E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemAK Parti'de ikinci Erdoğan dönemi başlıyor---

AK Parti'de ikinci Erdoğan dönemi başlıyor

AK Parti'de ikinci Erdoğan dönemi başlıyor
21 Mayıs 2017 - 09:02 www.borsagundem.com

Ak Parti’de ‘İkinci Erdoğan’ dönemi bugün yapılacak olağanüstü kongreyle başlıyor

Ak Parti, “İkinci Erdoğan Dönemi”ne bugün başlıyor. Geri sayım başladı. Saat 10:00’da başlayacak kongre için partililer sabahın erken saatlerinden itibaren Ankara Arena spor Salonu'nu doldurmaya başladı. 27 Ağustos 2014 tarihinde 1. Olağanüstü Büyük Kongresi ile görevini Ahmet Davutoğlu’na devreden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 998 gün sonra yeniden “aşkım, sevdam” dediği partisinin başına geçecek. Erdoğan, Başbakan Yıldırım ve tüm delegelerin imzası ile “genel başkan adayı” olarak önerilecek.

BAZI YOLLAR TRAFİĞE KAPATILDI

Kongrenin yapılacağı Ankara Arena'ya gelen partililer tek tek aranarak kongre alanına alındı. Kongre nedeniyle Cumhuriyet Caddesi (Gar Kavşağı-Baruthane kavşağı arası ile giriş ve çıkışları, Baruthane Kavşağı- Ulus Kavşağı arası, İstanbul Caddesi-Baruthane Kavşağı arası çift taraflı yan varyantlar), Hipodrom Caddesi-Talatpaşa Bulvarı (Ulaştırma Kavşağı ile Opera Köprüsü arası tüm giriş ve çıkışları/Gar Kavşağı alt geçidi dahil) ve Kazım Karabekir Caddesi’nin (Anadolu Meydanı-İstanbul Caddesi arası) araç trafiğine kapatıldı.

‘YENİ ATILIM DÖNEMİ’

Kongrenin ana sloganı da, “Yeni Atılım Dönemi: Demokrasi-Değişim-Reform” olarak belirlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, yeni döneme dair ilk 6 ayda atılacak adımlara dair mesajlar verecek. Erdoğan mesajlarında iç politikanın yanı sıra AB süreci ve ABD temaslarının ardından ABD ile yeni yol haritasına, dış politika sürecine dair de yeni bir vizyonu çizmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekonomide atılacak adımlar ve reform paketleri ile Meclis çalışmaları ve siyasi adımlarla ilgili de konuşmasında 6 aylık dönemde atılacak adımlara dair açıklama yapacak.

TURKUAZ PLATFORMDA

Kongrede halef-selef genel başkanların “köklü dostluk ve yol arkadaşlıkları” özel olarak vurgulanacak. Erdoğan ve Yıldırım’ın salona birlikte girmesi, ikilinin eşleriyle beraber salonda kurulacak turkuaz renkli platformda birlikte yürüyüp, karanfil atarak partilileri selamlaması planlanıyor. Kongrede ayrıca “Bitmeyen Sevda Ak Parti” başlığıyla partinin kuruluşundan bu yana geçmişini ve Erdoğan ile Yıldırım’ın yol arkadaşlıklarının da anlatılacağı bir sinevizyon gösterisi yapılacak.

CHP, MHP’YE DAVET

Kongreyi salon içinde ve dışında 60 binin üzerinde partilinin izlemesi bekleniyor. Yerli ve yabancı medya kuruluşlarının yoğun ilgi gösterdikleri kongre için yaklaşık 500 gazeteci akreditasyon yaptırdı. Sivil toplum örgütleri, önceki dönem ve mevcut il başkanları, önceki dönem ve mevcut milletvekilleri, bakanlar, kurucular, MKYK üyeleri, kadın ve gençlik kolları MKYK üyeleri, yabancı misyon, şehit ve gazi aileleri kongreyi salonda izleyecek. Kongreye, CHP, MHP temsilcileri davet edildi. HDP’ye ise davet gitmedi.

YILDIRIM, GENEL BAŞKAN VEKİLİ

Açıklanan Gündem doğrultusunda kongrede parti tüzüğünde de değişiklik yapılacak. Değişiklikle Yıldırım için genel başkan ile genel başkan yardımcıları arasında, “genel başkan vekilliği” gibi özel bir statü oluşturulacak. Yıldırım’ın, Erdoğan’ın katılmadığı toplantılarda parti yetkili kurullarına başkanlık edebileceği vurgulanıyor.Yıldırım’ın kongrenin ardından 22-23 Mayıs’ta Gürcistan’a yapacağı resmi ziyaret ve kongre sonuçlarına ilişkin iki günlük itiraz süresi nedeniyle AK Parti Grubu salı yerine 24 Mayıs Çarşamba günü toplanacak. Basına kapalı grup toplantısında Yıldırım “Grup Başkanı” seçilecek. Erdoğan’ın genel başkan seçilmesinin ardından Meclis grubunda konuşup konuşmayacağı da merakla bekleniyor.

‘RABİA’ TÜZÜĞE GİRECEK

Ak Parti’nin bugünkü olağanüstü kongresinde, parti tüzüğünde önemli değişiklikler yapılacak. Tüzük değişikliğinin kongre tarafından onaylanması durumunda, sadece genel merkez ile sınırlı genel başkan vekilliği makamı ihdas edilecek. Bu makama Başbakan Binali Yıldırım’ın daha sonra genel başkan tarafından seçilmesi bekleniyor. Dokuz maddeden oluşan değişiklik kapsamında, tüzüğün 4. maddesine “Ak Parti, temel amaç ve hedefler doğrultusunda, ‘tek millet, tek bayrak, tek Vatan, tek devlet’ anlayışını sarsılmaz bir ilke olarak kabul eder” ibaresi de eklenecek. Ayrıca üç dönem kuralı gerektiği zaman esnetilecek; bu konuda kararı MKYK verecek.

DEĞİŞİKLİK KOMİSYONU

Ak Parti Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı; dün kongreye sunulacak tüzük değişiklik teklifine ilişkin parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. Ak Parti MKYK’nın, tüzük değişikliğiyle ilgili olarak kendisinin başkanlığında toplandığını hatırlatan Yazıcı, Genel Sekreter Abdulhamit Gül, Teşkilat Başkanı Mustafa Ataş, Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanı Fatih Şahin, Kadın Kolları Genel Başkanı Lütfiye Selva Çam, Gençlik Kolları Genel Başkanı Melih Ecertaş ile AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Doğan Kubat’ın yer aldığı bir tüzük değişikliği komisyonu oluşturulduğunu söyledi. Yazıcı komisyonun çalışmalarını tamamladığını, MKYK’nın da yapılan çalışmayı uygun bularak, karara bağlanmak üzere Genel Kurul’a sunulmasına karar verdiğini açıkladı.Yazıcı, tüzükteki dokuz maddede yapılacak değişiklik teklifinin ana omurgasını “Temel Amaçlar” başlıklı 4. maddenin, 16. fıkrasına eklenen hükmün oluşturduğunu aktardı.

50 KIŞILIK GENÇ VE AKTIF YÖNETİM

Ak Parti’de gözler Erdoğan’ın yeni MKYK listesine çevrilmiş durumda. 50 kişilik MKYK’da bazı sürpriz isimlerin de yer alabileceği belirtiliyor. “Genç” ve “aktif” aynı zamanda da il ve bölge dengelerinin korunacağı bir MKYK listesi oluşturmayı planlayan Erdoğan’ın mevcut MKYK’daki isimlerin yarısını değiştirebileceği ifade ediliyor.

Erdoğan’ın yeni yönetimde gençler ve daha aktif çalışacak isimlere yer vereceği MKYK içinden oluşturulacak MYK’da da bunun yansımasının olacağı vurgulanıyor. AK Parti’nin olağanüstü kongresinin ardından, Haziran ayında olağan kongre sürecine start verilecek. Böylece partinin il ve ilçe teşkilatları sil baştan yenilenecek. 6 aylık süreçte teşkilatlardaki yenilenmenin tamamlanması hedefleniyor.

1470 DELEGE OY KULLANACAK

AK Parti Tüzüğü'ne göre, kongrede seçilmiş delegelerin dışında, genel başkan, MKYK üyeleri, Merkez Disiplin Kurulu (MDK) başkan ve üyeleri, üyeliği devam eden parti kurucuları ile partili bakan ve milletvekilleri kongrenin tabii delegeleri olarak oy kullanacak 3. Olağanüstü Büyük Kongre'de, yaklaşık bin 470 delegenin oy kullanması bekleniyor.

"YUVAMA, AŞKIMA, SEVDAMA YENİDEN DÖNÜYORUM"

Aşkımı sevdamı, önce Allaha sonra sizlere emanet ediyorum diyerek genel başkanlık görevinden ayrılan Erdoğan, 2 Mayıs'ta üyelik beyannamesini imzalayarak kurucusu olduğu AK Parti'ye yeniden dönmüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Genel Merkezinde yaptığı konuşmada, "27 Ağustos 2014 tarihinde milletimiz tarafından Cumhurbaşkanlığı görevine seçilmem sebebiyle Anayasa gereği ayrılmak zorunda kaldığım, kurucusu olduğum partime, yuvama, sevdama, aşkıma bugün yeniden dönüyorum." demişti.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)