E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemAktay: Türkiye ile Mısır arasında yakınlaşma ve temas var---

Aktay: Türkiye ile Mısır arasında yakınlaşma ve temas var

Aktay: Türkiye ile Mısır arasında yakınlaşma ve temas var
13 Eylül 2020 - 10:46 www.borsagundem.com

Prof. Dr. Aktay, "Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Sisi arasındaki siyasi anlaşmazlıkları göz önüne almaksızın fiili olarak temas olması gerekiyor. İki hükümet ve iki halk yakınlaşmalıdır" dedi.

AK Parti Genel Başkan Danışmanı Prof. Dr. Yasin Aktay, Katar merkezli Araby21 sitesine verdiği röportajda bölgedeki güncel gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Aktay, var olan siyasi anlaşmazlıklara rağmen gördüğü ve duyduğu kadarıyla Mısır ile Türkiye arasında bir yakınlaşma ve temas olduğunu söyledi.

Ankara ile Kahire arasında temas olup olmadığına ilişkin sorulan soruya Aktay, "Kesin bilgim yok. Ancak, duyduğum ve gördüğüm kadarıyla taraflar arasında bir yakınlaşma ve temas var." yanıtını verdi.

Aktay, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Sisi (Mısır Cumhurbaşkanı) arasındaki siyasi anlaşmazlıkları göz önüne almaksızın fiili olarak temas olması gerekiyor. İki hükümet ve iki halk yakınlaşmalıdır." değerlendirmesinde bulundu.

"Libya'daki varlığımız barışın tesis edilmesi içindir"

Türkiye'nin Libya'daki varlığına ilişkin değerlendirmede bulunan Aktay, "Duruşumuz ve Libya'daki varlığımız ıslah ve barışın tesis edilmesinden ve Libyalılara Libya'yı bırakmaktan başka bir şey değildir. Bu hiçbir şekilde işgal değildir. Mısır'ın da bu yaklaşımı benimseyeceğini ümit ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Aktay, Libya'da barışın tesis edilmesi için ülkenin birliği ve istikrarının korunması gerektiğini, bu vizyona karşı herhangi bir itiraz imkanı olmadığını ve üzerinde uzlaşı olması gerektiğini söyledi.

"Bu konuda anlaşırsak, Mısırlıların tüm çıkarları da korunmuş olacaktır." diyen Aktay, bu durumda Libya'yı işgal etmek isteyen bütün işgalcilerin de oradan çıkmaları gerektiğini belirtti.

"Mısır ordusunun Türkiye'ye karşı savaşması imkansız"

Aktay, "Mısır ordusunun Türkiye'ye karşı kesinlikle savaşmayacağı yönünde bilgisi olduğuna" dair önceki açıklamalarının hatırlatılması üzerine şunları aktardı:

"Mısır ordusunun Türkiye'ye karşı savaşa girişmesi imkansızdır. Bu ayrıca akılcı da değildir, hiçbir nedeni ve gerekçesi de yoktur. Mısır ordusu büyük bir ordudur. Kardeş ülkenin ordusu olmasından dolayı ayrıca saygı duyuyoruz. Ancak, Mısır ordusunu Türk ordusuna karşı savaşmaya ve saldırıya kışkırtanlar var. BAE ve belki Fransa'nın, Mısır ordusunun Türkiye'ye karşı savaşmasını istediğini biliyoruz. Ancak bu imkansız bir durum ve kesinlikle olmayacaktır."

"Mısır ordusundan Türkiye'ye karşı bir saldırı olmasını ümit etmeyiz böyle bir şeyi beklemeyiz de" diyen Aktay, bundan çekinildiğinin anlaşılmaması gerektiğini ancak Türkiye'nin bir Müslüman devlet ile karşı karşıya gelmek istemediğini vurguladı.

"Arap Birliği, Arapların hakkını önemsemiyor"

Arap Birliği'nin Türkiye'nin Arap ülkelerine müdahalelerde bulunduğuna ilişkin kararını eleştiren Aktay, "Bu çok komik bir durum. Araplar kimdir? BAE, Türkiye'den daha mı Araptır. Ülkemizde bulunan Arapların sayısı 10 milyondan fazla. BAE'de ki vatandaşların sayısı bir milyonu geçmez. Şimdi BAE'nin Arapların haklarını savunduğuna inanacak mıyız? Oysa ki Filistinlilerin haklarını Siyonistlere satan BAE'dir. Maalesef Arap Birliği, Arap değildir, çünkü Arapların hakkını önemsemiyor." değerlendirmesinde bulundu.

"Arap Birliği neden Suriye'de olanlarla ilgilenmiyor?" diye soran Aktay, her gün yeni sığınmacıların Arapların yüzünü kızartacak şekilde Avrupa'ya gittiğini bunların neden BAE, Suudi Arabistan, Mısır ya da Bahreyn'e sığınmayıp da Türkiye'ye sığındıklarının altını çizdi.
Aktay, "İşte bu durum Türkiye'ye birçok Arap ülkesinden daha çok Araplar adına konuşma hakkını veriyor. İşte bu dikkate alınmalıdır." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin mazlumlara yardım ettiğini ve adil davaların yanında yer aldığını hatırlatan Aktay, dolayısıyla Araplar adına en çok konuşma hakkına sahip ülkenin de Türkiye olduğunu vurguladı.

"BAE'nin Araplar adına konuşma hakkı yoktur"

Aktay, Birleşik Arap Emirlikleri'ni (BAE) eleştirerek, "Özellikle İsrail ile yaptığı son normalleşme anlaşmasından sonra BAE'nin Araplar adına konuşma hakkı yoktur." ifadesinde bulundu.

Suriye'deki insanlık trajedisine dikkati çeken Aktay, şöyle devam etti:

"Suriye'de her gün vatandaşlar öldürülüyor. Kadınların namusları kirletiliyor. Bunları ise (Türkiye'yi Araplara müdahale ile suçlayanlar) ne insan hakları ne de başka bir şey ilgilendiriyor. Sonra da diyorlar ki bu Araplara müdahaledir. İran ya da Rusya ya da ABD'nin müdahalesi onları ilgilendirmiyor. Ancak Türkiye Arapların hayatını ve namusunu savunmak için müdahale ettiğinde 'Bu konu Türkiye'yi ilgilendirmez, müdahale etmeye hakkı yoktur' diyorsunuz."

"Akdeniz'deki varlığımız haklarımızı savunmak içindir"

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri'nin "bölgedeki hedefleri olduğu iddiasıyla Türkiye'ye karşı ortak bir Arap siyaseti güdülmesi" çağrısına ilişkin Aktay, "Türkiye'nin bölgedeki duruşuna ilişkin sözler dile geldiğinde şaşırıyoruz. Türkiye Libya'ya zorla mı işgal olarak mı geldi? Elbette hayır. Çünkü uluslararası tanınırlığı olan Libya hükümetinin onayı ve daveti üzerine geldi. Çünkü Türkiye tüm ülkelerin haklarına saygı duyuyor." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin Akdeniz'de varlığının muhalefet ya da herhangi birine saldırı için değil, bilakis kendimizi, toprağımızı ve haklarımızı savunmak amaçlı olduğunu vurgulayan Aktay, "Allah'a hamdolsun ki Türkiye herkesin hakkına saygı duyarken, haklarını da savunmaya gücü vardır. Elbette ki Akdeniz bizim mülkümüzdür demiyoruz. Bilakis, Mısır, Suriye, Filistin, Lübnan, Yunanistan ya da Türkiye olsun herkesin orada hakları vardır. Ayrıca dikkat ederseniz, Türkiye'nin Akdeniz'de en uzun sahili olmasına rağmen kendisine en az verilen de Türkiye'dir." değerlendirmesinde bulundu.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (11)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Atakan14 Eylül 2020 01:03

  Mursi için mısırla suriler için esetle kötü olmak ilişkileri bozmak ülkemize her yönden zarar verdi ve vermeye devam ediyor biz sadece Türkiye'nin çıkarları doğrultusunda siyaset yapalım gerisi teferruattır

 • Hayri13 Eylül 2020 23:14

  Türkiye'de 10 milyon arap var yalanına başlamış şerefsizler. Yakında pkk gibi onlar da başlayacak bölücü faaliyetlere

 • Bika14 Eylül 2020 08:23

  Atalarında Arap kökenli olan Türkiye'de rahat 10 milyon vardır. TC vatandaşı olan herkes Türktür. Vatandaşlık verilmeyen Suriyeli ya da mülteciler Türk değildir.

 • Kaçan Grup13 Eylül 2020 22:48

  mısır’ı yunanistan’a ittik , hayt huyt için hem de

 • mucise reis ;)13 Eylül 2020 18:12

   çzel bir birim kur. Sadece diplomasi yapsın. siyasilerden bağımsız en alt katmandan başlasın. her devlet için ayrı bir strateji uygulansın. etrafımızda kesinlikle güzel sonuçlar elde edebiliriz. ekonomik ve siyasi olarak bu sağlanabilir. ama öncelikle biraz asarım, keserim, uçarım, dalarım gibi terimlerle siyasi meydanlarda nutuk atmasın. Böylelikle ilgili ülkelere girer kendine kapı açarsın. Bu kapı ve haberlerşme alt yapısı, irtibatlar ile, ister emellerine doğru olarak, isterse kendi köstebeklerin, ajanların, desteklediğin müslüman ve türk birlikleri, dernekler, sağlık alanında yardımlar, vb. vb. istediğin emellere uzanırsın. bu işler böyledir. ABD, Rusya, Avrupa devletleri, vb gelişmiş ülkeler böyle yapıyor. Biraz araştırsalar, kitap ve bazı diplomatların günlüklerine baksalar keşke. Arapça okuyanı, kankası ve akraba ilişkilerinden vazgeçsinler.

 • Erol g.13 Eylül 2020 14:01

  DARBE OLDU DİYE ÜLKELERİ DISLAMAYA KALKARSAK BIRGÜN DOST ÜLKEMIZ KALMAZ BİRGUN FARKLI GEREKÇELERLE ABD,RUSYA GİBİ ÜLKELERDE DE ASKERİ DARBE OLABİLİR/OLURSA BU ÜLKELERLE DE Mİ ILİŞKILERİ KESECEĞİZ ? BEN OLSAM FRANSA ILE DOST KALABİLMEK IÇİN 50 UÇAK SİPARİSİ VERİRDİM BİZ HALA UÇAK ÜRETMEDİĞİMİZDEN UÇAK ALMAK MECBURİYETINDEYİZ RAB'DEN OLMAZSA NATO ÜLKELERİNDEN ALMAYA ÇALISALIM NATO ULKELERİNDEN OLMAZSA MECBUREN DİĞER ÜLKELERDEN ALMAK ZORUNDAYIZ

 • Uyan13 Eylül 2020 18:18

  Evet teknoloji alt yapi. .yedek parca uretedek sanayi... Bilgi birikkki.... sermaye . Pazar ...bhnlar icin gec kalindi....ama ithal etmek dahada icjnden cikilmaz bir hal aliyor.. Disa bagimlilik Cari acik Bu alanda teknolojik yan sanayinin yedekparcanin uretememe gelisememe Siyasi baski ambargo Say say bitmez En bastanbaslanmali hammadde bu topraklarda cikmiyorsa cikan topraklardan toprak alinarak uretime baslanmali

 • Alp13 Eylül 2020 12:28

  Ulkem icin..sevmedgim..hosuna gitmedim adamlarla..iletisim kurmsm gerek.. Reis Artik bunlari bilir.. cok kusluk..zarar verir..tamam adam..katil despot..mursi hakliydi..ama biz de buraddan mursinin hakkini savunmak..nereye kadar..zaten Mursiyi bizim icin devidiler..yani TURKIYE ILE BAZI PROJELERI VARDI..OLMADI YAPYIRMADILAR..

 • WERS13 Eylül 2020 12:26

  mısırın iç işlerinden bizene biz kendi topraklarımızın refahı adına işler yapmalıyız bizene sisiden adamı dünya kabul etmiş halkı kabul etmiş biz yok şöyle yok böyle diyerek libyada da yunanistanda da karşımıza alıyoruz ne gereği var aynı şey filistinden de araplar sattı filistini dünya sattı zamanında da filistinliler satmıştı bizi fırsat verseler tekrar satarlar madem öyle israil lede niye düşmanız biz sınırlarımızı koruyalım ırak iran libyada işlerimizi rayına oturtalım bunun için ne gerekiyorsa yapalım fakat gereksiz düşmanlar edinmeyelim

 • Papa13 Eylül 2020 11:56

  Türkiye'de 10 milyon arap varmış:) 2. Apo olacak başımıza

 • oktaydoğaner13 Eylül 2020 13:37

  bu kafada giderseniz sen de 2.papa olursun artık ama bumemleket apo, feto vb piçlere ne yaptıysa sana da bişey düşünür.