E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemABD'li vekilin iç savaş paylaşımı büyük tepki çekti---

ABD'li vekilin iç savaş paylaşımı büyük tepki çekti

ABD'li vekilin iç savaş paylaşımı büyük tepki çekti
19 Mart 2019 - 19:24 www.borsagundem.com

Iowa eyaleti vekili King, Facebook hesabından ABD'de iç savaş ile ilgili paylaşımda bulundu. Söz konusu paylaşım büyük tepki gördü

ABD'de adı beyaz ırkın üstünlüğünü savunan söylemleri ve paylaşımlarıyla öne çıkan Cumhuriyetçi Partili Temsilciler Meclisi üyesi Steve King, yeni bir skandala daha imza attı.

Iowa eyaleti vekili King, bu defa da Facebook hesabından mavi ve kırmızı (Kırmızı Cumhuriyetçiler, Mavi Demokratlar) eyaletleri birbiriyle kavga ederken gösteren bir paylaşımda bulundu.

Irkçı söylemleri nedeniyle sene başında mensubu olduğu Kongre Adalet ve Tarım komitelerinden atılan King, son paylaşımında ülkede bir iç savaşı teşvik eden çağrıda bulunuyor ve 'Merak ediyorum kim kazanacak?' sorusunu yöneltiyor.

Paylaşımın içeriğinde ise "Arkadaşlar, bir başka iç savaşla ilgili konuşmaya devam edin." yorumu yer alıyor.

Steve King iletinin altında, "Bir tarafın yaklaşık 8 trilyon mermisi var, diğer taraf ise hangi tuvaleti kullanılacağını dahi bilmiyor." ifadelerini kullanıyor.

Amerikan medyasının 'kışkırtıcı' olarak tanımladığı paylaşımda King, Cumhuriyetçileri temsil eden kırmızı rengi ile Demokratları temsil eden mavi renkleri ikinci bir iç savaşa teşvik etmek ve çağırmakla suçlanıyor.

Kendisi her ne kadar Cumhuriyetçi olsa da temsil ettiği Iowa eyaleti Demokrat ağırlıklı ve paylaştığı fotoğrafta, mavi kıyafetli (Demokrat) savaşçının pazısını oluşturuyor.

Mavili savaşçı, mensubu olduğu Cumhuriyetçi Parti'yi temsil eden kırmızı renkli savaşçının çenesine yumruk atıyor.

Sosyal medya kullanıcıları Steve King'in 'kafa karışıklığı' yaşadığını belirtilerek onu alaya alan paylaşımlarda bulundu.

"King'in vekilliği düşürülsün"

Birçok sosyal medya kullanıcısı ise iç savaş çağrısında bulunan King'in vekilliğinin düşürülerek Kongre’den kovulması gerektiğini dile getirdi.

Irkçı vekilin derhal kovulması gerektiğini ifade edenler arasında Beyaz Saray eski ahlak avukatı, hukuk profesörü Richard W. Painter de vardı.

Bu durumun bir ihanet olduğuna işaret eden Painter, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "King, ivedilikle Kongre'den kovulmalı" değerlendirmesinde bulundu.

Harvard Üniversitesinden bir başka hukuk profesörü Laurence Tribe da,"Steve King, ihanete teşvik ediyor ve kışkırtıcılık yapıyor. Kongre'den atılması için yeterli bir sebep." açıklamasında bulundu.

"Zamanlaması manidar"
Birçok kişi ise Iowa vekilinin iç savaş çağrısı yapan paylaşımının zamanlamasına dikkati çekti.

Steve King'in cumartesi günkü paylaşımı, 50 Müslüman'ın hayatını kaybettiği Yeni Zelanda'daki cami katliamı ile aynı zamana denk geldi.

King'in daha önceki açıklamaları

Beyaz ırkın üstünlüğünü savunan söylemleriyle tanınan King, New York Times gazetesine ABD Başkanı Donald Trump'ın ülkenin Meksika sınırına örmeyi planladığı duvar ve göçmenliğe ilişkin açıklamalarda bulunurken, ABD'li beyaz ırkın tehlike altında olduğunu söylemiş, "Beyaz milliyetçi, beyaz üstünlükçü, Batı medeniyeti kavramları niye bu kadar rahatsız ediyor ki?" ifadelerini kullanmıştı.

King, daha önce de Twitter'dan Neo-Nazi'yi öven paylaşımlarda bulunmuş, "çalışmayıp çocuk doğurmakla" suçladığı Meksikalı göçmenlerin kısırlaştırma programlarına tabi tutulmasını önermişti.

King, ayrıca Temsilciler Meclisindeki bir konuşmasında sınıra örülecek duvarın üst kısımlarına da elektrikli tel çekilmesini teklif etmişti.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • ALAATTİN CAMGÖZ20 Mart 2019 09:54

    bir gün olacak çünkü abd nin tüm varlıklarını 5 kişinin elinde bir gün bunların ipini çekecek halkları.