E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemAkar: ABD ile anlaşamazsak Güvenli Bölge'yi tek başımıza oluştururuz---

Akar: ABD ile anlaşamazsak Güvenli Bölge'yi tek başımıza oluştururuz

Akar: ABD ile anlaşamazsak Güvenli Bölge'yi tek başımıza oluştururuz
29 Temmuz 2019 - 21:07 www.borsagundem.com

Akar, Esper ile görüşmesinde ABD ile ortak bir noktada buluşulmaması halinde Güvenli Bölgeyi Türkiye'nin tek başına oluşturmak zorunda kalacağını ifade etti

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakan Hulusi Akar, ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile telefonda görüştü. Akar, Esper ile yaptığı telefon görüşmesinde, ABD ile ortak bir noktada buluşulmaması durumunda Suriye sınırında öngörülen "Güvenli Bölge"yi Türkiye'nin tek başına oluşturacağını ifade etti.

Görüşmede, Savunma Bakanlığının onaylanması dolayısıyla Esper'i tebrik eden Bakan Akar, Türkiye'nin ABD'den beklentisinin terör örgütü YPG/PKK'ya desteğini tamamen sonlandırması olduğunu bildirdi.

Türkiye'nin güneyinde bir terör koridoru kurulmasına izin verilmeyeceğini vurgulayan Akar, "Türkiye'nin sadece kendi ülkesi ve milletinin güvenlik ve emniyetini değil, aynı zamanda bölgede yaşayan Kürtler, Araplar, Asuriler, Hristiyanlar ve Yezidiler gibi diğer dini ve etnik grupların da güvenlik ve emniyetini istediğini" vurguladı.

"Türkiye projenin sadece müşterisi değil"

Akar, F-35 programı ile ilgili olarak da Türkiye'nin, projenin sadece müşterisi değil, aynı zamanda yatırımcısı ve üretim ortağı olduğuna dikkati çekerek, F-35 projesinin kendi yolunda ilerlemesi gerektiğini bir kez daha hatırlattı. 

Ayrıca Suriye'nin kuzeyinde kurulması öngörülen Güvenli Bölge'nin ele alındığı görüşmede Akar, Türkiye'nin Güvenli Bölge'de kontrolü sağlayabilecek tek uygun, yeterli ve yetenekli güç olduğunu vurguladı. 

Bakan Akar, Güvenli Bölge'de yer alan YPG/PKK'nın tüm silahlarının toplanması, terör örgütünün Güvenli Bölge'den tamamen çıkarılması, Güvenli Bölge'nin, daha önce birçok kez açıklanan sebepler nedeniyle 30-40 kilometre derinliğinde olması, YPG/PKK'nın bölgede yaptığı tüm tünel, mevzi ve tahkimatların imha edilmesi, Güvenli Bölge'nin ABD ile koordineli bir şekilde Türkiye tarafından kontrol edilmesi kriterlerine göre oluşturulması gerektiğini bildirdi.

Akar, "Sayın Cumhurbaşkanımızın da 26 Temmuz'da ifade ettiği gibi, ABD ile ortak bir noktada buluşamazsak Güvenli Bölge'yi tek başımıza oluşturmak zorunda kalacağımız ifade edilmiştir." ifadelerini kullandı.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (7)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Letla30 Temmuz 2019 07:37

  Ortada secim yok, operasyon olmaz

 • Tam komedi 30 Temmuz 2019 02:39

  Dua ile birşeyler olsaydı !!! İmamlar maaş için diyanete değil , allah yolunda çalışırlar dı !!!

 • dua 30 Temmuz 2019 10:19

  Seni kripto zındık seniii. Daha dua ile amel arasındaki ilişkiyi bilmeden neler de yazarmış bak hele bak... Sorsan allame yok özür dilerim bilgindir mösyö hem de çağdaş olanından...

 • Dua29 Temmuz 2019 22:53

  Sanırım sona geldik ve ABD tüm süreyi kullandı. Allah CC devletimizi ve milletimizi ilelebed payidar , ordumuzu da her daim muzaffer kılsın. Düşmana korku, askerlerimize cesaret ve sonsuz iman ile mücadele gücü nasip etsin...

 • Yorum29 Temmuz 2019 22:44

  Aslında abd ile anlaşmadan bu işi yapsak daha iyi oradaki tüm teröristlerin işini bitirip tüm silahlarını almalıyız petrolün gelirlerini abd alıyormuş o geliri biz alıp türkiyede ki ve bölgedeki suriyelilere vermeliyiz ayrıca bizim de harcadığımız bi 50 milyar civarı para var onuda oradan tahsil etmeliyiz birleşmişilletlere çağrıda bulunup abd nin gasp ettiği bu gelirleri şimdiden istemeliyiz geçmişe dönük her kuruş almalıyız yetim öksüz suriyeliler harcamalıyız

 • HALİL TÜRK29 Temmuz 2019 22:37

  kıbrıs ta nasıl yaptı isek fırat ın doğusunada aynı kararlılıklal yapmalıyız.

 • Hasan Can29 Temmuz 2019 21:29

  Geç bile kaldik ABD bizi oyaliyor