİ TRUMP YÖNETSİN!!!

 • yatırımcımı09 Ekim 2018 20:16

  DOLARDAN GİRDİ BORSADAN GİRDİ HİSSELERDE ÜÇ KAĞITÇILIK ALMIŞ YÜRÜMÜŞ.YANDAŞ DİYE SES ÇIKARILMIYOR.MAAŞ ERİMİŞ HER TARAF ZAMLARLA KAYNIYOR..SURİYELİLERİ ÖĞRETMEN OLARAK ATIYORSUNUZ.SURİYEDE ÖSOYA MAAŞ ÖDÜYORSUNUZ SURİYELİLERİ BESLİYORUZ GÖNDERİN BUNLARI ARTIK

 • gırnatacı09 Ekim 2018 20:13

  BİR KERE SURİYELİLERİ GÖNDERİN.BENZİNE YAPTIĞINIZ ZAM KOL GİBİ DURUYOR.ELEKTRİK KOL GİBİ DURUYOR.MAAŞTAN KESTİĞİNİZ VERGİ KOL GİBİ.ENFLASYON ARTMIŞ ARTMAMIŞ BANA NE BENİM CEBİMDE KALMAMIŞ MAAŞTAN PARA.4 MİLYON SURİYELİYİ GÖNDERİN ÖNCE.

 • Hayırlı akşamlar 09 Ekim 2018 19:56

  Çiftçi çiftçi Milletin efendisi dir K ATATÜRK neden demiş düşün 1 Tayyip bey üretim yok adam tarlayı ekemiyor sen zıraat bankasını mütahit bankası yaptın yazıklar olsun

 • Damat ferit09 Ekim 2018 19:18

  Komedi gibi di mi?....Ama gerçek...

 • Madem öyle 09 Ekim 2018 19:01

  Elektrik ve doğalgaza yaptığınız zamları da geri alın.

 • Damat 09 Ekim 2018 17:27

  Bende açıklıyorum. Bunlar ne zaman giderse yancılarını da alırsa o zaman düzelir. .

 • Günaydın mutlu 09 Ekim 2018 17:17

  Yeterrrrrr git Tayyip sen bide yerel seçimde paraları harca enflasyon yüzde 49 olsun

 • kaktust09 Ekim 2018 17:14

  tuik başkanını neden görevden aldınız,eger bu şekilde eflasyonu düşecegini zannediyorsanız ki çok zor,yeni gelende eger laiki ile bu görevi yapacaksa işi ögrenene kadar ,yandı gülüm keten helva,bizim ülkemizde başta kamu zamları yapışkandır

 • Muhlis09 Ekim 2018 17:13

  Saat başı damat-kayınpeder ekranlarda car car cır cır... Ciddiye alan yok; nefesinizi boşa harcamayın...

 • yeter artık09 Ekim 2018 17:04

  sizin hatalarınızın, kandırılmalarınızın bedelini ha bire ödüyoruz. yine ödücez. yeter yahu, wallahı yeter artık... beceriksizler ya...

 • fafa09 Ekim 2018 16:51

  Sayın Bakan'da zerre kadar korku,telaş,panik yok;benden daha serinkanlı,mikrofonu eline aldı mı ödül almış tiyatro sanatçısı gibi hep neşeli,gülücükler dağıtıyor.İşi zor ama,bu davranışı beni rahatlatıyor.

 • ADİL GÖR09 Ekim 2018 16:35

  SAYIN ,SAĞLIK BAKANIDA SURİYELİLERE HASTANELERİNDE YANİ KENDİ ÖZEL HASTANESİNİ SURİYELİLERE AÇMASINI BEKLİYORUZ BEDAVA OLARAK HİZMET VERSİNLER

 • Günaydın hayırlı 09 Ekim 2018 16:12

  Acil çiftçilere ek hibe para verin mazot 6 tl çiftçi tarlayı ekemiyor eyyy akp uyanın

 • EKONOMİST09 Ekim 2018 16:11

  İŞLERİ GÜCLERİ FIRILDAKLIK TÜİK BAŞKAN YARDIMCISINI YEDILER ARDINDAN MARKETLER YÜZDE 10 INDIRIM DEYIP CALISANIN HAKKINI YEMEK YAZIK GÜNAH YAPMAYIN ALICENGIZ OYUNU YAPMAYIN ALLHTAN KORKUN KUL HAKKI YEMEYIN EKIM ENFLASYONUNU BEKLEYIN GÖRÜN

 • Hasan09 Ekim 2018 15:57

  10 lira olan ürünün üzerine 11 yaz %10 indirimle 9,90 a sat büyük sok indirim

 • Ağlıooo millet 09 Ekim 2018 15:39

  Çiftçiyi batırdınız nah düşer enflasyon bütün parayı üçkağıt çı Mütahitlere verdiniz ayıp yav yuh

 • rene09 Ekim 2018 15:11

  hep şirketlerden esnafdan bekleyin.ne kdv indirimi ne ötv indirimi yaptınız.

 • MEHMET09 Ekim 2018 14:46

  12 lira olan domates %10 düşse 10.80 tl ediyor ? ha 12 ye almışım ha 10.8 'e... :D :D

 • Mağdur:09 Ekim 2018 14:45

  2 ay indir, enfilasyon biraz geri gelsin memura enfilasyon farkını %1 bile az versek kardır diye düşün, 2 aydan sonra eski halini bile aratır duruma gel, memur 6 ay daha fare kapanına baksın ki, fare düşmüş mü diye, hımm, bizde bunu anladık! inşallah dediğiniz gibi olur da 2 aydan sonra bir % 20 indirim daha olur, Allah için dua ederim.

 • vatandaş09 Ekim 2018 15:12

  tıraş bıçağına yüzde 10 indirim gelmiş. sanırım vatandaş olarak enflasyonla mücadele için bıçağın gücünü kullanacağız. ya da kendimizi kolayca kesmek için yapmışlar.

 • Merhaba 09 Ekim 2018 14:33

  50 ürün ne ki kış mevsimi geldi kesin dondurmalar indirime girmiştir.

 • Aaa09 Ekim 2018 14:31

  Ne demiştim. Paydaşlar, burası çok önemli, vs.

 • gs09 Ekim 2018 14:30

  ağzı olan konuşmuş da sonuç? İndirim yaparak enflasyon mu durulacak? Anlayamadım tam orasını, ya ben kaçırdım yada anlatılmamış.

 • Berber bekri09 Ekim 2018 14:28

  Aman bi iyice sorup öyle açıklasaydın bir çelişkiye düşmeyesin iki gün sonra mc.kensy mi ne ona dönmesin

 • edo09 Ekim 2018 14:22

  NE OLDU DAĞ FAREMİ DOGURDU HAYIRLI OLSUN

 • neolacaktıki09 Ekim 2018 14:40

  Ne bekliyordun sihirli değnekle dokunup %10 inmesinimi. Yüzde onluk kur artışı yüzde 1.5 luk enflasyona yol açıyor. Realist olmuş.