E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemABD'nin yaptırımları İran'a en az 150 milyar dolar zarar verdi---

ABD'nin yaptırımları İran'a en az 150 milyar dolar zarar verdi

ABD'nin yaptırımları İran'a en az 150 milyar dolar zarar verdi
26 Eylül 2020 - 14:28 www.borsagundem.com

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD'nin tek taraflı yaptırımları nedeniyle en az 150 milyar dolar zarar gördüklerini söyledi.

İran devlet televizyonunun haberine göre, başkent Tahran'da düzenlenen Coronavirüsle Ulusal Mücadele Kurulu toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Ruhani, gündemdeki meseleleri değerlendirdi.

Ülkedeki ekonomik sorunlara ilişkin başta Meclis Başkanı Muhammed Bakır Kalibaf olmak üzere bazı kesimler tarafından hükümete yöneltilen suçlamalara yanıt veren Ruhani, "Halk, eksiklikler ve sorunlara lanet edecekse bunun adresi Washington'daki Beyaz Saray'dır. Kimse halka siyasi çıkarları için yanlış adres vermesin" dedi.

Ülkedeki sorunların kaynağının siyonistler, bölgedeki gerici rejimler ile ABD'deki aşırılık yanlısı kesimlerin İran'a yönelik politikalarından kaynakladığını söyleyen Ruhani, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'ya işaret ederek, "Ünvanı Dışişleri Bakanı olan bey aslında suç bakanıdır. İftiharla 'İran'ın 70 milyar dolar gelirini engelledik' diye açıklama yapıyor. İran halkına düşmanlıkla ve darbe vurmakla iftihar ediyor" diye konuştu.

ABD'nin 2018'den bu yana uyguladığı yaptırımlardan kaynaklanan zararın 150 milyar doları bulduğunu belirten Ruhani, "Amerikalılar, yasa dışı ve insanlık karşıtı yaptırımları ve terörist eylemleri nedeniyle üç yıl içinde İran'a en az 150 milyar dolar zarar verdi" ifadelerini kullandı.

Ruhani, "Bu yıllarda halkımızın yaşamı daha rahat ve kolay olabilirdi. Doların fiyatı ve ihtiyaç ürünlerinin fiyatı daha makul seviyelerde olabilirdi. Bu suçların tüm sorumluluğu Beyaz Saray'a aittir" şeklinde konuştu.

İran'ın, Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) talep ettiği 5 milyar dolarlık kredinin de ABD yönetimi tarafından engellendiğini aktaran Ruhani, "Bu krediyi alabilseydik gıda ve ilaç ihtiyaçlarımız için harcayacaktık" açıklamasında bulundu.

Ruhani, "Amerikalılar, İran halkına düşmanlıkla iftihar ediyor. İran halkı, 40 yıl önce Saddam'ın kuşatmasını yardığı gibi (ABD Başkanı Donald) Trump'ın kuşatmasını da kıracaktır" diye konuştu.

Ruhani, yeni tip corona virüs vakalarının artışına ilişkin ise başkent Tahran'dan başlamak üzere düzenlemeleri yoğunlaştıracaklarını belirterek, sağlık talimatlarına uymayan kişilere ceza verileceğini hatırlattı.

İran’da her sene büyük bir katılımla düzenlenen Erbain merasimlerinin Covid-19 tedbirleri kapsamında iptal edildiğini anımsatan Ruhani, "Bu yıl Safer ayı merasimleri evlerde yapılacak. Şehirlerde de yürüyüş ve törenler yapılmayacak." dedi.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • yea26 Eylül 2020 15:23

     Suryelilerin, türkiye ye gelmeside  150 milyer usd zarar ettirdi. ABD işi biliyor. İran 14 f35 uçak aprası kaybetti. Türkiyede en az 100 f35 uçak parası kaybetti. yunan 4 rafuel Fransız uçağı alacak yani, 1 milyar usd yapar... Türkiye s400 alıyor yani 4 milyar usd den, toplam  16 f35 uçak parası demek. Örnekler böyle verildiğinde daha anlaşılı roluyor. mesela iha,siha 1 tanesi 1 milyon dolar, yani bir  f35 uçağı yerine , 250 siha -iha- vb alınabilir....  20 atak helikoper 1 milyar usd yapar...  Orta doğuda ABd nin ekonomik gizli abgargo oyunları bunlar. Gerçektende bilinçli yapıldığını düşünüyorum.

  • TeknoPark26 Eylül 2020 19:31

    Hepsi doğru da kime anlatacaksın biz hala mehter tahterevan peşinde koşuyoruz,sanıyorlar ki savaşlar hala sahada kılıç kalkan ile yapılıyor,herif bilmem kaç bin km öteden ateşliyor balistik füzesini ne askeri görmüyorsun bile askerini ordusunu,kafayı bunlara yormamız lazım,bizimde o teknolojileri yakalamamız zaruridir.