E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemABD'nin yaptırım seferberliğine karşı Türkiye'nin hamleleri ne olur?---

ABD'nin yaptırım seferberliğine karşı Türkiye'nin hamleleri ne olur?

ABD'nin yaptırım seferberliğine karşı Türkiye'nin hamleleri ne olur?
16 Ekim 2019 - 09:00 www.borsagundem.com

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'nin kuzeyinde bir terör devleti kurulmasının engellemeye yönelik başlattığı Barış Pınarı Harekatı sonrası ABD'de adeta yaptırım seferberliği ilan edildi.

Akıllara gelen ilk seçenek, İncirlik ve Kürecik Radar Üssü'nün Amerikan ordusuna kapatılması. Türkiye'nin en kıdemli emekli büyükelçilerinden Uluç Özülker, "Yaptırım konusunda çok daha ileriye giden tutum içerisine girildiğinde, Türkiye'nin elinde kozlar ve atabileceği çok adım var. Türkiye bütün bunların altından kalkabilecek kadar güçlüdür" değerlendirmesinde bulundu. 

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Suriye Milli Ordusu'nun PKK/YPG hedeflerine yönelik başlattığı askeri harekatın ardından ABD'den Türkiye'ye karşı yaptırım sesleri yükseliyor. 

Cumhuriyetçi Senatör Linsdey Graham öncülüğünde hazırlanan yaptırım paketinin ardından, ABD Hazine Bakanlığı da Türkiye'ye karşı bir yaptırım listesi açıkladı. Bu kapsamda ABD yönetimi Suriye'ye yönelik operasyonunu hedef alarak, 3 bakan ve 2 bakanlığı yaptırım listesine aldığını duyurdu.

ABD Başkanı Trump'ı Türkiye konusunda pasif kalmakla suçlayan ABD'li siyasiler, kongrenin önüne ağır bir yaptırım de paketi getirdi.

Bu durum, "ABD ile Türkiye ilişkilerini nasıl etkiler" sorusunu da beraberinde getirdi. 

Türkiye'nin en kıdemli emekli büyükelçilerinden Uluç Özülker, yaptığı açıklamada, "Bütün dünya Türkiye'nin karşısına geçmiş vaziyette. Biz bu operasyonda haklıyız ve bu harekatın önünün kesmek için yapabilecekleri her şeyi yapıyorlar. ABD'de kongreye iki yaptırım tasarısı sunuldu, bunlar çok ağır yaptırımlar. Burada esas itibariyle cumhurbaşkanımız hedefe konulmaya başlandı. İlk aşamada 3 bakan deniyor ancak onlar zaten vardı kongrede sunulan kanun tasarısında. Olay hem kişiselleştirilmiş hem de Türkiye genelinde ele alınmış vaziyette." vurgusunu yaptı. 

TRUMP'I TÜRKİYE NEDENİYLE SIKIŞTIRIYORLAR

ABD Başkanı Trump'ın NATO müttefiki Türkiye'yi kaybetmek istemeyeceğinin altını çizen Özülker, "Trump iç politikada sıkışmış vaziyette. Bir yandan iç kamuoyuna bu durumu yumuşatmak için mesajlar veriyor, diğer taraftan eğer Türkiye ile ilgili adım atmazsa sıkışacağı düşüncesiyle 'Bakın ben gereğini yapıyorum' havasını yaratmaya çalışıyor" ifadelerine yer verdi. 

WASHINGTON NET KARARINI VEREMEDİ

ABD hükümetinin net bir Türkiye politikası ortaya koyamadığını altını çizen Özülker, BM Güvenlik Konseyi'nde yaşanan gelişmelere dikkat çekti:

"BM Güvenlik Konseyi'nde Türkiye tasarısını ABD ve Rusya birlikte veto etti. Tarihte ilk defa böyle bir şey yaşandı. Bizim işimizin daha da zora girmesinin önünü kestiler. ABD'nin çok ileriye gitmek gibi bir düşüncesi olmadığını gösteriyor. ABD yine fevkalade çelişkiyle bir karar tasarısı daha sundu ve tasarıda açık bir şekilde Türkiye geri çekilsin dendi. Bunu da Rusya reddetti. ABD hala Türkiye konusunda nasıl net bir tavır içerisine gireceğini bilmiyor" 

'TÜRKİYE'NİN ELİNDE ÇOK KOZ VAR'

ABD'nin yaptırımlarının derinleşmesi halinde, Türkiye'nin "İncirlik ve Kürecik Radar Üssü'nü kapatması gündeme gelebilir mi?" sorusunu yanıtlayan Emekli Büyükelçi Özülker şu ifadelere yer verdi:

"Çok daha ileriye giden tutum içerisine girildiğinde, Türkiye'nin elinde kozlar ve atabileceği çok adım var ama sonuçları itibariyle değerlendirilme yapılması gereken durumlar söz konusu. Siz bu kararları aldığınızda ABD ile ilişkileriniz çok kötü bir noktaya taşınır ve bu NATO'dan başlayarak Batı ile ilişkilerinizi topyekun etkiler. Bu bir çok ciddi siyasi bir tercih sorunudur. Oraya kadar işler gelmedi. Bu tercih noktasına kadar taşınırsa, çok ciddi şekilde düşünmemiz gereken gelişmelere gebe diye bakmak lazım." (Yeni Şafak)

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (19)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Osman16 Ekim 2019 21:53

  Türkiyenin yaptırım olarak kullanabileceği tek bir koz var yeter de artar bile oda incirliğin bir an önce abd askerlerinden tecrit edilmesi.

 • erol g.16 Ekim 2019 12:16

  SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ 13 KASIMDA TRUMLPLA OLAN GÖRÜŞMESİNİ ERTELEMELİ/İPTAL ETMELİ

 • Gt erol16 Ekim 2019 14:35

  Edemez.

 • Ali16 Ekim 2019 13:10

  Etmemeli. Edecek biri varsa onlar olmalı.

 • saf saffet16 Ekim 2019 12:15

  hala gaz vwerişyolar..hala..ilk kez kemalist kesim yandaş kesimden daha çok gaz veriyo..akp parti, rejimi iyi gaza geldi ..bitircez amerikayı mavedcez ardından avrupayı ardından da hindiztan çin falan sırya girsin hepsi ..verin mehteri .verinn...bunlar nasıl elçi, falan olmuş ..

 • Ces3416 Ekim 2019 21:38

  Hindiztan nere la

 • Nihat16 Ekim 2019 13:38

  Cahil embesil ne diyorsun?  Önce bir okuma yazmayı öğrensen de öyle yorum yapsan!  Yoksa Türkçe mi bilmiyorsun?  

 • Yorum16 Ekim 2019 11:48

  Aslında türkiye bu savaşa girmeden önce abd ye bu pkk yı sen boğ diyecekti al sana üç ay süre boğdun boğdun boğamadın incirligi şunu bunu natonu boğazları herşeyi bitiririz diyip büyük bir rest çekecektik bu iş te bitmiş olacaktı Birde şöyle bir durum var belkide pkk türkiye den daha önemli bir müttefik eğer öyleyse yine pkk yı destekleyen ülkelerle ilişkilerimizi askeri bağlarımızı koparacaktık Karşı tarafı tercih yapmaya zorlamamız lazım yoksa kadayıfı isteyen kaymaklı kadayıfında ister ama yok öyle diyip ya kadayıf ya kaymak demek lazım

 • GüçlüTürk16 Ekim 2019 17:31

  Savaş değil mücadele. Biz devletiz onlar sürü

 • bir alaka16 Ekim 2019 13:39

  Oldu Amerika da hemen hallederiz diyecek!  Hakikaten çok ilginç vatandaşlarımız var!

 • aslan kral16 Ekim 2019 11:21

  şunu anlamıyorum. natoda müttefikimiz olan abd ülkemize karşı bir terör grubunu destekliyor .. natoda bunun bir yaptırımı bulunmuyor mu ? o zaman herkez bir terör grubu kursun ve sevmediği ülkeye karşı kullansın.bunun bir yaptırımı olması gerekiyor.

 • Murat ulker16 Ekim 2019 10:27

  Ülkesini küçümseyen zavallılar Amerika'daki ortadoks Yahudiler kadar olamadiniz karakterini kiraya veren ince vicdanlilar bu devlet size ragmen bunuda atlatır sizi monser kiliklilar

 • Murat ulker16 Ekim 2019 10:23

  Burda devlet ve hükümet aleyhine yazan arkadaşlar kökeniniz nedir kimsiniz kininiz nedir ülkenizi neden kucumsersiniz hangi kapının i siniz sorular sorular uzar gider

 • Laz16 Ekim 2019 14:56

  Ben gurcuyum sen nesin?

 • Bika16 Ekim 2019 09:42

  Monşerler bize diplomatik ilişki öğretmesin diyenler şimdi tüm dünya bize karşı diyorlar. Monşerler diye küçümsersen haklılığını anlatamayacak durumda kalırsın.

 • Nedim16 Ekim 2019 13:43

  Sen mal mısın?  Kaç senedir görüşmeler sürüyor?  Senin haklı olup olmaman onların çok mu umurunda?  Yok eğer illa onlarla dost olmak istiyorsan  önce donunu çıkar sonra eğilirsin!  Zaten feto, pkk vs. yaptıkları da bu!  İstesen sen de öyle yap! Belki de yapmışsındır.  

 • cingöz16 Ekim 2019 09:10

  bir yeni şafak klasiği :) İncirliği kapatamazsın, çünkü yarın birgün Rusya Kırım'ı aldım sıra İstambul'da dese  o zaman seni kimse korumaz.

 • Malak16 Ekim 2019 14:38

  Aynen. Barzani kuzey ırakta kurdu devletini. Suriye yönetimini zayıflatıp bu sefer suriyenin kuzeyinde kurmayı başardılar. Yavaş yavaş devlet kuruluyor. Olay kobanide bitti...

 • Algı16 Ekim 2019 09:47

  Rusya ABD nin davetiyle Suriyeye geldi. Görünürde düşman ama gerçek öyle değil. Tıpkı ABD-TR dost müttefik edebiyatı var ama NATO yalanıyla ve Rusya korkusuyla, teror örgütleri sopasıyla TR yi şimdiye kadar terbiye ediyordu. Artık edememenin çıglıkları yaşananlar.