E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemAdım adım işe dönüş hazırlığı---

Adım adım işe dönüş hazırlığı

Adım adım işe dönüş hazırlığı
28 Nisan 2020 - 16:50 www.borsagundem.com

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın başkanlığında yapılan 15. Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi toplantısında, "adım adım işe dönüş" için yapılması gerekenler ele alındı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Salgının yayılma hızının kontrol altına alınması, pik sürecinin dünya örneklerine göre çok ama çok daha düşük bir seviyeyle atlatılması ekonomi tarafında da esnafımızın kepenkleri yeniden açması, üretimin eski seyrine geri dönmesi açısından da moralimizi, umudumuzu artırdı." dedi. 

Bakan Albayrak'ın başkanlığında 15. Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi toplantısı video konferans ile gerçekleştirildi. 

Toplantıda konuşan Bakan Albayrak, korona virüs (Kovid-19) salgınının ekonomik etkileri kapsamında düzenledikleri Genişletilmiş Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi toplantısı çerçevesinde dijital ortamda da olsa bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu ifade etti.

Albayrak, bugün Kovid-19 salgını sonrası ivedilikle devreye aldıkları Ekonomik İstikrar Kalkanı adımları kapsamında gelinen noktayı değerlendireceklerini aktararak, şunları kaydetti:

"Bundan sonraki süreçte piyasaların, sektörlerin beklentilerini konuşacak ve yeniden 'adım adım işe dönüş' için yapmamız gerekenleri konuşacağız. Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi, kısa adı ile FİKKO, ekonomi ve finans alanındaki tüm kurumlarımızın yer aldığı, sistematik toplantılarında finans politikalarımızın belirlendiği ve uygulamaların takip edildiği en tepe mercidir. Bugün de Kovid-19 gündemi sebebiyle ‘genişletilmiş’ bir formatta bu toplantıyı düzenliyoruz." 

Salgın ile mücadeleyi en yüksek kararlılık ile en erken başlatan ülkelerin başında Türkiye'nin geldiğini vurgulayan Albayrak, "Tıpkı salgın ile olduğu gibi, salgının ekonomik etkileri ile mücadelede de hızlı karar alarak üretim gücümüzü ve istihdamımızı koruyacak adımlar attık. Tüm bu adımları ekonomi dünyasından ve sektörlerden gelen talep ve öneriler doğrultusunda belirledik. İşte bu adımlarla bugüne kadar 200 milyar TL'lik bir finansmanı piyasalarımızın, esnafımızın, iş insanlarımızın ve vatandaşlarımızın kullanımına sunduk." şeklinde konuştu. 

Albayrak, tüm dünyayı etkisi altına bu krizde, bu salgında devlet ve hükümet olarak iyi bir sınav verdiklerini belirterek, ilk günden itibaren sorunu ciddiye aldıklarını, hiçbir olası sonucu göz ardı etmediklerini, toplumun tüm kesimlerini kucaklayan adımlar attıklarını, vatandaşlarla, esnafla, iş insanlarıyla doğrudan iletişim kanalları kurduklarını ve içe kapanmadıklarını söyledi. 

Erdoğan: Ülkemizin önünde yeni fırsat pencereleri açılıyor

"Hasar, 1929 buhranından da büyük olacak"

erat Albayrak, dünya ile istişareyi, tecrübe paylaşımını ihmal etmediklerine işaret ederek, "Sağlık alanında ortaya koyduğumuz dayanışmanın benzerini ekonomi alanında da ortaya koyduk. Özellikle G-20 çatısı altında, zor durumdaki ülkelere destek sağlanmasının mutabakat metninde yer alması için sorumluluk üstlendik." dedi.

Kovid-19 salgınının; küresel ekonomi ve ticarette kimsenin beklemediği, sonuçlarının nereye ulaşacağını kestiremediği bir hasar bırakacağını belirten Albayrak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şurası kesin ki bu hasar, 1929 buhranından da büyük olacak. Çin'de 44 yıl aradan sonra çeyreklik bir küçülme tablosu beklenirken, ABD'de işini kaybedenlerin sayısı 4 haftada 26 milyonu aştı. Türkiye olarak Kovid-19 salgınıyla, kur saldırılarının etkilerini gidermek ve ekonomimizin bağışıklık sistemini güçlendirmek adına yoğun bir mücadele verdiğimiz dengelenme sürecinin sonunda karşılaştık. Dengelenme sürecinin kazanımları sayesinde Ekonomik İstikrar Kalkanı gibi kapsamlı bir tedbir setini çok hızlı bir şekilde devreye aldık."

Albayrak, bugün hiçbir yardıma ihtiyaç duymadan şirketlere, esnafa ve vatandaşlara destek olabildiklerini vurgulayarak, "Her talebe anında dönüş yapıyor; ihtiyaç duyulan mekanizmaları devreye alabiliyoruz. Bugüne kadar 921 bin 751 esnafımızdan destek adımlarımıza talep geldi. 789 bin 232 esnafımızın sürecini tamamladık. Desteklerini hesaplarına yatırdık. İşletmelerimizden ise yaklaşık 148 bin 334 talep aldık, 126 bin 505 firmamıza finansman tahsisini gerçekleştirdik. Gerek esnaftan gerekse işletmelerden gelen taleplerde yüzde 85 gibi yüksek bir dönüş ortalaması yakaladık." diye konuştu. 

İş yapma ortamının büyük zarar gördüğü böyle bir dönemde, bu kadar yüksek talebe kısa süre içerisinde bu oranda dönüş gerçekleştiren kamu bankalarının sürecin "gizli kahramanları" arasında yer aldığını belirten Albayrak, "Biz devlet olarak bundan sonraki süreçte de tüm gücümüzle milletimizin yanında olacağız." dedi. 

Hazine 3,4 milyar lira borçlandı

"Türkiye'nin yardım eli büyük bir teveccüh oluşturdu"

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Salgının yayılma hızının kontrol altına alınması, pik sürecinin dünya örneklerine göre çok ama çok daha düşük bir seviyeyle atlatılması ekonomi tarafında da esnafımızın kepenkleri yeniden açması, üretimin eski seyrine geri dönmesi açısından da moralimizi, umudumuzu artırdı. Bu sebeple sizlerle adım adım işe dönüş açısından atmamız gereken adımları, almamız gereken tedbirleri, özellikle istihdamın, iş gücü piyasamızın ayakta kalması, süreçten etkilenen firmalarımızın ve sektörlerimizin süratle toparlanması için yapılması gerekenleri konuşacağız. Bu süreçte Türkiye'nin güçlü sağlık sistemi, eşsiz toplumsal dayanışması ve dünyanın tüm köşelerine ulaştırdığı yardım eli, ülkemize karşı büyük bir teveccüh oluşturdu. Bu teveccühün iş birliklerine, yatırımlara yansıyacağına eminiz. Krizlerden hızlı çıkma refleksine ve tecrübesine sahip bir ekonomimiz, yeni süreçlere ivedilikle adapte olmayı başaran bir iş dünyamız var."

Albayrak, ayakta tuttukları üretim gücü, krizlerden sonra hızlı toparlanma reflekslerine sahip piyasalar ve sağlam ekonomik altyapı ile Kovid-19 sonrası için büyük bir potansiyelin olduğunu dile getirerek, "Türkiye'ye karşı yükselen teveccühü de dikkate aldığımızda, bu potansiyel uzun yıllardır hayalini kurduğumuz yüksek katma değerli üretime, ihracata ve istihdama dayalı ekonomi modelini tam manasıyla hayata geçirebileceğimizi bize gösteriyor." diye konuştu.

Bu sürecin çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Albayrak, "Milletimiz bizi izliyor. Bu tarihi kavşakta 'mış' gibi yapanları da, kafasını kuma gömenleri, Türkiye'nin başarısından rahatsız olanları da not ediyor." dedi.  

Bu arada, video konferans yöntemiyle düzenlenen toplantıya Bakan Albayrak'ın yanı sıra katılan isimler şöyle:

"Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Ali Akben, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikalar Kurulu Başkan Vekili Gülsüm Azeri, Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Göksel Aşan, Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Erişah Arıcan, Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez, Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TİM Başkanı İsmail Gülle, TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski, MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan, DEİK Başkanı Nail Olpak, ASKON Başkanı Orhan Aydın, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, TESK Başkanı Bendevi Palandöken."

Ticaret Bakanlığı, TOBB ve Facebook'tan KOBİ'lere yönelik dijital iş birliği

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (17)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • :)29 Nisan 2020 08:43

  Çalışırsan  2324 TL neye yarar nasıl geçinir sin? ...çalışmazsan ev kiran ödenmiyor, ev mutfak masrafı ödenmiyor... yani bu sistem ile siyasi dğeişim vakti gelmişytir. çoğu kişi 5 kuruş için günlük çalışıyor para yetmiyor.. kimi iş bulmuş sgk bulmuş asgaci ücrete çalışıyor ama hyatından mutsuz 1 kg et olmuş 7 tl 1kg peynir 35  - 55 tl. sigara  12 tl . dışarda çorba iç 10 tl. yani gelir ve gider dengesiz. herkes iş başı yapıp çalışsa dahi bu insanlar geçim sıkıntısından tokatı vuracak. dikkat edin diyanet devreye giriyor, dini yönlendirme ve açıklamalar başladı. buda gösteriyorki, plan program yok, din ile insanlar yönlenmeye çalışıyor. hatta rota çizdim ekonomi programı diyor ama insanla rinanmıyor. dedikleri hiç tutmadı. ilk sçimlerde büyük değişim bekliyorum. baskı ile herke skontrola ltında tutuluyor havası veriliyor. sokak dili başka konuşmaya başladı.

 • Cebleri doldurmaya devam...29 Nisan 2020 04:12

  Ey uzaylı senin altından döviz fiyatlarından haberin var mı? Nerde yaşıyor sun sen veya ne iş yaparsın???

 • İlginç29 Nisan 2020 01:41

  1 ayda yapılan ona buna verilen paralardan, ötelenen kredilerden bahsediliyor. Peki bu durum 6 ay 1 sene daha sürerse? Her ay böyle açıklama yapacak hazinede para var mı acaba? Avrupa ve ABD ile kıyaslayınca bu para harcama konusunda bu kadar bayıla bayıla anlatmanın sebebi ne acaba?

 • Cego 29 Nisan 2020 00:11

  Bize para gelmedi. Ahmet özbir ve onun gibilere gitti paralar

 • Aydınlı çiftçi Mehmet ok28 Nisan 2020 22:57

  Çiftçi lerin 2020 de vadesi gelen tüm borçları faizsiz 6 ay erteleme yapın

 • Altümsek28 Nisan 2020 21:36

  Çiftçi borçları 1 yıl faizsiz ertelensin

 • halil28 Nisan 2020 19:36

  imalatçıyız işimiz var dışarı çıkma yasağı yüzünden iş yapamıyoruz. kaymakamlık makamını aşındırmaktan bıktım virüs den deyil ama bu yüzden işimizi kaybedecez.

 • Okie Dokie28 Nisan 2020 19:29

  Ben de borsadan kazandığım 10 milyon doları Miami'de latin bacılarım ile ezmek için adım adım Miami'ye yaylanayım.

 • yes28 Nisan 2020 19:29

  Türkiye 100 yıllık dönemin 18 yılında ne yaptı ? 82 yılında ne yaptı. ? ağır sanayiler, metal sanayi, sendikalı işçiler, vb. vb. 18 yıldada bu yapılanlar satıldı. üzerine imf borcunun 50 katı dış borç ile bir ülke olduk. Köprü ? yol ? üst geçit ? alt geçit ? gereksiz hava alanları vb. bunlar para harcattı ama geri dönüşü olmadı. İç piyasadan vergi ve geçit ücreti adı altında ülkenin emeğini kendine çeken, ölü yatırımlar oldu. ağır sanayi, 1 ürünü üretsen, yerli olur, ithalat kesilir. 5 ürün üretsen tarım ürünü yerli olur 25 ithal utunu bitirir... dış borç nasıl ödenir ? dışarıdan aldıklarını, içeride üretirsen borç biter. köprü ile sadece içerideki insanların paralarını toplar, yap işlet yapana ingiltereden aldığı krediyi ödetirsin. kimseye faydası olmaz. Gelecek için, sanayi, ve yazılım alanında okullar gerekli. imamhatip ? ne işe yarar ? bir sürü öğretmen mezun ne işe yarıyorlar ? 

 • Uyan28 Nisan 2020 19:08

  Is istiyorum.ne is olursa yaparim

 • istanbul 6128 Nisan 2020 18:52

  salgınla en iyi mücadele eden ülke türkiye ve en başarılı devlet adamlarıda bizde, haklını yalınız bırakmıyor her alanda halkını desdekliyor, maddi manevi her yardımı yapıyor. Diğer ülkeler hakını hastalığa ve ölüme terk ediyor. ne haldeler görüyoruz. ülkemizde olmaa diğer ülkelerin hali vahim yardımlarımız devam ediyor. insanlığın elindeki tek umut bizim ülkemiz oldu bizde bunun değerini bilelim devletimize gereken desteği verelim herzaman.

 • yunus28 Nisan 2020 22:45

  İstanbul 61 sayın  bakan şubat ocakdan iyi olacak..mart şubattan  daha iyi olacak...nisan marttan  çok daha iyi  olacak dedi.  Bunun  neresi  iyi  oldu. Hani döviz biriktirenlerin elleri  yanacaktı.  Eyvah  eyvahhh yanacak dedi.  Dolar  ne  oldu peki  bugün  7  tl  oldu. Bunun  neresi  iyi.

 • hayal dünyasında yaşayanlar )))28 Nisan 2020 19:26

  A haber izlemekten beyniniz sulanmış. Dünyayı pembe gözlükler ile görüyorsunuz. Önce kavramları karıştırmamak lazım. Devlet = Türkiye Cumhuriyetidir. Hükümet = Seçim ile iktidara gelen ve belli süre için devlet yönetiminde bulunanlardır.

 • Borsaci 28 Nisan 2020 18:48

  Donelim artik insaatlar baslasin Göltas Bsoke cimento gitsin ytd cimentolar ucuz kaldi ytd

 • Altümsek28 Nisan 2020 18:23

  Çiftçi borçları erteleme nisan Mayıs benimki Temmuz bize yokmuş erteleme sn bakan bizim suçumuz ne

 • Bozok6628 Nisan 2020 17:38

  Ya lütfen bırakırmısın

 • emre28 Nisan 2020 21:59

  yok öyle deme defolun gidin sülelenizle birlikte daha kibar olur...