E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaŞirket HaberleriABD'li Kraft Heinz, Assan Gıda'yı satın aldı---

ABD'li Kraft Heinz, Assan Gıda'yı satın aldı

ABD'li Kraft Heinz, Assan Gıda'yı satın aldı
11 Haziran 2021 - 17:18 www.borsagundem.com

Kibar Holding, Türkiye’nin en büyük ketçap, mayonez ve sos üreticisi konumunda olan gıda şirketi Assan Gıda’nın The Kraft Heinz’a satışı için hisse devir sözleşmesini imzaladı. ABD'li şirket cirosuyla dünyanın en büyük 5 gıda firması arasında.

Kibar Holding, dünyanın en büyük gıda şirketlerinden The Kraft Heinz (“Kraft Heinz”) ile iştiraki olan ve Türkiye'nin en büyük ketçap, mayonez ve sos üreticisi Assan Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.’deki (“Assan Gıda”) hisselerinin devredilmesine ilişkin bir hisse satış sözleşmesi imzaladı. Ülkenin en büyük sos üreticisi Assan Gıda, Rekabet Kurumu onaylarının alınması ve diğer ön koşulların sağlanmasının ardından, Susurluk ve İzmir tesislerindeki faaliyetlerine Kraft Heinz’ın bünyesinde devam edecek.

Habertürk'teki habere göre; 2013 yılının şubat ayında Buffett ile 3G Capital ketçaplarıyla ünlü Heinz’ı 23 milyar dolara satın almış ve şirket 2 yıl sonra Kraft ile birleşerek The Kraft Heinz Co, adını almıştı. Tüm dünyada 40 bine yakın çalışanı bulunan The Kraft Heinz, geçen yılı tüm dünyada 26 milyar dolarlık ciroyla kapatmış ve Fortune 500 Listesi'nde 110 sıraya yerleşti. ABD'li şirket aynı zamanda dünyanın en büyük 5. yiyecek içecek firması arasında.

The Kraft Heinz, 2017 yılında Unilever'i almak için 143 milyar dolarlık bir teklif sunmuş ancak İngiltere Başbakanı Theresa May'in inceleme emri sonrası görüşmeler sona ermişti.

Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Assan Gıda, yenilikçi ve sürekli zenginleşen ürün gamıyla hem yurtiçi hem de yurtdışı pazarlarda sağladığı müşteri memnuniyeti ile sektöre sürdürülebilir büyüme açısından örnek oldu. Bu başarıların, Kraft Heinz gibi küresel bir liderin çatısı altında artarak devam edeceğine inanıyorum. Rekabetçi, katma değer yaratan ve verimli bir operasyonun sağladığı güven ve cazibe ile, Kraft Heinz’ın Türkiye’de uzun vadeli yatırım planlarını hayata geçirmesine güçlü bir platform sağlamak ve böyle nitelikli doğrudan yabancı yatırımları Türkiye’ye kazandırmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Kibar Holding CEO’su Haluk Kayabaşı ise “Kibar Grubu olarak 20’yi aşkın grup şirketimizde 9 sektörde faaliyet gösteriyoruz. 5 bin kişilik büyük bir aileden oluşan Grubumuzun yarım asra dayanan derin tecrübesi ve köklü yapısını koruyarak, iş portföyümüz ile ilgili önemli kararlar alıyoruz. Gıda sektöründe büyük başarılara imza atan, ülkemizin ilk sos ihracatını yaparak yurtdışı pazarlarda da adından söz ettiren grup şirketimiz Assan Gıda’yı bu alanda küresel ölçekte en güçlü oyunculardan birine devrediyoruz. Bu işlem, Kibar Holding’in ileri teknoloji alanlarında, büyük ölçekli ve yüksek katma değerli yatırım ve iş birliklerine yönelik yeni girişimlerinde odaklanma ve kaynak yaratma açısından önemli adımlardan bir tanesidir. İşlemin, taraflar için hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

Yabancılar hissede satışa geçti

 

Kârı ve satışları yüzde 50 artan, yatırımları büyüyen BIST 100 şirketleri

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Volkan11 Haziran 2021 23:10

    Kraft-Heinz dünyada tekel olmuş nerede ise. İhracatçı şirketleri satın alıp kendi kar oranın diğer piyasalarda düşmesini engelleme amacı var gibi. O kadar konserve gıda şirketimiz var ama bir markamız yok. Yakında palazlanmaya çalışan diğeryerli gıda şirketlerini de alırlar. Fransız, İngiliz, Hollandalı, Alman, Japon, Arap, Brezilyalı vs şirketler gıda işini de ele geçiriyor.

  • Atakan 11 Haziran 2021 21:03

    Şirketlerimizi neden satıyoruz hazır tezgahlarımızı büyüteceğimiz yerde satıyoruz neyin kafası bu anlamak zor Yunanlılar battıkları zaman bile Türklere şirket satmadılar bana yabancı sermaye edebiyatı yapmayın

  • ase5312 Haziran 2021 21:56

    ne anlatıyorsun babanın malımı, ister satar ister yakar sanane. sen kimsinki edebiyat yapcaz sana.