E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemAkşener: Siyasetteki en zor günüm 2017 referandumuydu---

Akşener: Siyasetteki en zor günüm 2017 referandumuydu

Akşener: Siyasetteki en zor günüm 2017 referandumuydu
23 Mayıs 2020 - 16:55 www.borsagundem.com

Akşener, siyasetteki en zor gününün 16 Nisan 2017 referandum gecesi olduğunu söyleyerek, o zaman bunların yaşanacağını gördüğünü belirtti

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Halk TV’de yayınlanan Liderler ile Bayram Sohbetleri programında gazeteci Özlem Gürses’in sorularını yanıtladı.

Akşener, "Memleket Masası" çağrısı nedeniyle hiç beklemediği bir tavırla karşılaştığını ifade ederken, "Sayın Bahçelinin tutumunu ve AKP adına sayın Ömer Çelik’in açıklamalarından gördüm ki konforlarından çok memnunlar. Çok çirkin sözlerle bir tavır kondu." şeklinde konuştu. Akşener’in gündeme dair açıklamalarından satır başları şöyle:

Hayvanları seviyorum, köy çocuğuyum. Biraz kediciyim. Kediler uyanık, onlardan çok şey öğreniyorum. Sevgi isteyenler eşime geliyor, hasta olanlar bana geliyor. Ben partimizi kurduktan sonra Türkiye’ye yönelik bir bayram sofrası hayalimi proje olarak anlatmıştım. Çocuklar biraz yatar, büyükler kalkar, bayram namazına giderlerdi. Sonra kahvaltı edilirdi. Babamın 3 ablası vardı. Onlardan doğan kızı çocukları aşağı yukarı babamla yaşıt, ben onlara da hala derdim. Hepsi bayramda bize gelirlerdi. O bayram sofrası Türkiye için çıkış noktası olarak gördüğüm şey..

Ben bir Rizeli ile evliyim, mesela kuzeniniz Ordulu ile evli… Başka yerden gelenler… Aynı sofranın içinde farklı yerlerden gelen insanlar olurdu. Annem halalarım ile birlikte yemeği hazırlardı. O sofrada herkesin yemeğe eşit mesafede ulaşabilmesiydi.

Kurban bayramında ise akşam yemeği olurdu kurban eti yensin diye. Sonra biz çocuklar köyün büyüklerinin hatırını sormaya giderdi. Çocuklara büyük bir sevgi ve esirgeme hali, büyüklere ise çok büyük bir saygı vardı. Çocuklara bayram harçlığı harçlık vermek için para biriktiren yaşlı amcalar, teyzeler vardı. Annemin ailesi Demokrat Partili, babamın ailesi İnönücüydü. Zengin-fakir ayrımı yoktu. Paranın bu kadar göze sokulmadığı bir dönemdi. Dayım çok zengin bir adamdı. Her bayramda ablalarına ziyarete gelirdi. Biz dayımızın ziyarete gelişini heyecanla, sevgiyle beklerdik.

Rahmetli dayımın hep güzel kolonya kokusunu hatırlardım. Dayı geliyor deyip de ekstra bir ağırlama yoktu. İnancı tartışamazsınız. Buradaki temel mesele saygı duymaktır.

"Laiklik var olduğu zaman demokrasi var olur"

Eskiden saygı vardı. Kimse kimseye inancını dayatmazdı. Dinarın da daha sekülerin de milli bayramlara karşı derin bir saygısı vardı. Benim babamın babası Rumeli’nin derin müderrislerinden biriydi. Ben de insan olarak dindar olmaya gayret eden biriyim. Bize ilk vasiyet edilen şu: Hocaların aleyhinde konuşmayın, peşinden de gitmeyin. Ben tarihçiyim, ilahiyat eğitimi almadım. Herkesin kendi işini yaptığı bir Türkiye’ye ihtiyacımız var. Laiklik ilkesini din adamları, siyasetçiler tartışır da hukukçular tartışmaz. Aslında bu hukuki bir kavramdır. Laikliğin olmadığı bir demokrasiyi götüremezsiniz. Bugünün siyasetine baktığımızda kavramlar eskiden de içi boşaltılırdı ama naif bir şekilde yapılırdı. Şimdi çok çirkin bir şekilde yapılıyor. Böyle bir sistemde konfor alanını belli siyasetçilerin bırakmadığını gördük.

"Bahçeli ve AKP konforundan memnun"

Geldi bir pandemi başımıza buralar kapandık. İnsan olduğumuzu hatırladı, tabiatı hatırladık. Sosyal mesafenin zorunlu olmasıyla o sıcaklığın ne kadar değerli olduğunu öğrendik. Fakat bizim bunları ne kadar sıradanlaştığımızı öğrendik. Londra’dan bizim ekonomimize saldırı var diyorlar. Bunun önüne birlik ve beraberlikle geçebiliriz. Ben bir memleket masası kuralım, ister tek tek ister sırayla o fotoğrafı tüm dünyaya gösterelim. Hiç beklemediğim bir tavırla karşılaştım. Sayın Bahçelinin tutumunu ve AKP adına sayın Ömer Çelik’in açıklamalarından gördüm ki konforlarından çok memnunlar. Çok çirkin sözlerle bir tavır kondu.

Pandemi ile mücadelede ekonomik manada sorunlar var. Buna yönelik, biz kutuplaşmayı seçmek yerine bir birlik fotoğrafı vermemizin kime ne zararı vardı? Sayın Kılıçdaroğlu ben katılırım dedi. Sayın Babacan, Sayın Karamaollaoğlu ve Sayın Davutoğlu… Bu üç arkadaşımızın adını özellikle söyledim çünkü hem Milli Görüş’ten geliyorlar hem de geçmiş hükümetlerde yer aldılar.

"Hoşgörü çok kibirli bir kavram; biz birbirimize saygı göstermeliyiz"

Hoşgörü çok kibirli bir kavram. Ben kimim ki sizin inancınıza, tercihlerinize hoşgörü göstereyim? Biz birbirimize saygı göstermeliyiz. Saygı ve sevgi dilinin siyasetçide yer alması lazım. Ben Rahmetli İnönü’nün Demirel’in, Erbakan’ın eski demeçlerini Youtube’dan izledim. Nefis espriler ve inanılmaz bir naiflik var. Özellikle genç siyasetçilere söylüyorum, hepsini tek tek izlesinler. O konuşma bitiyor, bir bakıyorum yüzümde bir gülümseme.

"Ülkenin 15 Temmuz noktasına gelmesinde siyasilerin katkısı sorgulanmalı"

Hukuk işlemediği zaman bu işler olur. 15 Temmuz gecesi bu millet bu devleti hem köprüden hem de sokaktan topladı. O devletin o hale düşmesine sebep olan tüm siyasilerin ülkenin bu noktaya gelişinde ne katkı verdiğini sorgulamamız gereken bir noktadayız. 15 Temmuz’da şehit olan, gazi olanların ailelerin ruhları sızlıyordur bu sözler yüzünden.

"Biraz zor evlendik, eşim o zamanlar solcuydu"

Benim babam 60 ihtilaline kadar Paşacıydı. 60 ihtilalinden sonra Türkeşçi oldu. Hep Türk milliyetçiliği hassasiyeti olan bir aileydi. Ben öğretmen olacağıma karar verdim. Yatılı okul sınavına gireceğim. Babam tamam dedi, abim Ben Kilis’e gideceğim dedi. Ben abimi ikna ettim, ilk sınavı kazandım, sonra mülakata abimle birlikte gittik. Evliliğimde de kendi tercihimi yaptım. Abim, eşimi çok sevmişti. Benim için akraba dışında evlenen ilk kız çocuğu derler. Biraz zor evlendik, eşim o zamanlar solcuydu, abim MHP il başkanıydı. Eşimin babası o dönem CHP’de delegeydi. Fakat çok büyük fedakarlık yaptığımı söyleyebilirim. Tuncerler CHP’yi daha geride bulurlardı. Biz konuştuk, evlendik. Konuştuğunuzda orta yolu bulursunuz.

Müştereklerin üzerinden yürüdüğünüz zaman farklılıklar zenginlik haline döner. Çocuklarımızı hür bağımsız yetiştirdik. Benim yaş grubumun bir endişesi kesin vardır. Üniversitede okurken hafta sonları eve gelirdim. Yaşlı bir teyze vardı mahallede annem, onun banyosunu benim yaptırmamı isterdi. Annem hep yaşlılara yardımcı ol derdi.

"Cumhuriyet projesinin eseriyiz"

ABD’nin büyüklüğünü sağlayan farklıkları enerjiye çevirmesi ve sınıflar arası geçirgenliktir. Bir köyde doğacaksınız, 3 sınıf birlikte okuyacaksınız, öyle bir sınavdan geçeceksiniz ki üniversiteden mezun olup akademisyen olacaksınız. Bu imkanı bana veren bu cumhuriyet. Bu sistemin içinde Sayın Emine Erdoğan’ın da sayın Hayrunisa Gül’ün de, sayın Selvi Kılıçdaroğlu da bu cumhuriyet projesinin eseriyiz.

Bugün Türkiye’de sözünü söyleyen insanlarsak bu cumhuriyet projesinin sayesinde. Kız çocuklarıyla çok ilgiliyim. Kendi yeğenlerimden örnek verebilirim. Abimin bir kızı tarih mezunu, bir kızı Marmara’da ilahiyat okudu, yardımcı doçent oldu, bir diğeri, özel bir şirkette önemli bir pozisyonda görev yapıyor.

"Babam çok entellektüel, annem inanılmaz disiplinliydi"

Biz siyasi bir aileydik. Babam ilginç bir insandı. Annem inanılmaz disiplinli sert bir kadındı. Biz misafirliğe giderdik, katiyen sofraya oturmayacaksın diye tembih ederdi. Eğer yemeğe davetliyseniz, yemek yediyseniz bulaşığı siz yıkayacaksınız.

Babam çok entelektüel biriydi. Ben Türk klasikleri babamın sesinden dinledim. Çok yakışıklı bir insandı. Lisede okurken her cumartesi beni pastaneye götürür, birlikte supangle yerdik. Babama hayatın anlamını sordum. Önce doğarsın, sonra şanslıysan okursun, sonra çocuğun için yaşarsın derdi. Ben evleneceğimi söylediğimde babam çok şaşırmıştı, benden beklemiyordu. Kendi babası üniversite mezunu. Babam ortaokulu bitirdiği sene dedem ölmüş sonra okulu bırakmak zorunda kalmış. Benim imzamı babam bulmuştu ama öğretmen olmama rağmen berbat bir el yazım vardı.

"Siyasetçi olmaktan hiç pişman olmadım"

Siyasetçi olmaktan hiç pişman olmadım. Siyaset dediğiniz şey aracısız hizmet alanı. Siyaset bana ülkemi tanıttı. Ben siyasetten önce 43 ülke gezdim. Ülkemi sadece Marmara ve Ege’den ibaret sanıyordum. Şimdi bütün ilçeleri en az 2 kere görmüş, bir sürü yerde dostluklar kurdum. Bende bir çelebilik yarattı. Ben Bitlis’i ayrı severim. Referandum öncesinde gittim, eşim de benimle geldi. Oturduk, DYP döneminin il başkanı geldi. Bir abi-kardeşsiniz orada. Eşim sana, sen siyaseti hatasız yapmaya çalışıyorsun, ama şımardın sen orada dedi. Sanki şehirden köye misafir götürmüş gibiydin dedi. 2010 referandumu zamanı Muş’a gittik, Muş, Bitlis, Siirt’ê gittim. Ben özel talep ettim oralara gitmeyi. Hayır için çalışacağım. 2010 referandumu 15 Temmuz’u getirdi. Esnaf ziyareti yapıyoruz. Baba kasada, oğlu da tezgahta. Ben çok coşkulu biriyim. MHP’nin il başkanı da şaşırdı o halime. Baktık eşarplarda PKK’nın renkleri var. Ben DYP’deyken gitmişim, bana bir eşarp hediye edip fotoğraf çekmişler, kasadan çıkarıp gösterdi. Dedi ki gittiniz ve gelmediniz, bizi bıraktınız. Kalbimi delip geçti o sözler.

Anılarımı bir gün yazmak isterim. Hatıra biriktirmek diye bir kavramı görüyorum sosyal medyada, bu çok önemli. Siyasi hayatımda şahit olduğum birçok şey var onları yazabileceğimi sanmıyorum.

"Bana en ağır gelen 16 Nisan 2017’deki referandum sonucudur"

Erbakan hocayla çok sohbetlerimiz olurdu. Yanımızda rahmetli Şevket abi de olurdu. Çok özel hatırlarını anlatmıştı rahmetli Erbakan hoca, mesela onları yazamam. Başlangıçta kadın olmam siyasette avantajdı. Siyasete 37 yaşında başladım. Başlangıçta kolaycı bir yapı vardı. Makam yükseldikçe durum değişti. Ama bu zamanki gibi cinsiyetimin merkez olduğu hiçbir cümleyle karşılaşmadım. Hep yaptıklarımla eleştirildim. O günün medyasıyla DYP dövüşüyordu, ben de ön saflarda yer alan bir politikacıydım. Ama politika olarak eşimin, ailemin başat olduğu bir politik aktör yoktu.

O günün medyası siyasi argümanlar üzerinden lime lime etmişti ama aile fertlerim hiç özne olmadı. Bana en ağır gelen 16 Nisan 2017’deki referandum sonucudur. O zaman bunları yaşayacağımız görmüştüm. Namusum, şerefim üzerinden iftiralarla karşılaştım beni çok üzdü ama 16 Nisan sizin için çok önemliydi, keşke haklı çıkmasaydım. Tecrübe çok önemli bir şey. Genç zamanda her şey çok siyah ya da beyaz oluyor. O zaman siyaseten bir eksik, kusur vardır. Ben rakip çalışırım, dost çalışırım. Rus elçisiyle görüştüm, sayın Putin ile ilgili sorularıma çok şaşırdı. Son dönemle ilgili neyi eksin yaptım dersem, belli şartlarda elimden geleni yaptım derim.

"İyi Parti'yi kurmasaydık 31 Mart'ta ne olacaktı"

Biz İyi Parti’yi kurmamış olsaydık nasıl bir Türkiye ile karşılaşmış olacaktık? Oldukça konforlu bir hayatımız vardı, kedilerimle, eşimle, torunumla… Durup dururken, bu sene evimdeki bahçede yeşilliğin coştuğunu gördüm, bayadır baharın geldiğini görememişim. Bu ülkeye nefes aldırmak istiyoruz. Bu partiyi kurmasaydık 31 Mart’ta neler olacaktı? Sayın Babacan ve Davutoğlu çok daha zorlanırdı. 2015 senesindeki seçimlerden önce üzerime atılan iftiralar sonrasında ben korku hissimi kaybettim. Ağrı eşiği düşük bir insanım. Acı hissimi kaybettim.

"Mağduriyet siyaseti bitmeyen senfoni durumunda"

Sayın Erdoğan bir şiir okudu, hapse girdi, hepimiz arkasında durduk; bitmeyen senfoni…. Mağduriyet oluşturmayı isterdim ama yapamıyorum. Mağduriyet siyaseti bitmeyen senfoni durumunda. Ağlarım ama genellikle başkasının acısı için ağlarım. Gözyaşından hiç utanmam. Türkiye’de bir siyasi partinin ilk kurucu genel başkanı benim. O zamanlar liderden kokuyorum durumu daha azdı. Bu her parti için geçerliydi. Şimdi biraz sanki siyasetçiler sorumluluktan kaçmak için de güler yüzlü olmaktan vazgeçiyorlar.

"Erdoğan’ın yerinde olsam ne yaptık da İstanbul’da kaybettik diye bakardım"

Ben MHP’deyken sayın Bahçeli’den uyarı almadım. Ben Meclis Başkanvekiliyken ilk gündem dışı sözü ben verdim. Hatta Sayın Demirtaş grup başkanvekiliyken neden gündem dışı söz verdiğimi sordu. Ben kuralcı biriyim. İç tüzük, size bu hakkı tanımış ama sizin de bu hakkı kullanırken sorumluluklarınız var. Gündem dışı konuşmaya bakan cevap vermek zorundadır. Gündeme getireceğiniz şey seçmenin derdi olmalı. Ben bu kuralı beğenmiyorum deme hakkınız var ama değiştirmeniz gerekir. O zaman Selahattin Demirtaş, ben hukukçuyum siz İngiliz demokrasisi tarzındasınız demişti.

Sistemi kırmızı kuvvet-mavi kuvvet üzerinden belirlerseniz, seçim kazanırsınız ama sevgiyi kaybedersiniz. Ben ANAP’a hiç oy vermemiş biriyim. Ben üniversitede hocayken Özel vefat ettiğinde bir otobüs dolusu farklı görüşlerden hoca birleşip cenazeye gitmiştik. Kutuplaştırıp seçim kazanabilirsiniz ama bir gün birisi bir strateji belirler ve seçimi kazanır, siz kaybedersiniz. İstanbul’un kazanacağına muhtemelen benim kadar inanan olmamıştır. Şahsen çok çalışmıştım. Bağcılar benim seçim bölgemdir. 31 Mart’ta CHP’lier, AKP’liler, hiç HDP’ye oy vermemiş Kürtler oy vermedi. İstanbul’da insanlar hoyratlıktan, korkutulmaktan, parmakla gösterilmekten bıktı. Biz çalıştık ama ben Erdoğan’ın yerinde olsam ne yaptık da İstanbul’da kaybettik diye bakardım.

"Ben öksürsem MHP’den cevap geliyor ve özne cinsiyetim"

Hala beni arayan AKP’liler var. Biz düşman değiliz. Siyaseti biz sevgi ve saygı üzerinden kurmalıyız. Çok ağır sözler gelince kafayı da çevirmezsiniz. Rasyonel bir bakış açısı gerekir. En fırtınalı dönemlerde bir aileleri, karakterleri, mahremiyet içeren hiçbir kelimem olmamıştır. Ben öksürsem MHP’den cevap geliyor ve özne cinsiyetim. İş tehdide dönüş durumda ipin ucundaki hanfendi deniyor. Genellikle gençlerle çalışıyorum. Bir haftalık olaylar girdi oluyor. Pazartesi hiçbir yere çıkmadan çalışıyorum. Sizin konuşma dilinizle benimki elbette farklı ama o neşeli şeyler gençlerden çıkıyor. İYİ Parti adı da gençlerden çıktı.

"Parlamenter sistemi getireceğim diyenler oy alacak"

Halk TV’ye Tele 1’e, FOX TV’ye ceza verdiniz de ne oldu? Ülke TV’ye, bana 7/24 iftira atanlara ceza verebilir misiniz? Bunlar vatandaşın vicdanına dokunuyor. Sayın Erdoğan’ın yapması gereken hepimizin Cumhurbaşkanı olması. Ya güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçilecektir, ya da bu sistemle gidildiğinde parlamenter sistemi getireceğiz diyenler oy alacak ve sistemi değiştirecek.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (34)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Sami25 Mayıs 2020 09:50

  Hayir b.millet meclisinden gecen bir yasaya ne diyeceksinki.onu anlamadim.akilli political uret..millet sana gelsin o da sende yok..o halde biteceksin..kacie yok.yalpalamaya hic ugrasma

 • Peker25 Mayıs 2020 01:28

  Mph yi akp yanasmakla elestirdik..bizde..simdi.git.ùlke dusmanlarinin kucagina otur CHP HDP ye talim et olmaaaaz.akp yine onlara gore . Yigidi oldùr hakkini yeme..

 • Derya25 Mayıs 2020 01:20

  Madem.politikaniz bu ise etrafinizdaki angut milliyetci gecinen m.vekilleri ne dururki..hayir kime hizmet ediyorsunuz.bu acik olarak milletle dalga GECMEK.CHP.HDP..ye ymanmak kendimiz bir politika uretmeyelim bizim halk piyon.istedimiz yere cekeriz yanildiginizi ilk secimde gķreceksiniz .

 • Derya Duman25 Mayıs 2020 09:18

  Asıl görecek olan sensin Derya ilk seçimde

 • Tuncay25 Mayıs 2020 00:59

  Allah allah sanki CHP ve HDP nin, basin sòzcùsù.duygularim agir yarali nedir bu.aklim ermedi.. inanmakla hatami ettik.acaba

 • Sinem25 Mayıs 2020 00:54

  Esim solcu ben milliyetciyim diyorsun olabilir ama bizimde bir misyonumuz var..oldu olacak bizde yamanalim CHP veHDP ye nekadar talihsiz bir aciklama ayip oluyor Balkan.zaten bir HDP cikmazi yasadik bķyle gliders sonunu hazirlarsiniz.. derin bit hayal kirikligi icindeyim...... yazik bu millete. konustukca batiyorsun..cok..yazik

 • Nuray25 Mayıs 2020 00:29

  Burdan acik soyleyeyim.CHP..VE HDP ye cok sarilirsan ki artik yùzùnù belli ettin maalesef..bizi kaybedersin.. sasirdim dogrusu..nedir.bu yòn, degisikligi.

 • Yasin24 Mayıs 2020 23:32

  Kim..ne yassin.seni..yav..kendini fasulyeden nimet senior.. zaten sana uyan ahmaktir..zaten batik Kim seni madhur yapsinki..

 • Ali24 Mayıs 2020 23:27

  Sabncu, 3 milyon, akşener kelimeleri ile anlamlı bir cümle kurabilen var mı

 • Lale24 Mayıs 2020 23:21

  Hayret yav ne diyor bu kadin... iyicene zivanadan.cikti..ne diye inanmis ko buna ayip yav..bu kadar babamin ile zitlasma sifiri cekersin

 • Serdar24 Mayıs 2020 21:05

  Bahcelinin bùyuk politikaci bùyuk devlet adamo oldugunu simdi daha iyi anlasildi..abidùk..gubidik...kadin

 • Haka24 Mayıs 2020 19:16

  Òmrun.az.kaldi.dostlarin.ile.ite kalka.gidecegin.zaman.az.SANA.HAKIKI.BIR.ÙLKÙCÙNUN.OY VRECEGINI.DÙSUNEMIYORUM.AL.SANA.BIDE.YEMIN.HA...TÙRKUCÙYE.SOZUM.YOK

 • Alparslan24 Mayıs 2020 13:51

  Bu kadın hakiki solcu,kimse yemez, bütün boyası meydana çıktı, milliyetçilik sende 1 gram yok,sana oy da yok

 • Yağcı Müdür24 Mayıs 2020 16:05

  Sen verme zaten hiç vermedin geç boşları.

 • dulkadir koroğlu24 Mayıs 2020 13:45

  yorumcu vatantaş sözümüz cok uzun süre parti başkanlığı yapanlarıdır. kemal de bahçelide akp yi iktidarda tutma görevi vardır. kemalin farkı akp ye ortak degildir. akp ye yalakalık etmiyor. MİLLİYETÇİLİKi ayaklar altına alanlara  bahçeli ortak oluyor fark burdadır. meral ortak olmuyor bunu gör. MHP hangi bakanlığı verdi sözde ortak yani baston. milliyetçiliğimizden nefretettik. meral türk milliyetçisi olduğunu açıkça gösteriyor.mecliste TC ve andımız önergesini  veriyor.senin liderin parmak bile kaldıramıyor. bunu gör.mhp balık yakaladığı yok. balıklar uçtu gitti. sen uyanda gece ancak kendi balığını tutarsın odu mu. bir kadından bu kadar uğraşmanız gerçekleri gördüğünüzden korkmanızdandır.meral allahın izniyle başarılı olacak ve miiliyetçilerin tek lideri olacaktır.sizlerde kına yakarsınız.

 • Ali24 Mayıs 2020 19:24

  Hadilan bitarıfın açıkta kalmış

 • dulkadir koroğlu24 Mayıs 2020 12:32

  burada yorum yapanların çoğu ak trolerden oluştuğu görülüyor. Meral akşenere bu art niyet niye olduğu anlaşılıyor.bahçeli 20 yıldır parti başkanı olması doğru mu? yokmu mhp de diğer insanlar. mhp eşittir bahçelimidir.bu ülkeyi bu hale getiren zattır bahçeli. üçlü koalisyonu yıkan  daha nice rezillikler akp nin  nin bastonu olan başkanlık sistemini getiren utanmadan devlet adamı yazıyorsunuz neresi devlet adamı. mecliste TCnin yerine getirilmesine ve andımızın okutulmasına çekimser kalan ve akp den korkan bahçeli milliyetçi ,atataürkçü olabilir mi? karşınızta salak ordusu mu var. demekki takiye olmuş milliyetçilik.uzayda yaşadıklarınız açık .Bir kadından bu kadar korkup çamur atabiliyorsanız sizin kpleniz şasmış demektir. kadın parlamenter sistemi savunuyor bunda ne var.Ülkenin ne hale geldiği görmeyenlere mevlam akıl fikir versin. kişiye bağlılık yok doğru yapanı desteklemek olmazsa otlamaya devam ederiz

 • Vatandaş24 Mayıs 2020 12:53

  20 yıldır Kılıçdaroğlu'nun CHP nin başında durması doğrumu, şimdiye kadar 10 seçime girmiş,10 nuda kaybetmiş, Tayyip yenmiş de yenmiş Kemal hâlâ orada ,avane sen ne konuşuyor sun anlamadım,parti başkan larinin bir hedefi vardır,oda iktidara gelmektir, bahçeli de şu an iktidarda avane,uyanda balığa gidelim

 • Vatandaş24 Mayıs 2020 10:11

  Bölücülerle oturup kalkan,onlarla işbirliği yaparak,bu terörün yıllardır neden bitmedigini şimdi daha güzel anlıyorum,bu millet seni çok iyi öğrendi, bahçeli gerçekten tam bir devlet adamı,seni boşuna gondermemis, bayan yemezler

 • AYDAN24 Mayıs 2020 01:23

  zaten bellidi de şimdi foyan meydana  çıktı artık captan düştü yazık senin milliyetci vatanseverliğine..sana oyum yok HDP İLE ANLAŞMAN SENİ BİTİRİR

 • Taha24 Mayıs 2020 00:03

  Sahte yalanci..cama ULĶÙCÙ.. BAHCELÌNIN DISLADIGI DOGRUYMUS..BÙYUK.DEVLET ADAMI OLDUGUGUNU..GÒSTERDÌ.

 • Eskici23 Mayıs 2020 23:56

  Turkiyenin baba vangasi

 • BİR DOST23 Mayıs 2020 23:03

  Milliyetçi-muhafazar tabanları olan MHP-AK parti ile birlikte olmayacak sol-kominist tabanları olan partilerle birlikte hareket edip kendine milliyetçi diyeceksin... Kominist-solcu olmak suç değil bunu söyleyebilirsin lakin neden milliyetçiyim diye saf insanları hedef kitlesi yapıp kandırmaya çalışıyorsun.

 • mezarci 23 Mayıs 2020 21:51

  TC nazli ilicak denen iki yuzluden kurtuldu simdide bu cikti.....

 • Murat23 Mayıs 2020 22:09

  Haklısın görecek göz lazım

 • A. A.23 Mayıs 2020 20:24

  Fetöye destek veren Meral. HDP ile beraber hareket edeceksin, sonra milliyetçiyim diyeceksin. Hadi oradan. Millet bir kere inanır bir daha inanmaz.

 • Kurma kolu23 Mayıs 2020 19:41

  Takiyeci Meral bey halk tv ne işin var

 • Süleyman23 Mayıs 2020 19:40

  Aklısıra pkk ya laf atıp ülkücü oyu toplayacak Bizim evimiz Mhp yurdumuz Türkiye hade hade başka kapıya

 • AhmetK23 Mayıs 2020 19:31

  Suna ülkücüyüm diye oy verenın, aklına tüküreyım

 • Ali23 Mayıs 2020 23:39

  Memleketde de ülkücü mu var 😁

 • ersin23 Mayıs 2020 19:08

  Maklube yapmayı biliyor mu acaba?

 • Sulhi23 Mayıs 2020 18:43

  Sen her rüzgara alışıksın senin kayığa bişey olmaz sıkıldımı hop hop

 • Atilla23 Mayıs 2020 18:07

  Ablaya sorarmısiniz Bunların yaşanacağı belliydi derken ne yaşanmış ... Ülkücü düşmanı CHP VE HDP ile iş tutarken hiç utanmadımi sahte Ülkücü..

 • x)))23 Mayıs 2020 18:26

  Deme öyle şeyler. Siyaset bu!.. Ayıp x)))