E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemAksoy: Türkiye AB'nin sınır muhafızı veya sığınmacı kampı değil---

Aksoy: Türkiye AB'nin sınır muhafızı veya sığınmacı kampı değil

Aksoy: Türkiye AB'nin sınır muhafızı veya sığınmacı kampı değil
21 Mayıs 2020 - 02:21 borsagundem.com

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy, AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Schinas'ın 'göç' açıklamasına tepki gösterdi

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Schinas'ın dün Euronews'e verdiği mülakatta yer alan, Türkiye'ye ilişkin ifadeleri hakkında Bakanlığa yöneltilen bir soruya yazılı cevap verdi.

Bakanlık Sözcüsü Aksoy, cevabında "AB Komisyonunun Avrupa Yaşam Biçimini Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas'ın göç konusunda dile getirdiği ifadeleri, bir AB görevlisinden daha çok Yunan hükümeti üyelerinin siyasi söylemini andırmaktadır" değerlendirmesinde bulundu.

"Türkiye, sadece adil yük ve sorumluluk paylaşımı istiyor"

Aksoy, AB'nin kurucu anlaşmalarının koruyucusu olması gereken AB Komisyonunun, AB sınırlarında yaşanan hak ihlalleri ve geri itmeler konusunda bugüne kadar ciddi bir inceleme başlatmadığının altını çizerek, şunları kaydetti:

"Bu nedenle Komiser Schinas'a, öncelikle Yunan görevliler tarafından işlenen Pakistanlı Muhammad Gulzar cinayetini, Ege Denizi'nde ve Meriç Nehri'nde AB ajanslarının gözü önünde devam eden geri itilme olaylarını, sığınmacıların halen iltica başvurularının alınmamasını, uluslararası anlaşmalar ve AB iltica direktifine aykırı ulusal uygulamaları ve insan hakları savunucularına yönelik şiddeti araştırması gerektiğini hatırlatırız.

Türkiye, Avrupa Birliği'nin sınır muhafızı veya sığınmacı kampı değildir ve olmayacaktır. Düzensiz göç olgusundan fazlasıyla muzdarip ülkemiz sadece adil yük ve sorumluluk paylaşımı istemektedir. İnsan hakları ve sığınmacı hakları göz ardı edilerek AB'nin dış sınırlarının korunması, AB'nin kurucu anlaşmalarının inkar edilmesi anlamına gelecektir. Esasen, Avrupa'nın dış sınırlarını Yunanistan olarak görmek tarihi ve coğrafi gerçeklerden tamamıyla uzak olmak anlamına gelmektedir."

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (6)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Net man 21 Mayıs 2020 08:37

  Nesi???

 • Bika21 Mayıs 2020 08:08

  2011 yılında Erdoğan, Suriye sorununu dış mesele olarak görmüyoruz ve bizim iç meselemiz diyordu. Emevi camii'nde namaz kılmaktan da bahsediyordu.Edirne sınırı açıldığı halde 4 milyon Suriyeli Türkiye'den gitmeye niyetlenmedi bile.

 • İtri21 Mayıs 2020 04:04

  Utanacak birşey yok, bakamiyoruz göçmenlere.

 • Düzce li 21 Mayıs 2020 03:46

  Her zaman yanlıydılar ve yine değişmeyip yanlı kalacaklar. Avrupa Birliği = çifte standart.

 • Hakan 21 Mayıs 2020 03:29

  Geç kalınmış duruş, görüş, yaklaşım. Ülkemizin en ücra yerleşimlerinde bile her uyruktan insanlar çok rahat biçimde, vatandaşlarla aynı hakları kullanıyorlar.

 • Vatandaş 21 Mayıs 2020 03:21

  Tebrik ederim. Devam. Açın tüm kapıları