E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemAkar ve Shanahan S-400 konusunu görüşecek---

Akar ve Shanahan S-400 konusunu görüşecek

Akar ve Shanahan S-400 konusunu görüşecek
12 Haziran 2019 - 09:53 www.borsagundem.com

Milli Savunma Bakanı Akar ve ABD Savunma Bakanı Vekili Shanahan'ın yarın Türkiye ile ABD arasındaki S-400 krizi konusunda bir görüşme yapacağını açıklandı.

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak ile Pentagon’da bir araya gelen ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan, görüşme öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Cuma günü Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a gönderdiği ve Türkiye’nin F-35 savaş uçağı programına katılımına ilişkin değerlendirmeleri içeren mektuba yanıt alıp almadığı sorulan Shanahan, “Bu konunun artık haftalık olarak güncellediğimiz bir konu haline geldiğini düşünüyorum. Yarın Bakan Akar’la ilerleme konusunda birbirimizi bilgilendireceğimiz bir telefon görüşmesi yapacağım. Eğitimler konusunda bazı faaliyetleri durdurduk. Bakım faaliyetlerinden herhangi birini henüz askıya almadık. Yarın ne tür bir ilerleme kaydettiğimiz konusunda görüş alışverişinde bulunacağımızı umuyorum. Şu anda ifade edeceklerim bunlar.” dedi.

AKAR: ÜSLUBUN MÜTTEFİKLİK RUHUNA UYGUN OLMADIĞINI İLK ANDAN İTİBAREN GÖRDÜK

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan ile yarın telefonda görüşeceğini, ay sonunda ise Brüksel’de bir araya gelmeyi planladıklarını belirterek, Shanahan tarafından gönderilen mektuba ilişkin, “Üslubun müttefiklik ruhuna uygun olmadığını ilk andan itibaren gördük. Buna göre gerekli çalışmaları yapıyor, gerekli cevabı hazırlıyoruz” dedi.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, 7’nci Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye Savuna Bakanları Üçlü Toplantısı’na katılmak üzere Gebele kentine gitti. Toplantının yapılacağı Haydar Aliyev Kongre Merkezi’ne gelişinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Bakan Akar, ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan tarafından gönderilen mektuba ilişkin soru üzerine şu yanıtı verdi: “Bilindiği gibi ABD Savunma Bakan Vekili’nden bir mektup aldım. Üslubuyla ilgili kamuoyunun da hassasiyetle durduğu gibi biz de hassasiyetle durmaktayız. Mektupta, mevcut sorunlara stratejik ortaklık çerçevesinde ve kapsamlı güvenlik işbirliğini muhafaza edecek şekilde bir çözüm bulunması yönünde beklenti dile getirilmekte ve görüşmelere devam edilmesinin önemi ifade edilmekte ise de, üslubun müttefiklik ruhuna uygun olmadığını ilk andan itibaren gördük. Buna göre gerekli çalışmaları yapıyor, gerekli cevabı hazırlıyoruz. Önümüzdeki günlerde bu cevabı kendilerine vereceğiz. Bu konuda ilgili kurum ve kuruluşlarla gerekli koordinasyonlarımız sürmektedir. Ayrıca bu ayın sonunda Brüksel’de NATO Savunma Bakanları Toplantısı var. Orada da ABD Savunma Bakan Vekili ile bir araya geleceğiz.”

Temasların devam ettiğini vurgulayan Bakan Akar, şöyle konuştu: “Yarın ABD Savunma Bakan Vekili ile bir telefon görüşmemiz olacak. Bu telefon görüşmesinde ve diğer temaslarımızda Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, TSK’nın bilinen görüşlerini, taleplerini tekrar tekrar masaya koyduk, koymaya devam edeceğiz. Yapacağımız temaslarda da ister mektup ister karşılıklı görüşme olsun bütün konular masada ve bilinen görüşlerimizi orada açık ve net bir şekilde ifade etmeye, ortaya koymaya, taleplerimizi belirtmeye devam ediyoruz. Bundan sonra da aynı tutum ve davranış içinde olmayı sürdüreceğiz. Tabii burada stratejik ortaklıktan, müttefiklikten bahsediliyor. Onun ruhuna uygun hareket edilmesi için beklentimizi de ifade ettik, etmeye devam edeceğiz. Biz bugüne kadar NATO konusunda, ABD ile olan taahhütlerimiz konusunda herhangi bir aksaklığa meydan vermeden sorumluluklarımızın tamamını eksiksiz, aksaksız yerine getirdik. Bugüne kadar bu konularda hiçbir şikayet söz konusu değil. Dolayısıyla muhataplarımızın da benzer şekilde bizlere olan taahhütlerini, sorumluluklarını yerine getirmelerini bekliyoruz.”

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (12)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • ..tehdit olmaz12 Haziran 2019 14:09

  tehdit etsenizde, geri adım atmaz, anlımıza s400daysanızda olmaz geri adım atmayız. gerçmişde gidin bakın 15 temmuzda 

 • Koala12 Haziran 2019 13:35

  Inşallah Rusya güçlenip karadenizden ilerleyip Istanbula dayanmaz. Ne deniz, ne hava gücümüz ruslarla mücadele edecek güçte. Natodan da çıkıyoruz artık, ne olacak göreceğiz

 • Strategy12 Haziran 2019 13:54

  İstanbul'a tarihte Çanakkale'den geçip kimler dayandı gördük. Yine aynıları Doğu Akdeniz'de. Rusya - Türkiye yakınlaşması ikili çıkarlar üzerine gerçekte iki devlette aynı zamanda rakip olduklarının farkında. Temelsiz manipule etmişsiniz.

 • YUSUF KALEKAPİSİ12 Haziran 2019 12:16

  abd işi daha öteye götürür ise bizi rusya nın kuçağına atar ki bir daha dönüşü olmayan bu yolda abd güney kanadını kayıp eder ve israil in güvenliği tehlikeye girer.türkiye ne yapar daha sonra uçak ve uzun menzilli füze ve gerekir ise nükleer silahlar ediniz ise israil ne yapar altına işer.korkmayın derim.bunların hepsi blöf bir orta yol bulunacaktır.

 • Keziban Ankaralı12 Haziran 2019 12:12

  abd hep bizi yemleme yapıyor ve kontrol altına tutmuştur senelerdir.artık bu zincirleri kırma zamanı gelmiştir.

 • KAZIM KARTALGÖZLÜ12 Haziran 2019 12:03

  abd hep bizi yemleme yapıyor ve kontrol altına tutmuştur senelerdir.artık bu zincirleri kırma zamanı gelmiştir.

 • Ahmak group sizi 12 Haziran 2019 11:36

  Tutturdunuz s-400 hikâyesi oyalayın durun milleti bakalım...

 • Itri12 Haziran 2019 10:59

  Kayserili pazarlığı

 • HALİL TÜRK12 Haziran 2019 10:17

  bizde aynısını yapıyoruz.biz alınca neden kuduruyorsunuz.demekki Türkiye güçlü olmasın diye bunların bizlere büyük bir operesyonu olacak ki korkularından bunları yapıyorlaar.bunlar bizim hiç bir zaman iyiliğimizi istemezler.arkasından da suv 57 alınacak bakın görün abd bundan sonra kuduracak.

 • Ahmet tecer12 Haziran 2019 10:16

  bıktık artık s-400 haberlerin den ,  bu kadar gündem olacağına, sessizce alın getirin , sonra aldık deyin , 2-3 ay muhabbetti olur sonra karşı çıkan herkes hazmeder  

 • Mehmet12 Haziran 2019 10:16

  Türkiye yi ürkütmek istemiyorlar. Araplari ürkütmek istemiyorlar. .. s400 konusunda sonuç belli Türkiye nin dediği olacak. .. Türkiye yi yabana atsalardi iran dan beter ederlerdi.

 • Keziban Ankaralı12 Haziran 2019 12:14

  abd bizi iran yapamaz hiç bir zaman.bizimde büyük kozlarımız var.abd bunları göze alamaz.zaten abd tarih boyunca, ekonomik olumsuzluklar, fetö ve askeri darbeler ile ülkemizi yıkmaya çalışmayı denemiştir fakat başarılı olamamıştır.başarılıda olamayacaktır.TÜRK milleti kamcıyı yemez ise asla ve asla doğru yolu bulamaz.