E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıABD'nin yaptırım tehditleri sonrası altın alımı durdu---

ABD'nin yaptırım tehditleri sonrası altın alımı durdu

ABD'nin yaptırım tehditleri sonrası altın alımı durdu
22 Ağustos 2019 - 09:49 www.borsagundem.com

Ziraat Bankası’nın hesaplarını kapattığı Venezüella ile ticaret de durdu. TÜİK verilerine göre, 2018’de hızlı bir artış kaydeden iki ülke arasındaki ticaret, ABD’nin yaptırım tehditlerinin ardından bu yılın ilk yarısında büyük oranda düşüş yaşadı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen yıl Venezüella'ya giderek Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro ile bir araya gelmişti. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2019’un ilk 6 ayında Türkiye'nin Venezüella'dan ithalatı geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 99.5 azalarak 879 milyon dolardan 4 milyon dolara geriledi.

Cumhuriyet'ten Emre Deveci'nin haberine göre, Türkiye’nin bu ülkeye ihracatı da aynı dönemde yüzde 34 azalarak 42 milyon dolara düştü. Ticaret hacmi ise bu dönemde yüzde 95 gerileyerek 46 milyon dolara geriledi.

Merkez Bankası'na göre, 2018 Ocak-Eylül döneminde bu ülkeden 900 milyon dolar değerinde altın ithal eden Türkiye, ABD’nin Caracas’ın altın ticaretine sert yaptırım öngören 1 Ekim 2018 tarihli düzenlemelerinin ardından altın alımını durdurdu. Ekim 2018-Haziran 2019 arasındaki 9 ayda Türkiye, bu ülkeden hiç altın alımı yapmadı.

ABD resmi yetkilileri, Türkiye’yi Venezüella ile altın ticaretini durdurmaya çağırmış, ABD Hazine Bakanlığı yetkilileri Türkiye’ye gelerek Ankara’da resmi yetkililer ve iş insanlarıyla görüşmüştü.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Türkoğlutürk 22 Ağustos 2019 10:59

    İşte bu kadar, ECEVİT mi sandın, papaz davasından sonra bu ikinci

  • Vatandaş22 Ağustos 2019 10:56

    ABD ne derse o olur, hele hele hem kel, hemde fodulsan yapacak birşey yok, geçen sene papaz mevzusunda ağustosda yaptıkları ortada. Kuru sıkı eyy ABD demekle bir halt olmuyor. Güçlü olacaksın çok çalışıp teknolojik ürün üreteceğiz.

  • hasan22 Ağustos 2019 10:30

    Eyyy amerika senin tehditlerine boyun eğmeyiz diyeceğim ama boyun eğmişiz sanki