E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemAkdeniz’de Suud-Rum ittifakı---

Akdeniz’de Suud-Rum ittifakı

Akdeniz’de Suud-Rum ittifakı
13 Eylül 2019 - 09:29 www.borsagundem.com

Doğu Akdeniz’de Türkiye’ye karşı ABD-İsrail tarafından kurulan Güney Kıbrıs-Yunanistan-Mısır bloğuna Suudi Arabistan da resmen dahil oldu.

Lefkoşa’ya giden Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı İbrahim el-Assaf, Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ile başbaşa görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, “Biz Kıbrıs’ın meşruluğunu ve egemenliğini destekliyoruz. Ayrıca, Kıbrıs konusunda özellikle Birleşmiş Milletler (BM) olmak üzere uluslararası kararları destekliyoruz. Tarafların sorunları barışçıl yollarla çözmesini umuyoruz. Kıbrıs’ı desteklemeye devam edeceğiz. AB ve Güney Kıbrıs’la ilişkileri geliştirmek istiyoruz” dedi.

DESTEĞİNİZ VAZGEÇİLMEZ

Güney Kıbrıs’a Suudi bir bakanın ilk kez resmi bir ziyaret gerçekleştirmesinin önemini vurgulayan Rum Bakan Hristodulidis ise “Münhasır ekonomik bölgemizdeki son gelişmeler ve özellikle Türkiye’nin yasadışı faaliyetleri ve saldırgan davranışları dikkate alındığında, Suudi Arabistan gibi ülkelerin dayanışma ve desteği vazgeçilmezdir” ifadelerini kullandı.

KERVANDA MISIR DA VAR

Kıbrıslı Rumlarla Doğu Akdeniz’i paylaşma konusunda yakın işbirliğine girişen bir diğer ülke de Mısır oldu. Mısır Savunma Bakanı General Muhammed Zeki ve Rum Savunma Bakanı Savvas Angelidis Lefkoşa’da biraraya geldi. Doğu Akdeniz’in konuşulduğu görüşmede Rum Savunma Bakanı ve mevkidaşı, Akdeniz’de Türkiye’ye karşı askeri işbirliğini konuştu. Temasa ilişkin açıklama yapan Rum bakan Angelidis, Mısır ve GKRY arasında savunma konusunda gelişen ilişkilerin bir parçası olarak doğalgaz arayışı çerçevesinde güvenliği artırmak için bilgi alışverişinde bulunulduğunu söyledi. Doğu Akdeniz’de güvenlik meselesinin ele alındığını belirten Angelidis, Rum Yönetimi, Mısır ve Yunanistan arasında ortak askeri tatbikatlar ve savunma konularında ilişkilerin geliştirileceğini aktardı. Bu üç ülkenin savunma bakanları, Akdeniz’deki askeri tatbikata hazırlık için önümüzdeki ay Kahire’de buluşacak.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (6)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Türkoğlutürk 13 Eylül 2019 11:43

  Nerede yas ilan edenler, YİNEMİ kandırıldılar 🤣🤣

 • mali13 Eylül 2019 10:20

  Şer ittifakı. Tarihten de biliyoruz bunlardan adam olmaz!

 • KEZİBAN KARTAL13 Eylül 2019 10:18

  bu sudiarabistan ın yönetler 21,yüzyılın firavunlarındandır.bunların islami yetle ne alakaları vardır.yazıklarlar olsun.ama gelecekleri çok kötü bunların yüce ALLAH bunlara gereken felaketleri verecektir.

 • toplansınlar toplansınlar13 Eylül 2019 09:53

  Siz toplanın toplanın, Türkiye içinizden birinize bir darbe indirirse, top böcekler gibi sağa sola kaçıp dağılırsınız, Suudi Arabistan sözde şeriat ile yönetilen müslüman bir ülke, Türkiye yerine Rumların yanında yer alıyor, hoş bizim zaten sizin desteğinize ihtiyacımız yok, fakat yazıklar olsun...

 • Okie Dokie13 Eylül 2019 09:43

  Suudi arabistan da türkiye karşıtı cepheye katılmış. Arap kardeşlerim yine yapmış yapacağını.

 • MR.fit13 Eylül 2019 09:36

  Suudi bakan Güney Kıbrıs demiş mi yoksa bu metni yazanlar mı değiştirdi?