E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemAK Partili Canikli'den cari açık değerlendirmesi---

AK Partili Canikli'den cari açık değerlendirmesi

AK Partili Canikli'den cari açık değerlendirmesi
11 Temmuz 2019 - 13:15 www.borsagundem.com

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, "Mayıs ayında fazla veren cari denge, Türkiye için tarihi bir dönüm noktasıdır. Cari açık severler ve cari açığın teknokrat düzeyindeki sorumluları bu tabloya iyi baksınlar. Bakalım ne anlayacaklar" dedi.

Mayıs ayı cari açık rakamlarını değerlendiren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, "Mayıs ayında fazla veren cari denge, Türkiye için tarihi bir dönüm noktasıdır. Cari açık severler ve cari açığın teknokrat düzeyindeki sorumluları bu tabloya iyi baksınlar. Bakalım ne anlayacaklar" dedi.
Merkez Bankası tarafından her ay açıklanan Ödemeler Dengesi İstatistikleri'ne göre cari işlemler hesabı mayıs ayında 151 milyon dolar fazla verdi.

 Mayıs ayı cari açık rakamlarına ilişkin değerlendirmede bulunan AK Parti Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, "Cari açık uzun yıllar ekonomimizin en büyük problemi olmuştur. Cari açık nedeniyle ekonomimiz yurt dışından yüz milyarlarca dolar borçlanmak zorunda kaldı, ekonomimizin kırılganlığı arttı, faizler yükseldi" ifadelerini kullandı. 

Canikli, "Cari açık nedeniyle ortaya çıkan sürekli kaynak ihtiyacı, ekonomimizi küresel finansal şok ve spekülasyonlara açık hale getirdi. Mayıs ayında fazla veren cari denge, Türkiye için tarihi bir dönüm noktasıdır. Ekonomide yerlilik ve milliliğin ete kemiğe bürünmüş hali, fazla veren bir cari denge tablosudur. Cari açık severler ve cari açığın teknokrat düzeyindeki sorumluları bu tabloya iyi baksınlar. Bakalım ne anlayacaklar" dedi.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • tam komedi11 Temmuz 2019 14:51

    16-17 yılda ilk defa ekonomik daralma ile cari fazla vermiş bide kalmış ona seviniyor ! Canikli bankalarda ki batıklardan bahset bir görelim !!!

  • oktay ak11 Temmuz 2019 17:23

    Katılıyorum fakat büyümek için sürekli dış finansmana ihtiyaç duymak aynı ekonomik sorunları yaşamak demek.Bunun için biraz da tasarruf etmekte fayda var.yerli üretim oranının artması ,yanlış tarım politikasının düzeltilmesi,bununla birlikte hayvancılığında doğru geliştirilmesi gerekli.

  • Mustafa KAYGISIZ11 Temmuz 2019 13:57

    Bu ekonomik durgunlukta hatta daralmada 150 milyon dolar cari fazla vermişsiniz ne önemi var.Döviz,borçluluk düzeyinin yüksekliği,enflasyon hep birbirini besliyor.Nurettin CANİKLİ milleti saf sanıyor.