E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemAlbayrak çiftine sosyal medyadan saldırı: 1 Gözaltı---

Albayrak çiftine sosyal medyadan saldırı: 1 Gözaltı

Albayrak çiftine sosyal medyadan saldırı: 1 Gözaltı
01 Temmuz 2020 - 15:17 www.borsagundem.com

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve eşi Esra Albayrak'ın çocuk sevincine sosyal medyadan gelen çirkin paylaşımlara gelen tepkiler büyüyor

İSTANBUL'DA DA 1 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve eşi Esra Albayrak'ın çocuk sevincine sosyal medyada yapılan çirkin paylaşımlarla ilgili İstanbul'da da bir kişi gözaltına alındı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla çirkin paylaşımlarda bulunan sosyal medya hesapları tespit edildi. Yapılan soruşturmada bir kişi gözaltına alındı.

CNN Türk canlı yayınına katılan AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan'ın açıklamaları şu şekilde:

Mesele takibimizde. Bu menfur saldırıyı gerçekleştiren bu yaklaşımı sergileyenleri kınıyorum, lanetliyorum. Bunu yapanların da sonuna kadar hukuk çerçevesinde hesaplaşacağımızı ifade etmek isterim. Türkiye'nin ceza hukuku ortada. Sosyal medya ile ilgili bu olayların arka planında saldırıyı yapanların yaptıkları yanına kar kaldı anlayışı var.

Sosyal medyanın orada işlenen suçlar nerede cereyan ederse etsin TCK'da bunun karşılığı var. Bu konuda bir tartışma yok. Mesele yargılama hukukunun, suçun ve suçlunun takip edilmesi ile ilgili konuyu konuşuyoruz. burası sosyal medya, herkesin yaptığı yanına kalır anlayışını devre dışı bırakarak yüz yüze işlenen suçlarda nasıl bir soruşturma yapılıyorsa öyle yapılması lazım. Öyle bir düzenleme yapılması lazım ki hangi mecrada olursa olsun bir kişi sosyal medya üzerinden bir suç işlerse şikayete bağlı ya da değil soruşturma başladığında ilgili kişileri tespit etmemiz lazım. Bu çok önemli. Bunları tamamen ortadan kaldıracak bir yasal düzenlemeyi hayata geçirmemiz lazım.

Almanya bu tür sosyal medya veri tabanlarının Almanya'da kurulmasını istedi. Türkiye'de eğer sosyal medya üzerinden bir mağduriyeti konuşuyorsak, zannediyorsak bu Türkiye'nin meselesidir. Hayır. Küresel anlamda ceza hukukunun uğraştığı bir konuyu konuşuyoruz.

Bütün vekiller vekil olduğunda hukuka bağlılık yemini ediyor bugün sosyal medya Türkiye'de suç işlemenin manivelası haline gelmişse parlamentonun ortak bir anlayışla ifade özgürlüğünü korurken hiç bir suçu cezasız bırakmayacak düzenlemeler hayata geçirilmelidir. Biz AK Parti ve MHP grupları olarak bir düzenlemeyle bunun disiplin altına alınması gerektiğini düşünüyoruz. Hem haber alma hakkının vasıtası ile kullanılabilsin öte taraftan kimse kimseye hakaret etmesin. Herkes böylesi mağduriyetlerle baş başa kalıyor. Kişisel verilerin kullanılması yine devlet güvencesi altında. Bizim TC kimlik numaramız var. IP numarası var, IMEI numarası var. bunlar da ayrı kimlikler. Kim nereden bağlanmış...

SALDIRI ORGANİZE İSE ARKASINDA KİM VAR?
Kaynağına ulaşabiliyorsak suç ve suçluda başarılı oluruz. Burada masum ifade özgürlüğü gibi duran, aile hayatına müdahale niteliğinde olan saldırılara baktığınızda çoğu zaman örgütlü olduğunu görüyoruz. Sayın Soylu'nun yaklaşımı önemli. Bu bir iç güvenlik meselesi. Saniyeler içinde internet ortamında işlenen suçun IP ya da IMEI'den hangi ülke merkezli, nasıl troller yönetildiği de sıkı takip ediliyor. Bunları yasal çerçeveye oturtmak suretiyle yol almamızı sağlayacak.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ise şu ifadelerde bulundu:

MHP olarak bu konuda kanun tekliflerimiz de var. Artık bu Türkiye'nin önemli bir sorunu halinde. Sosyal medya terörü diyebileceğimiz, kişilerin hak ve hürriyetlerine yönelik son derece iğrenç yayınlar yapılıyor.

NEFRET NASIL CEZALANDIRILIR? TAMAMEN KAPATMAK BİR SONRAKİ AŞAMADIR ZANNEDİYORUM...
Öncelikle ele alınması gereken husus sahte hesaplara karşı çok ciddi ve önleyici tedbirlerin alınması gerekir. Hüviyeti belli olmayan kişilerin sosyal medyada hesap açamaması gerekir. Gerçek kişilerin olduğu, arandığında kolaylıkla bulunacak, sosyal medya mecralarında Türkiye'de şubelerinin bulunabileceği düzenleme gerekir. Gecikme olunca da iş işten geçmiş oluyor. Önleyici tedbirler almak lazım. MHP olarak rahatsızlık duyuyoruz.

Bunları değerlendirip uzlaşmayla bir yasal düzenlemenin çok rahatlıkla yapılabileceğini düşünüyoruz.

Gazeteci Avni Özgürel ise çirkin saldırı ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

Ne bir aile değeri ne bir insan haysiyetine saygı söz konusu. Geçmişte de oldu tüm partiler ortak bir tepki gösterdi. Bu güzel ama bunun bir kurala bağlanması lazım.

Bu sosyal medyanın büyük devleri var. Türkiye'de sorumluluk üstlenmiş bir temsilciliği yok. Başka ülkelerde vergiye tabi oldular, temsilcilikleri var. Türkiye'nin bir an evvel ya temsilcilik açarsınız burada ya da son hadisede mesela Türkiye'de tutukladınız ama Almanya'da açtı hesabı... Ne yapacaksınız? Tek bir cümleyi servise soktuğunuz anda binlerce kişi paylaşıyor ve zarar kitlelere yansımış oluyor.

Örgütlü ya da bireysel bir hakaret varsa Türkiye'de önümüzde bir örnek var. Maskeleri takalım dendi, takmadı kimse, ceza var denildi, olabildiğince sokakta herkesin buna bu sefer ciddiye aldığını gördük. Suçu sıfıra indirmek mümkün olmayabilir ama bunun nasılsa cezası yok diye bir duyguyla yapılırsa bir yapılır, iki yapılır, üçüncüsünde nasıl pahalıya patladığı görülür. Adam her şeyi göze almış, Kanada'da açıyor ne olacak yani. Sosyal mecraların Türkiye'de muhatabı olacak. Hiçbirinin burada yeri, yurdu yok. Mutlaka bu tür saldırılarda bulunan kişilerin son derece ağır cezalara muhatap olması.

AK Parti Grup Başkan Vekili Özlem Zengin ise CNN Türk ekranlarında Dicle Canova'nın sorularını yanıtladı. AK Partili Özlem Zengin şu açıklamalarda bulundu:

Bir defa her şeyden önce insanların en mutlu günü, Hamza Salih dünyaya gelmiş. En azından bir gün çirkinliklere ara vermek lazım. Her biri ile tek tek uğraşmak çok zor.

Mesela kendimle ilgili yaşadığım süreçte, hiç tanımıyorum Edirne’de 92 doğumlu benim evlatlarımla yaşıt bir çocuk. Anlayamadığım bu kadar genç bir insan nasıl bu çirkinliğin içinde olabiliyor. Sadece Türkiye değil dünyadaki hukuk sistemi bu konuda yetersiz.

Sosyal medyada şunu görüyorsunuz, ‘Yasak geliyor.’’ hayır efendim böyle bir şey yok. Ancak bir hakaret olduğunda hukuken engeller ortaya çıkıyor.

Önümüzdeki sosyal medya mecrası ile ilgili hukuk mevzuatları oluşturulacaktır. Bu mevzuat çalışması yasaklamayı değil, hukuken bir muhattap oluşturulması. Bu süreçte etik düzenleme olabilir.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (7)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Uyanık akape 01 Temmuz 2020 23:36

  Adalet üstünler için adalet!asker üstünler için savaşıyor!polis haksızların adamı!halk islam ile uyutuluyor.,olması gereken adalet tüm canlılar için eşit olmalı !savaş yerine barışa asker yetiştirilmelidir!polis ak gençlik yerine vatandaşın kendisi olmalıdır!biz ve onlar olarak ayrışma olmamalı!yurta sulh cihanda sulh!akape’ye OY YOK

 • Bağımsız Düşüce01 Temmuz 2020 19:55

  Demirtaşın eşine yapılan saldırı sonrası oluşan desteği kıskanan birileri mi var ???

 • ye01 Temmuz 2020 19:00

  kılıçdaroğlunu cezaze töreninde yumrukladılar ne oldu ? adam dışarda geziyor... İmamoğluna rum dediler ne oldu ? adli işlem yok. demekki siyasiler ağızlarını bozarsa, gençlerde aynı biçimde bozuyor. küfür etmeden, yapılmaı bu işler, hakaretler edilmeden. olay yakışıksız ama, adamına göre yargı, işi buralada getirdi.

 • EKRİST01 Temmuz 2020 18:45

  bu adama ibretlik söyle 20 sene hapis cezası verin emsal olsun bakın bir daha bir kimse yapabiliyormu.

 • Mucise Reis ;)01 Temmuz 2020 18:14

  yahu gazeteciler vatana ihanet diye içeri alındı.. yattı sonra çıktılar...ozamansa bu kelimeleri ağzına alanlar çıksın özür dilesin. ajan dedndi. terör odaklı elele adım atıyorlar dendi.. ne oldu ? önce yattılar sonra dışarı çıktılar... sen çıkıp özür diledin mi? camide içki içtiker, ayakkabılarla girdiler dedin. kamera kaydında öye bişe çıkmadı. imamasordular öyle bir durum yok dedi imam ve başka camiye sürüldü ? EY RESİM , HUKUK BÖYLE BİŞE, GÜN GELİR SANADA LAZIM OLUR. şisset ve kufur her turlusu karşıyız. kim olursa olsun. ama sana hukuk, rakiplerine guguk oldumu bu iş buralara gider...

 • AkTorol Ahmet Ötzbir01 Temmuz 2020 16:05

  İdam geri gelmeli. Bu kadarda olmaz. İdam gelmeden, akıllanmayacak bölücü terör odakları.

 • Hasan01 Temmuz 2020 15:35

  Hakaret ve şiddetin her türlüsüne karşıyım ama fırsatçılık yapmasın kimse. Hemen sosyal medyayı kapatalım. Netflix i de kapatalım ne alaka. Hakaret sadece Reise yapılırsa hakarettir . Adliyede dosyam var 5 yıl oldu nerede adalet. bize adalette yok.  Sevmem ama kılıçdaroğluna fiziksel şiddet gösterildiğinde aynı hükümet neredeydi. Adalet herkese bir gün gerekecek