E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemAB'den Türkiye açıklaması: Yenilenmesini isteyeceğiz---

AB'den Türkiye açıklaması: Yenilenmesini isteyeceğiz

AB'den Türkiye açıklaması: Yenilenmesini isteyeceğiz
15 Mart 2021 - 22:10 www.borsagundem.com

(AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrel, Türkiye ile aralarında oluşturdukları 18 Mart mutabakatının uygulanmasının devam etmesini, ileride mutabakatın yenilenmesini isteyeceklerini söyledi.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Türkiye ile AB arasındaki göç ve Suriyeli sığınmacılar konulu 18 Mart mutabakatının uygulamasının devam etmesi gerektiğini, ileride mutabakatın yenilenmesini isteyeceklerini söyledi.

"MUTABAKAT HALEN GEÇERLİ"

Borrell, AB dışişleri ve içişleri bakanlarının göç konusunda yaptığı gayriresmi toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye ile AB arasında 18 Mart 2016'da imzalanan göç ve sığınmacılar konulu mutabakatın yenilenmesi konusundaki görüşü sorulan Borrell, mutabakatın halen geçerli olduğunu ve uygulanmasının devam etmesi gerektiğini belirtti.

"HER İKİ TARAFIN DA ÇABALARI SÜRMELİ"

Mutabakatın Türkiye ile göç ve iş birliği konusunda ana çerçeve olması gerektiğini ifade eden Borrell, karşılıklı güvene dayalı bu anlaşma kapsamında her iki tarafın da çabalarının sürmesini istedi.

Borrell, "Çok eleştirildi ama bu anlaşma somut sonuçlar doğurdu. Daha az insanın hayatını kaybetmesini sağladı. Düzensiz sınır geçişlerini azalttı. Türkiye'deki mültecilerin ve göçmenlerin durumunu iyileştirdi. Rakamlar ortada. Türkiye'deki mülteciler için yaklaşık 6 milyar avroyu sözleşmeye bağladık." dedi.

18 MART ANLAŞMASI GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULACAK

Türkiye'deki Suriyelilerin hala yardıma ihtiyaç duyduğunu ifade eden Borrell, AB liderlerinin bu ay sonunda yapacağı toplantıda Türkiye ile ilişkileri görüşeceklerini hatırlatarak, Türkiye ile gelecekteki ilişkilerde 18 Mart anlaşmasını da göz önünde bulunduracaklarını dile getirdi.

"Düzensiz göçün, can kayıplarının önlenmesi ve Türkiye'nin üzerindeki yük nedeniyle desteklenmesi ortak çıkarımızın bir parçası" diyen Borrell, anlaşmanın AB kurumları ve üye ülkeler arasında ele alınacağını, daha sonra yenilenmesi için Türkiye ile de görüşüleceğini bildirdi.

"TÜRKİYE'DEN, YUNAN ADALARINDAN MÜLTECİLERİ ALMAYA DEVAM ETMESİNİ İSTEDİK"

AB Komisyonunun içişlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson da 18 Mart mutabakatının uygulanmaya devam etmesini istediklerini belirterek, mutabakat kapsamında Türkiye'den mültecilerin AB ülkelerine yerleştirileceğini, karşılığında Türkiye'nin Yunan adalarından mültecileri alacağını hatırlattı.

Kovid-19 salgını nedeniyle bunun durduğunu ancak AB'nin ağustosta yeniden yerleştirmelere başladığını vurgulayan Johansson, ağustostan beri 2 bin 500 ila 3 bin mülteciyi AB ülkelerine yerleştirdiklerini aktardı. Johansson, Türkiye'den de Yunan adalarından mültecileri almaya devam etmesini istediklerinin altını çizdi.

Johansson ayrıca, 27 AB ülkesinden 54 bakanın katıldığı bugünkü toplantıda üçüncü ülkelerle göç ve iltica konularında özellikle geri kabullerde iş birliğini artırmak istediklerini, bunun için ellerindeki vize kısıtlaması veya daha cömert vize uygulamaları gibi araçları kullanabileceklerini söyledi.

Erdoğan: Suriye'de istikrar, Batı'nın Türkiye'yi desteklemesine bağlı

 

ABD'den Rusya'ya Suriye çağrısı: Baskı yapın

 

Suriye'den yasa dışı yollarla Türkiye'ye girmeye çalışan 11 kişi yakalandı

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (13)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Bu adam yargılanmalı16 Mart 2021 10:32

  Bütün bu belaları başımıza Davutoğlu açtı .Şimdi hiç bir şey olmamış gibi utanmadan halkın karşısına çıkıp atıp tutuyor. Ülkenin bekası haline geldi mülteciler.

 • Nedim16 Mart 2021 07:52

  Türkiye bu güne kadar doğrusunu yapmıştır.  Sapıklar topluluğu haline gelen Ab artık yolun sonuna gelmiştir.  Allah ın gazabı zalimlerin üzerine olsun.  Hiç şüphesiz olacaktır.  Savaş gerekir ise savaşacağız!  Buradaki adi kişiliksiz adiler her zaman ki gibi yan çizeceklerdir.

 • Kürşad16 Mart 2021 00:16

  O 18 mart mutabakatı deden zırva sürdürülemez. tek taraflı , ab ve Yunanistan'ın menfaatine Türkiyemin aleyhinedir, Ab niye burdan mülteci alıyor, çünkü geliyor burada kurbanlık seçer gibi işine yarayacak nitelikli kelle seçiyor. Direk adalardan alsın.

 • Uyan16 Mart 2021 00:03

  34 şehir verildi iblidte bunun vebalini allah sorsun

 • mantık16 Mart 2021 08:59

  Bakın böyle karaktersizleri iyi teşhir edin!  İdlib te nasıl bir hesap bekliyor bu alçak!  Gördüğünüz gibi burası fetocu itlerle  dolu! 

 • mantık16 Mart 2021 07:49

  ...tir oradan dürzü!  Sen temennilerini  yazıyorsun kahpe!  Senin  züppe veledlerinin yapmadığı  işleri o garibanlar yapıyor!  

 • Cego16 Mart 2021 00:02

  Sahte kabadayılıkla olmuyor. Yunanistan 18 adacığa el koyup senden alıyor. Sende adalardaki mülteci leri topluyorsun. Ha di ordan be

 • Nedim16 Mart 2021 08:59

  Sen pkk lısın değil mi?

 • erdem 15 Mart 2021 23:14

  suriyede yaşanan dramın faturasını kuru ekmek yiyerek türk halkı ödedi.mecburmuyuz türkiyede tutmaya.avrupalı bir eli yagda diger eli balda olsun bizimde gözümüz çöplüklerde olsun.bu işe son vermenin zamanı geldide geçti artık.

 • mustafa15 Mart 2021 22:39

  size de lanet olsun, mültecileri bu ülkeye musallat edenlere de lanet olsun....

 • Bir yorum16 Mart 2021 07:46

  Hiç şüphe yok sana  dönecektir!  Aşağılık şerefsiz.

 • Yeter beee15 Mart 2021 22:38

  Biz yani ulkenin insanı istiyormu acaba..hayırrrrrrrrr

 • FİNANSŞÖR15 Mart 2021 22:34

  Artık Türkiye AB taviz vermemelidir.Suriye deki tüm pislikleri bunlar yapıyorlar bunların pisliklerini bizlere temizlettiyorlar.Artık bunlar da bu işe ortak olmalıdır.