E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemABD'ye Vietnam'ın 5 katını yaparız---

ABD'ye Vietnam'ın 5 katını yaparız

ABD'ye Vietnam'ın 5 katını yaparız
13 Şubat 2018 - 07:17 www.borsagundem.com

ABD'nin Suriye'de PYD/PKK terör örgütüne verdiği desteği eleştiren MHP lideri, Vietnam'ı hatırlatarak "ABD'ye 5 katını yaparız" dedi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, il ve ilçe başkanlarının katıldığı Antalya programında gazetecilerle sohbet etti. Zeytin Dalı harekâtı ve ABD’nin pozisyonu konusunda değerlendirmelerde bulunan MHP Lideri Bahçeli, ABD’ye de Vietnam savaşını anımsattı. Bahçeli, “Amerika Vietnam’da yaşadıklarını unutmaz. Yıllarca etkileri sürdü. Semptomları hâlâ devam ediyor. Oradan Amerika’ya dönenlerin yaşadıkları... 20 milyonluk bir ülke, 200 milyonluk ülkeye kök söktürdü. Türkiye onların beş katını yapar” dedi.

BİZE KULLANDIRTMADI

Bahçeli, Türk Tabipler Birliği’nden (TTB) ‘Türk’ ifadesinin çıkarılması tartışması konusunda da şunları söyledi: “Yasal yönden bunun gözden geçirilmesinde yarar vardır. Türk kavramına aşırı derecede hasım olan unsurlar, kendi kuruluşundaki Türk kavramının silinmesinde Türkiye yandaşı oldu. Ortada daha yasa yok ama herkes Türk ve Türkiye kavramı üzerinden bir tartışma yapmaya çalışıyor. Bu kavramı iyi niyetle değerlendirenler olduğu gibi bazı kavramlar üzerinden bugün erişilmiş olan şuuru törpülemeye ve zedelemeye çalışanlar da var.

Yasa gelir, üzerinde tartışılır. Bazıları vardır ki gerçekten Türk ve Türkiye isimlerini çok eskiden almıştır. Fakat alakası olmayan bir yönetim ve uygulama var. Bunların gözden geçirilmesi lazım. Mesela sivil toplum kuruluşu olarak bir kadın hareketi kurduk. Bu derneğin ilk tüzüğü hazırlandığında adı Türk Kadın Hareketleri Derneği idi. Sonra İçişleri Bakanlığı ‘Bu ismi kullanamazsınız’ dedi. Bize verilmediği zaman ayağa mı kalktık? Şimdi size ne oluyor? Etnik temelli bölünmeyi körükleyen çevreler bunu kabullenemeyip isim değişsin dediler. Oralar bir zümrenin eline geçmişse, ister biz olalım ister onlar olsun fark etmez. Bu defa derneği kimseye kaptırmamak için her yolu deniyor. Onun için alternatif olması lazım.”

ABD SABIKALI DEVLET OLUR

Afrin harekâtında saldırıya uğrayan tankın, ABD silahıyla vurulduğu iddialarıyla ilgili de Bahçeli, “Öyle bir sonuç elde edildiği an, delillendiği vakit ABD benim nezdimde sabıkalı devlet olur. Bu yeni bir kavramdır. Terörist devlet var ancak sabıkalısı yok” diye konuştu.

Bahçeli il ve ilçe başkanlarıyla yaptığı kampın son gününde basına kapalı bölümde başkanlık sistemi olup olmadığı tartışılan cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine de isim koydu. Bahçeli, “Ay meclis, yıldız da milli mutabakat. Yani yeni sistemin adı ay-yıldız sistemi. Hilal, Meclis’teki 600 milletvekili, yıldız da biziz. Biz hilalin altına herkesi toplayacağız” dedi.

AFRİN İŞARETLİ YÜZÜK

AFRİN’e girilmesi gerektiğini vurgulayan Bahçeli, buna uygun bir yüzükle kampa geldiğini belirterek şunları söyledi: “Kapısına kadar gelmişler. ‘Pardon dönelim’ mi diyecekler? Bu yüzüğü de özellikle taktım. Bu ne demektir? Üzerinde Türk bayrağı var, bir tarafında Selçuklu bir tarafında yeniçeri var. Sabah yüzüğü taktım. Bu yüzük Afrin’e gireceğimizin işareti.”

KURULTAY TAKVİMİ

MHP Lideri Bahçeli, 18 Mart’ta düzenlenecek olan 12. Olağan Büyük Kurultay’ın önemine de işaret ederek, gazetecilere cebinde bulunan cetveli de gösterdi. Geri sayım cetvelinde, her gün için kurultaya kaç gün kaldığı belirtiliyor. (Hürriyet / Umut Erdem)

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (13)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • ABD13 Şubat 2018 21:39

  AKP bu adama ne içiriyor da sonra kameraların karşısına çıkarıyor bilmiyorum ama kimse başkalarının çocuğu üzerinden eflenmesin .

 • Sallama13 Şubat 2018 21:10

  Bahçeli çok bol keseden sallama siyaset yapacam diye. Hoş inanan da olur. Şimdiye kadar bir sanayi kurdun mu şu ulkeye , krizde ülkeyi batırdın. Sen yatarken bu adamlar üretiyordu, satıyordu, sömürüyordu , politika yapıyordu. Gerçekten abd ile savaşa girsen 2 büyük şehrine 2 füze atması yeterli sen abd yi toprağında hangi silahınla vuracan ? Adamlar kıtalar arası füze ile vuruyor, uzaydan uydu ile vuruyor

 • tv13 Şubat 2018 12:24

  vay vay vay ne kılavye delikanlılarıvar fikir düşünce bu oluca ortaya bu dünyadan birigibi biri çıkıyor sen bu topraklar da dogdun büyüdün mal mülk sahibi oldun bunu unutma gece uyuya biliyorsan bu vatanın evlatları sayesinde uyuyorsun bunları unutmamalı insan yedigi kaba pislemeli

 • erol g.13 Şubat 2018 11:40

  Ab.d Vietnam'a onbinlerce askerini göndermiş binlerce ölü vermişti Suriye'ye ise Vietnam'ı yaşamamak için sadece bin askerle binlerce tır silah göndermiş gönderdiği silahları yok etsek bu defa kat be kat fazlasını gönderirler onlar için silah uçak/tank/helikopter ne ki aralıksız her ay onlarcasını/binlercesini üretiyorlar AMA EN FAZLA 1000 ASKERİNİ YOK EDEBİLİRİZ Bazı şeyler konuşup anlaşarak çözülmeli Siyasetçiler ne diye var ki ? IRAK'A DA SURİYE'YE DE BARIŞ HAKİM OLMALI İNSANLAR ESAT GİBİ ZORBA YÖNETİCİLERİN İŞKENCELERİNDEN HAKSIZ ADALETSİZ UYGULAMALARINDAN KURTULMALI/KURTARILMALI

 • bu dünyadan biri13 Şubat 2018 11:39

  2014 yılında YPG Kobaniye Türkiye üzerinden geçirilirken neredeydin? Güneydoğudan şehitler gelirken ülkücüleri hadım eden sen değil miydin? Orta doğu batağına Türkiyeyi sokmak gerektiğini söylüyorsun, peki bunun sonuçları karşısında dik durabilecek misin? Tüm muhalefeti suçlamak mı amacın? Herkes senin gibi düşünmek zorunda mı?

 • hadi13 Şubat 2018 11:36

  Elin devletinde wietnam ha,,,3.5 milyon suriyeliyi gönderin o zaman.

 • erol g.13 Şubat 2018 11:17

  Kuran'da kardeşimin 99 koyunu var benimse bir koyunum olduğu halde Kardeşimin gözü benim bir koyunumda diyen adam şikayetini Davud peygambere anlatılıyor O da sana haksızlık edilmiş diyor ÇOK ŞANSLI MİLLETİZ BİZ BİNLERCE KİLOMETRE DENİZE KIYIMIZ GÜNEŞLENECEK KUMSALIMIZ VAR

 • tv13 Şubat 2018 10:57

  burda boş eleştiri yapan yorumcular siz hangi ülkenin çoçugusunuz

 • Ülkücü Turan13 Şubat 2018 09:45

  Savaş yayagaracısı, oturduğun yerden ahkam kesmekten başka yaptığın birşey yok Bahçeli

 • MEHMET ALİ SAKİN13 Şubat 2018 08:17

  basın tvlere öyle fazla çıkmaya başladıki daha önce hiç çıkarmoıyorlardı.Öyle pohpohluyorlarki ama ne yapsa barajı gecemez.Özü sözü bir kişi değil

 • Serdar 13 Şubat 2018 08:17

  Bunlara göre bunların siyasetini ve uygulamalarına uyarsan ancak vatansever ve Türk oluyorsun, farklı yöntem be uygulamaların ülke ve millet için daha iyi ve faydalı dersen ve bunları. Empoze ettiği siyasete uymazsan Türk dışı oluyorrsub vatan hismi oluyorsun, Bu durum sürekli topluma empoze ediliyor dikte ediliyor. Vatan için daha iyi olan daha faydalı olan bunların uygulamalarından farklı sistem ve yöntemler olduğunu söyleyemez yapılmaya çalışılıyor. İlgşnç durum

 • Türkoğlutürk13 Şubat 2018 08:02

  Gemiyi batırdın sigortzdan tazminatı çektin. Köşeyi döndün. Kaptan.

 • KILIÇ13 Şubat 2018 07:49

  MÜTEFİK DEGİL DÜŞMAN OLAN ABD BURNUMUZUN DİBİNE PKK DEVLETİ KURMAK İSTERSE SONUÇLARINADA KATLANMAK ZORUNDA KALACAGINI BİLMELİ.