E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemAlbayrak açıklayacak! 35 milyar TL'lik önlem ---

Albayrak açıklayacak! 35 milyar TL'lik önlem

Albayrak açıklayacak! 35 milyar TL'lik önlem
10 Ağustos 2018 - 03:47 www.borsagundem.com

Hazine ve Maliye Bakanı bir süredir üzerinde çalışılan, 35 milyar TL’lik tasarruf ve gelir arttırıcı önlemleri 2018 sonuna kadar devreye almaya hazırlanıyor. Bakan Albayrak, bu çerçevede bugün ‘Ekonomide Yeni Model’i açıklayacak

Yeni ekonomi modeline ilişkin çerçeveyi bugün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak açıklayacak. Konuyla ilgili olarak bakanlıktan yapılan açıklamada, şirketlerin ve bankaların kur riski bulunmadığı belirtildi. 2018 yılının geri kalan bölümünde bir süredir üzerinde çalışılan 35 milyar TL tasarruf ve gelir arttırıcı önlemlerin devreye alınacağı dile getirildi.

2019’DA YÜZDE 3-4 BÜYÜME

Açıklamada, bir süredir toplumun farklı kesimleriyle bir araya gelerek orta vadeli program (OVP) parametreleri için istişare yapıldığı belirtilirken, bu kapsamda önceki gün de paydaşların ve akademisyenlerin yer aldığı önemli bir çalıştay yapıldığı vurgulandı. OVP kapsamında 2019 yılı büyümesinin yüzde 3-4 aralığında olmasının öngörüldüğü kaydedilen açıklamada, “Enflasyonun en kısa sürede tek haneye inmesi için güçlü bir politika birleşimi ve tedbir seti OVP’de detaylı olarak planlanacaktır. Cari açığın ise yüzde 4 civarlarında dengeleneceği beklenmektedir. Kamuda bu yıl başlatılan tasarruf programı, orta vadede devam edecektir. Bütçe açığı ise yüzde 1.5’lar seviyesinde sınırlandırılacak, özellikle altyapı yatırımlarımızda yurtdışı finansman ve yabancı yatırımcı şartıyla ilerlenecektir. Kamudaki tasarruf ve dengeli ekonomik yapıyla, hazine borç çevirme oranları yüzde 100’lerin altına indirilecektir” denildi.

2018 yılının geri kalan bölümünde ise bir süredir üzerinde çalışılan 35 milyar TL tasarruf ve gelir arttırıcı önlemle, faiz dışı fazlanın 5 milyar TL’ye yükseltileceği belirtilen açıklamada, şöyle denildi: “Yılın bundan sonraki aylarında kredi roll over oranının yüzde 100 olması (yıl sonu iç borç çevirme oranının yüzde 104 olması), bütçe açığının ise yıl başında açıklanan programa paralel olarak yüzde 2’nin altında olması hedeflenmekte. Yıl sonuna kadar, mali politikalarla ilgili aksiyonlarımızla, bu hedefleri gerçekleştirmek temel amacımız olacaktır.”

RAPORLARA İTİBAR EDİN

Türk bankacılık sisteminin sağlam sermaye yapısı ve bilançosuyla finansal dalgalanmaları geçmişte olduğu gibi bugün de etkin bir biçimde yönetebilecek konumda olduğu belirtilen açıklamada, şunlara yer verildi: “Piyasada bankalarımız ve şirketlerimizle ilgili yapılan spekülatif açıklamaların aksine, kur ve likidite riski konusunda bir problem görülmediği denetleyici kurumlarımız tarafından da düzenli olarak yayınlanan raporlarda gözükmektedir. Yatırımcılar ve halkımızın bu söylentilerden ziyade gerçek durumu yansıtan raporlara itibar etmesini tavsiye ederiz.”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada enflasyon ve faizin düşüşe geçeceğini söylemişti. Albayrak, “Piyasadaki dalgalanma ve oluşabilecek kırılganlığı azaltma noktasında enflasyonun dizginlenmesi için ciddi bir hedefimiz var” demişti.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (13)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Gökhan Çetinoğlu10 Ağustos 2018 13:42

  2002 den beri yapmadığınız hangi tasarrufu yapıp, bu ekonomi ile nasıl bir güçlü politika izleyeceksiniz? Güçlü politika herkesle kavga ederek, kafa tutarak, içerideki %50 yi vatan haini ilan ederek olmaz! Evrensel değerlere göre hareket edip, hak, hukuk adalet de eşit olacaksın ki iç dış her türlü desteği al. Birlikten kuvvet doğar! Baştakilerin derdi ekonomiyi düzeltmek olsa gerçekten yapılacak bir şeyler olabilir. Özelleştirmelerden kazanılan gelirler tarım, tekstil gibi elimizdeki değerlere yada geleceğe dönük yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırılacağına rant amaçlı olarak üstelikte devleti zarara uğratacak şekilde saçma sapan mega projelere kalkışıldı. Bugün itibari ile projeler rafa kalkar, sektörler arası seçimler yapılarak, bir kısmında özelleştirilmeye devam ederken, güçlü olacağımız bir kısmı kamulaştırılıp, üretime ağırlık vermek bence tek çözüm.

 • yakında düşecek10 Ağustos 2018 12:43

  dolar yakında düşecek dendi 4.60 bozduk şimdi 6. bunun vebalini ahiretini de düşünmek lazım.

 • Türk10 Ağustos 2018 11:47

  Doların artması sizin banka hesaplarınızı kabarttigi için mi böyle hep gülüyorsunuz yoksa genetik bir durum mu sayın bakanım.

 • Damat ferit10 Ağustos 2018 11:16

  Hiç birşey açıklamasına gerek yok...İstifasını açıklasın dolar 5tl ye düşer..Zaten başka yapacağı bir iş yok...

 • K210 Ağustos 2018 11:07

  AÇIKLASAN NE YAZAR BABANDA AÇIKLAMIŞTI..........GÖRDÜK SENİNKİNİDE GÖRECEĞİZ......BENCE ENGÜZELİ GİTMENİZ.....................CHP BU DURUMA DÜŞMEMİZDE KILIÇDARINDA ETKISİ ÇOK BÜYÜK HELAL OLSUN NE KOLTUKMUŞ KAÇ SEÇİM KAYBETTİN HALA ORADASIN YETER DEFOLUNJ..........

 • tolga10 Ağustos 2018 10:51

  Damat bırak laga lugayı. Dolar 6.25 tl olmuş ortalıkda yoksun. Doları Euroyu faizi enflasyonu nasıl düşüreceğini açıkla.

 • gs10 Ağustos 2018 09:13

  Suriyelilere 35 milyar dolar harcanmış.. suriyelileri yollayın topunu, 35 milyar dolar cebimize kalsın.

 • Gorele10 Ağustos 2018 09:09

  Devlet harcamaları azaltilmadan krizden çıkılmaz. Daha çok para harcayarak, ekonomiyi batiracaksin

 • Bika10 Ağustos 2018 08:58

  Sıkıntı vadesi gelen özel sektör döviz borçları, kamu harcamalarından tasarruf edilirken ithal mercedeslere binmekten vazgeçilecek mi !

 • Dalır magduru10 Ağustos 2018 07:39

  Damat bırak bu işleri sen neyden bahsediyon.

 • Ahmet 10 Ağustos 2018 07:31

  Ne önleminden bahsediyorsun sen be önlem alacaksan kendi yediğiniz paralarla önlem alın batırdınız memleketi doların haline bak kasayı bosalttiginiz icin mufahale edemiyorsunuz dolara yazıklar olsun size

 • tespit 10 Ağustos 2018 04:03

  ah damat ah vah damat vah kötü zamanda geldin ıns güzel önlemlerle su daf boğazdan gecebiliriz

 • Türk10 Ağustos 2018 11:42

  Bu kötü günlere bizi CHP getirdi değil mi?