E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemAK Parti kongresi coşkuyla başladı---

AK Parti kongresi coşkuyla başladı

AK Parti kongresi coşkuyla başladı
21 Mayıs 2017 - 09:47 www.borsagundem.com

AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresi için delegeler ve partililer Ankara Spor Salonu'na geldi

AK Parti'nin 3. Olağanüstü Büyük Kongresi başladı. Kongre için partililer sabahın erken saatlerinden itibaren Ankara Arena spor Salonu'nu doldurdu. 27 Ağustos 2014 tarihinde 1. Olağanüstü Büyük Kongresi ile görevini Ahmet Davutoğlu’na devreden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 998 gün sonra yeniden “aşkım, sevdam” dediği partisinin başına geçiyor.

ERDOĞAN VE YILDIRIM PARTİLİLERE SESLENDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Beştepe'den kongrenin yapıldığı salona geldi. Salonun dışında Başbakan Yıldırım ve eşi çiçeklerle karşıladı. Erdoğan ve Yıldırım birlikte hazırlanan otobüsün üstün çıkıp partilileri selamladı. İlk olarak Başbakan Yıldırım, "Hasretin vuslata dönüştüğü günü yaşıyoruz. Hoşgeldiniz sayın liderim" diye seslendi.

GECE GÜNDÜZ YÜRÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Daha sonra ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salon dışında bekleyen partililere kısa bir konuşma yaptı. "998 gün önce fiili bir ayrılığımız vardı, bugün yine beraberiz" diyen Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şöyle: Sevgili yol arkadaşlarım sizlerin heyecanı bizim heyecanımızdır sizlerin coşkusu bizim coşkumuzdur. Gidiyoruz gündüz gece dedik ya, inşallah gündüz gece yürümeye devam edeceğiz.Durmak yok yola devam. Çok çalışacağız. Ama unutmayın bizim kapı kapı dolaşma geleneğimiz var. Kapı kapı dolaşmaya devam edeceğiz. Üzerimizdeki spekülasyonlara sandıklarla cevap vereceğiz."

BİNLER ORAYA AKIN ETTİ...

Kongre için yoğun güvenlik önlemleri alındı.Ankara dışından otobüslerle gelen partililer, Atatürk Kültür Merkezi alanından tezahüratlar eşliğinde kongrenin düzenleneceği salona kadar yürüdü. Ankara Arena'ya gelen partililer tek tek aranarak kongre salonuna alındı. Salona giremeyen partililer için dışarıda çadır ve dev ekranlar kuruldu.Dev Türk bayrağı asılan salonda, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın posterleri yer alıyor.

ERDOĞAN BELGESELİ İZLETTİRİLDİ

AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde, Aşık Veysel Şatıroğlu, Tarkan ve Barış Manço’un sesinden ‘Uzun İnce Bir Yoldayım’ türküsü ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hayatını anlatan kısa bir belgesel partililere izletildi. Belgesel’in sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Yetişmek için menzile gidiyorum gündüz gece’ mısralarını okudu. 'Yeni Atılım Dönemi' olarak nitelendirilen yeni dönem, demokrasi, reform değişim, özgürlük, gelişme ve refah başlıklarıyla paylaşıldı.

ERDOĞAN'IN A TAKIMI

Binali Yıldırım, ABDülhamit Gül, Fatih Şahin, Efkan Ala

SALONDA DİKKAT ÇEKEN SLOGANLAR

Yeni Atılım Dönemi; Demokrasi, Değişim, Reform" temasını taşıyan kongrenin yapılacağı salonda, "Yürüyeceksin... Gençler yürüyecek arkandan", "Millete efendilik için değil millete hizmet için varız", "Hep birlikte yeni hedeflere", "Değişimin lideri, milletin partisi", "Kutlu dava, güçlü Türkiye", "Sağlam irade, güçlü Türkiye" pankartları asıldı. FETÖ, PKK; DAEŞ topunuz gelin', 'Güven demek, vefa demek, can demek, Erzincan demek', 'Değişimin lideri, milletin partisi' pankart ve afişleri yer aldı.

ÖMER HALİSDEMİR'İN BABASI SALONDA

15 Temmuz'un seyrini değiştiren ve darbe girişimi sırasında şehit olan Ömer Halisdemir'in babası Hasan Hüseyin Halisdemir kongreye özel misafir olarak davet edildi. Salonda 15 Temmuz'da şehit olan Erol Olçok ve oğlu ABDullah Tayyip Olçok'un dev posterlerinin altına "vatan size minnetar" yazıldı.

'GENEL BAŞKAN VEKİLİ KOLTUĞU YILDIRIM İÇİN'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatih Şahin, Habertürk TV'de yaptığı açıklamada, tüzük değişikliği ile getirilecek olan Ak Parti Genel Başkan Vekilliği koltuğunun Binali Yıldırım'a özel olduğunu belirterek kendisinden sonra kalkabileceğini söyledi.

6 AYLIK PROGRAM...

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, yeni döneme dair ilk 6 ayda atılacak adımlara dair mesajlar verecek. Erdoğan mesajlarında iç politikanın yanı sıra AB süreci ve ABD temaslarının ardından ABD ile yeni yol haritasına, dış politika sürecine dair de yeni bir vizyonu çizmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekonomide atılacak adımlar ve reform paketleri ile Meclis çalışmaları ve siyasi adımlarla ilgili de konuşmasında 6 aylık dönemde atılacak adımlara dair açıklama yapacak.

BAZI YOLLAR TRAFİĞE KAPATILDI

Kongre nedeniyle Cumhuriyet Caddesi (Gar Kavşağı-Baruthane kavşağı arası ile giriş ve çıkışları, Baruthane Kavşağı- Ulus Kavşağı arası, İstanbul Caddesi-Baruthane Kavşağı arası çift taraflı yan varyantlar), Hipodrom Caddesi-Talatpaşa Bulvarı (Ulaştırma Kavşağı ile Opera Köprüsü arası tüm giriş ve çıkışları/Gar Kavşağı alt geçidi dahil) ve Kazım Karabekir Caddesi’nin (Anadolu Meydanı-İstanbul Caddesi arası) araç trafiğine kapatıldı.

TURKUAZ PLATFORMDA

Kongrede halef-selef genel başkanların “köklü dostluk ve yol arkadaşlıkları” özel olarak vurgulanacak. Erdoğan ve Yıldırım’ın salona birlikte girmesi, ikilinin eşleriyle beraber salonda kurulacak turkuaz renkli platformda birlikte yürüyüp, karanfil atarak partilileri selamlaması planlanıyor. Kongrede ayrıca “Bitmeyen Sevda Ak Parti” başlığıyla partinin kuruluşundan bu yana geçmişini ve Erdoğan ile Yıldırım’ın yol arkadaşlıklarının da anlatılacağı bir sinevizyon gösterisi yapılacak.

O PARTİYE DAVET YOK

Kongreyi salon içinde ve dışında 60 binin üzerinde partilinin izlemesi bekleniyor. Yerli ve yabancı medya kuruluşlarının yoğun ilgi gösterdikleri kongre için yaklaşık 500 gazeteci akreditasyon yaptırdı. Sivil toplum örgütleri, önceki dönem ve mevcut il başkanları, önceki dönem ve mevcut milletvekilleri, bakanlar, kurucular, MKYK üyeleri, kadın ve gençlik kolları MKYK üyeleri, yabancı misyon, şehit ve gazi aileleri kongreyi salonda izleyecek. Kongreye, CHP, MHP temsilcileri davet edildi. CHP katılmayacağını açıkladı. HDP’ye ise davet gitmedi.

YILDIRIM, GENEL BAŞKAN VEKİLİ

Açıklanan Gündem doğrultusunda kongrede parti tüzüğünde de değişiklik yapılacak. Değişiklikle Yıldırım için genel başkan ile genel başkan yardımcıları arasında, “genel başkan vekilliği” gibi özel bir statü oluşturulacak. Yıldırım’ın, Erdoğan’ın katılmadığı toplantılarda parti yetkili kurullarına başkanlık edebileceği vurgulanıyor.Yıldırım’ın kongrenin ardından 22-23 Mayıs’ta Gürcistan’a yapacağı resmi ziyaret ve kongre sonuçlarına ilişkin iki günlük itiraz süresi nedeniyle AK Parti Grubu salı yerine 24 Mayıs Çarşamba günü toplanacak. Basına kapalı grup toplantısında Yıldırım “Grup Başkanı” seçilecek. Erdoğan’ın genel başkan seçilmesinin ardından Meclis grubunda konuşup konuşmayacağı da merakla bekleniyor.

‘RABİA’ TÜZÜĞE GİRECEK

Ak Parti’nin bugünkü olağanüstü kongresinde, parti tüzüğünde önemli değişiklikler yapılacak. Tüzük değişikliğinin kongre tarafından onaylanması durumunda, sadece genel merkez ile sınırlı genel başkan vekilliği makamı ihdas edilecek. Bu makama Başbakan Binali Yıldırım’ın daha sonra genel başkan tarafından seçilmesi bekleniyor. Dokuz maddeden oluşan değişiklik kapsamında, tüzüğün 4. maddesine “Ak Parti, temel amaç ve hedefler doğrultusunda, ‘tek millet, tek bayrak, tek Vatan, tek devlet’ anlayışını sarsılmaz bir ilke olarak kabul eder” ibaresi de eklenecek. Ayrıca üç dönem kuralı gerektiği zaman esnetilecek; bu konuda kararı MKYK verecek.

DEĞİŞİKLİK KOMİSYONU

Ak Parti Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı; dün kongreye sunulacak tüzük değişiklik teklifine ilişkin parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. Ak Parti MKYK’nın, tüzük değişikliğiyle ilgili olarak kendisinin başkanlığında toplandığını hatırlatan Yazıcı, Genel Sekreter Abdulhamit Gül, Teşkilat Başkanı Mustafa Ataş, Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanı Fatih Şahin, Kadın Kolları Genel Başkanı Lütfiye Selva Çam, Gençlik Kolları Genel Başkanı Melih Ecertaş ile AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Doğan Kubat’ın yer aldığı bir tüzük değişikliği komisyonu oluşturulduğunu söyledi. Yazıcı komisyonun çalışmalarını tamamladığını, MKYK’nın da yapılan çalışmayı uygun bularak, karara bağlanmak üzere Genel Kurul’a sunulmasına karar verdiğini açıkladı.Yazıcı, tüzükteki dokuz maddede yapılacak değişiklik teklifinin ana omurgasını “Temel Amaçlar” başlıklı 4. maddenin, 16. fıkrasına eklenen hükmün oluşturduğunu aktardı.

50 KIŞILIK GENÇ VE AKTIF YÖNETIM

Ak Parti’de gözler Erdoğan’ın yeni MKYK listesine çevrilmiş durumda. 50 kişilik MKYK’da bazı sürpriz isimlerin de yer alabileceği belirtiliyor. “Genç” ve “aktif” aynı zamanda da il ve bölge dengelerinin korunacağı bir MKYK listesi oluşturmayı planlayan Erdoğan’ın mevcut MKYK’daki isimlerin yarısını değiştirebileceği ifade ediliyor.

Erdoğan’ın yeni yönetimde gençler ve daha aktif çalışacak isimlere yer vereceği MKYK içinden oluşturulacak MYK’da da bunun yansımasının olacağı vurgulanıyor. AK Parti’nin olağanüstü kongresinin ardından, Haziran ayında olağan kongre sürecine start verilecek. Böylece partinin il ve ilçe teşkilatları sil baştan yenilenecek. 6 aylık süreçte teşkilatlardaki yenilenmenin tamamlanması hedefleniyor.

1470 DELEGE OY KULLANACAK

AK Parti Tüzüğü'ne göre, kongrede seçilmiş delegelerin dışında, genel başkan, MKYK üyeleri, Merkez Disiplin Kurulu (MDK) başkan ve üyeleri, üyeliği devam eden parti kurucuları ile partili bakan ve milletvekilleri kongrenin tabii delegeleri olarak oy kullanacak 3. Olağanüstü Büyük Kongre'de, yaklaşık bin 470 delegenin oy kullanması bekleniyor.

"YUVAMA, AŞKIMA, SEVDAMA YENİDEN DÖNÜYORUM"

Aşkımı sevdamı, önce Allaha sonra sizlere emanet ediyorum diyerek genel başkanlık görevinden ayrılan Erdoğan, 2 Mayıs'ta üyelik beyannamesini imzalayarak kurucusu olduğu AK Parti'ye yeniden dönmüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Genel Merkezinde yaptığı konuşmada, "27 Ağustos 2014 tarihinde milletimiz tarafından Cumhurbaşkanlığı görevine seçilmem sebebiyle Anayasa gereği ayrılmak zorunda kaldığım, kurucusu olduğum partime, yuvama, sevdama, aşkıma bugün yeniden dönüyorum." demişti.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • :)21 Mayıs 2017 16:29

    way be.. önce ormana gittik yumurtayı bıraktık... sonra ormanda aradık taradık aaa bak yumurtayı buldum .. alkışşş alkışşş :D ne oldu ne bitti bişe anlamadım :))) aynı şeyy

  • ahmet engin21 Mayıs 2017 15:41

    dikkat et te parmaklar gozkunu cikarmasin dolarci ... catlayin catlayin .... ha ha ha

  • Ellere dikkat21 Mayıs 2017 14:20

    Dolar 4 olcak diyor ,ellere dikkat