E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemAla: ABD, F-16 konusunda çok olumlu---

Ala: ABD, F-16 konusunda çok olumlu

Ala: ABD, F-16 konusunda çok olumlu
14 Mayıs 2022 - 08:29 www.borsagundem.com

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Başkanı Efkan Ala, ABD Kongresinde yaptıkları temasları değerlendirirken, Türkiye'ye F-16 satılması konusunda, "Bu konuda çok olumlular" dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Başkanı Efkan Ala'nın başkanlığında Washington'da Kongrede temaslarda bulunan heyette, AK Parti Grup Başkanı İsmet Yılmaz, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Akif Çağatay Kılıç, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanvekili Ahmet Berat Çonkar, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker ve AK Parti İstanbul Milletvekili Volkan Bozkır yer aldı.
ABD Kongresindeki temaslarını Washington'da görev yapan basın mensuplarına değerlendiren AK Parti heyeti, Kongrede özellikle Rusya-Ukrayna savaşındaki yapıcı rolünün ardından Türk-Amerikan ilişkileriyle ilgili havanın çok olumlu olduğunu belirtti.

Heyete başkanlık eden Ala, toplamda bazıları senatörlerden oluşan 24 Kongre üyesiyle kapsamlı ve verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerini, iki ülkenin de çıkarına olacak birçok konu başlığında çok verimli fikir alışverişinde bulunduklarını ve Türkiye'nin Ukrayna konusundaki olumlu ve yapıcı adımlarının Kongrede görülmekte olduğunu aktardı.

Ala, boğazlar konusunda Ankara'nın çizgisinin de Kongre üyeleri nezdinde saygıyla karşılandığını ve takdir edildiğini sözlerine ekledi.

Türkiye'ye F-16 satılması konusunun yanı sıra iki ülke arasındaki siyasi, ekonomik ve savunma başlıklarının olumlu bir havada ele alındığını anlatan Ala, ikili ilişkilerdeki sorunların çözümüne yönelik yapıcı bir atmosfer gördüklerine vurgu yaptı.

Bu konuda çok olumlular

F-16 meselesini ana gündemlerden biri olarak görüşmelerinde değerlendirdiklerini belirten Ala, “Bu konuda çok olumlular. Türkiye’nin savunma sanayisinin güçlendirilmesinin aynı zamanda nasıl NATO’ya da destek olacağını, bölgesel ve küresel barışa ne kadar hızlı destek sunabileceğini onlarla paylaştık ve onlarda da hep olumlu bir tavır gördük.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin artan önemini dünyanın gittikçe daha çok fark ettiğine işaret eden Ala, “Türkiye’deki sağduyulu ve sorun çözücü inisiyatifin bölgesinde ve dünyadaki etkilerini de görüyoruz, bunu sadece biz değil muhataplarımız da görüyor ve takdir ediyor." dedi.

Ala, Türkiye’ye F-16 satışına olumsuz bir görüş ile karşılaşıp karşılaşmadıkları sorusuna, “Hayır yoktu, şu açık olarak anlaşılmış: Ukrayna-Rusya savaşında yani bölgesel çatışmalarda ortaya çıkan dışsal eksi etkinin bütün Avrupa’yı kapsadığı bir dönemde, Türkiye’nin inisiyatif alabilirliğinin hayati önemi ortaya çıkmış.” değerlendirmesinde bulundu. Ala ayrıca, bu süreçte karşılaşılabilecek muhtemel sorunların iki ülkedeki siyasi ve diplomatik kapasitelerin kullanılması yoluyla aşılacağına inandığını vurguladı.

'Türkiye’nin ağırlığı artmış durumda'

Türkiye’nin boğazlarda uluslararası hukukun vurgulanması yönündeki inisiyatifinin saygıyla karşılandığına işaret eden Ala, “Hem uluslararası ilişkilerde bölgesel ve küresel barışı destekleyici sağlam inisiyatif hem de uluslararası hukuk zemininde bunu gerçekleştirme arzumuz ve kararlılığımız, Türkiye’nin ağırlığını artırmış durumda.” diye konuştu.

"Türkiye bölgesindeki bir denkleme girince sonuç değişiyor." ifadesini kullanan Ala, artık Türkiye'nin yer almadığı bir denklemin bir sonuca ulaşma imkanı olmadığına dikkati çekti.

Ala, Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği konusundaki tutumunun son derece açık ve anlaşılır olduğuna işaret ederek, bu ülkelerin PKK unsurlarıyla olan ilişkilerini çok net bir şekilde gözden geçirmeleri ve bunlara son vermeleri gerektiğini belirtti.

Bu ülkelerin güvenlik endişelerini giderilmesi için NATO'ya girme talepleri olduğunu ifade eden Ala, "Ama Türkiye'nin de yıllardır yaşadığı terör sorunu var ve bu terör sorununun bu ülkeler tarafından yeterince, Türkiye'nin arzu ettiği şekilde anlaşılmadığı ve yeterince ehemmiyet gösterilmediği kanaati de herkeste var ve bunun kanıtları da var." ifadelerini kullandı.

Efkan Ala, sürecin henüz çok yeni olduğunu ve bundan sonraki süreç yönetiminin ne şekilde ilerleyeceğine bakılması gerektiğini söyledi.

İsveçli bir bakanın kısa süre önce bir PKK etkinliğine katıldığını hatırlatan Ala, "Biz bekliyoruz ki bu ülkelerin güvenlik endişelerini ciddiye aldığımız kadar onlar da bizim güvenlik endişelerimizi ciddiye alsınlar, biz de onları ciddiye alalım." değerlendirmesini yaptı.

Biden, Türkiye'ye F-16 satışının onaylanmasını istedi

ABD, Türkiye'ye olası F-16 satışında yeşil ışık yaktı

ABD'den Bulgaristan'a 1,6 milyar dolarlık F-16 satışına onay

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (9)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Fatih15 Mayıs 2022 16:16

  El alemin silahıyla savaşan ordusunu donatan sittin sene büyük bağımsız devlet olamaz. Yerli projelerde çalışmalar 3 vardiyaya çıkıp bitene kadar gerekirse kılıç kalkanla savaşılır. Kararlı akıllı becerikli olmak gelen her yönetimin karakteri olmalı. Osmanlı 1600 den sonra kendi askeri teknolojisini üretmediği subayıyla iyi eğitimli ordu kuramadığı için ingiliz ve ruslara yenile yenile parça pinçik edildi.

 • Mucise Reis ;)15 Mayıs 2022 12:16

  1980 yılında aldığımız f 16 ları yeniden alıyoruz :D başarıdan bahsediliyor.. Allah akıl fikir versin. 4. nesil uçaklar tarih sayfasından silinecek. biz 5. nesil uçakların komşularımızda olduğunu bile bile 4. nesil alıp hem para, hem eski teknolojı, hem hava gücü erimesi vb yaşıyacaz. Halbuki f35. üretim projesi ortagı ve ürteci devleti ve peşin peşin çıkacak f35. lerde hakkımız vardı. Utanmadan f16 vermeye çalışıyorlar. Almayın f16 ları...  f35 ler için mücadele etsenize. ulsulararası yaptırımlar mahkemeler hakkını arasanıza bu ülkenin ? Herke sişini yapsın. yapamayan etsingitsin. Ülke güvenliği, milli güvenlik, bunda nasıl yumuşama olur ? f35. diyalokları bile yok kimsenin ağzında... ingiltereden alın, başka yerden alın  5. nesil uçak bizlere şart.  

 • Hesapsız15 Mayıs 2022 11:33

  Şu ara F35, patriot füzeleri, Irak ve Suriye , HB konuları masaya konulmalı ülke çıkarına gereken yapılmalı. İhtiyacımız da var.

 • Atakan 14 Mayıs 2022 16:48

  F -35 lerde ısrar etmeliyiz ne 16 sı demode oldu artık onlar bence

 • fafa14 Mayıs 2022 16:33

  Sen nereden çıktın,Dolmabahçe'yi unutmuştuk.

 • pala14 Mayıs 2022 15:31

  önceden F16 üretilirdi türkiyede. şimdi Abd satsın diye yalvarıyorlar

 • Türkoğlutúrk14 Mayıs 2022 11:53

  Mercedes parası ödeyip doğan alma marifet.

 • Bekir 14 Mayıs 2022 09:36

  Bırakın uçağı inşaatı. Tarıma köylüye faizsiz kredi dağıtın. Gıda krizi var ve dahada artacak. Köylü her karış toprağı ekmeli. Hala gidip betona kredi verip ev fiyatlarının artmasına neden oluyorsunuz. Bu ülke 5 milyon suriyeli besleyeceğine 5 milyon inek beslese süt 2 lira et 50 lira olurdu.

 • azmi14 Mayıs 2022 16:56

  Lübnan Hükümeti , birbuçuk milyon suriyeli sığınmacının dönmesi için çağrı yapmış. Sığınmacıların kaynaklarını boşalttığını , halkin işlerini kaybettiğini , suç patlaması yaşandığını , doğan ,iki çocuktan birinin suriyeli olduğunu, nüfus yapısının değiştiğini .. söylemiş. Hiç yabancı gelmedi bu beyanlar. Bizde de mi var yoksa :O  :O  :O