E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemAB'den Afganistan'a 1 milyar euroluk destek!---

AB'den Afganistan'a 1 milyar euroluk destek!

AB'den Afganistan'a 1 milyar euroluk destek!
12 Ekim 2021 - 14:42 www.borsagundem.com

Avrupa Birliği, Afganistan konulu bugünkü G20 liderler toplantısında, Afgan halkının insani ihtiyaçlarının karşılanması, Afganistan'ın komşularının desteklenmesi ve güvenliğin artırılması amacıyla 1 milyar euroluk "destek paketi" sunacak.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, G20 dönem başkanı İtalya'nın girişimiyle video konferans yöntemiyle düzenlenecek G20 Olağanüstü Liderler Zirvesi öncesinde destek paketi duyurusunu sosyal medya hesabından yaptı.

"Afganistan'da büyük insani ve sosyo-ekonomik yıkımı önlemek için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız." diyen von der Leyen, bunun için hızlı önlem alınması gerektiğini duyurdu.

"1 milyar euroluk Afgan Destek Paketini sunacağım"

Von der Leyen, "Bugün G20 toplantısında yaklaşık 1 milyar euroluk Afgan Destek Paketini sunacağım. Afgan makamlarıyla herhangi bir ilişki kurmamız için şartlarımız, insan hakları dahil olmak üzere, açık. Ancak Taliban'ın eylemlerinin bedelini Afganlar ödememeli. Destek paketi, Afgan halkı ve yardım sağlayan ülkenin komşuları içindir." açıklamasını yaptı.

En az 250 milyon euroluk "ilave insani yardım"

AB Komisyonu Başkanı'nın verdiği bilgiye göre, destek paketinde aşılar, barınma ve insan haklarının korunmasına ekstra destek için halihazırda üzerinde mutabık kalınmış 300 milyon euroluk insani yardım bulunuyor.

Ayrıca, sağlık gibi acil ihtiyaçların desteklenmesi amacıyla en az 250 milyon euroluk "ilave insani yardım" pakette yer alıyor.

Paket, bunun dışında Afganistan'ın komşularına destek ve güvenliğin artırılması amacıyla fonlar içeriyor.

Borrell: Afganistan için acil harekete geçmemiz gerekiyor

 

İngiliz heyet, Afganistan'da Taliban'la görüştü

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Vatandaş13 Ekim 2021 10:37

    Bir tarlanız var ektiniz. Doğal olarak çekirgeler kendi rızkını alıyor ve çiftçi ekinden zarar etmiyor. Birde bunların milyonlarca olduğunu düşünün sizce tarlada ekin kalır mı? Sizi bu millet defalarca uyardı. Ama duymadınız ve dediniz ki daha milyonlarcasına bakabiliriz. Ama rızamız yok.Bir ev için vatandaşlık verilmesinide asla doğru bulmuyorum.Son pişmanlığın faydası yok.Tarih asla yanılmaz. Ben sizi affedermiyim? Usd 9.04

  • Berber Bekri 12 Ekim 2021 15:30

    Dünya da yaşadığı yerden memnun olmayan kim varsa gelebilir isterse geçip gidebilir olmadı geri dönebilir "göçmen dostu ülke Türkiye" gelll vatandaşlık da veririz gelllll gelll