E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemABD'den YPG'ye tam 500 TIR malzeme---

ABD'den YPG'ye tam 500 TIR malzeme

ABD'den YPG'ye tam 500 TIR malzeme
12 Ekim 2018 - 08:01 www.borsagundem.com

Son bir haftada ABD tarafından gönderilen 500’den fazla TIR, PKK/SDG’ye silah ve malzeme taşıdı.

Türkiye’nin Münbiç yol haritası üzerinde anlaştığı ve müşterek devriye faaliyeti için eğitime başladığı ABD, bölgede terör örgütü PKK’nın kurduğu yapılara sağladığı destek nedeniyle güven vermiyor.

Vatan gazetesinden İlker Akgüngör'ün haberine göre, ABD her ne kadar terör örgütünün Münbiç’ten çıkarılması için Türkiye ile anlaştıysa da, bölgede PKK tarafından yönetilen yapılara verdiği silah, araç ve teknik ekipman desteğini sürdürüyor. Son bir haftada en az 500 TIR silah, zırhlı araç ve mühimmat, ABD tarafından PKK/SDG’ye gönderildi. ABD önderliğindeki Uluslararası Koalisyon önceki akşam PKK/SDG’ye 30’u zırhlı araç yüklü olan 300 TIR’lık bir konvoy daha yolladı. Konvoy gece saatlerinde YPG kontrolündeki Kamışlı’ya vardı. Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) resmi internet sitesi de 300 TIR’lık konvoyu doğruladı.

Öte yandan Koalisyon’un dün PKK’ya angaje Münbiç Askeri Konseyi’ne en az iki adet Lenco BearCat ZPT (Zırhlı personel taşıyıcı) verdiği ortaya çıktı. Massachusetts merkezli Lenco Industries tarafından üretilen Lenco BearCat ZPT, 12 askeri personel taşıyor. VATAN’ın edindiği bilgilere göre örgüt, ABD, Avustralya, Kanada, Brezilya, Hollanda, Belçika, Fas ve Bangladeş’te güvenlik güçleri tarafından kullanılan bu zırhlı araçları, şehir ve kırsal bölgelerdeki devriyeler için kullanacak.

HENDEK AÇMAK İÇİN ÖZEL ARAÇ YOLLADILAR

Anadolu Ajansı geçen hafta terör örgütünün Münbiç çukur siperler ve toprak barikatlarla çevrelediğini ortaya koymuştu. ABD’nin yolladığı buldozer ve ekskavatörler çukurlar açıp, barikatlar yaptı. Yaklaşık 30 km uzunluğunda çukurların arasında bağlantılı tüneller bulunuyor. Amerika ayrıca PKK/SDG’ye ABD firması Oskosh tarafından üretilen ‘M984A4 Kurtarıcı’ da yolladı. Savunma uzmanları örgütün bu aracı Afrin’de olduğu gibi tahkimat kurmak için kullanacağını tahmin ediyor. Zırhlı kabine sahip olan M984A4 Kurtarıcı, ağır yük ve araçların çekilmesi ile tahkimat hazırlığında kullanılıyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zaharova, Rusya’nın Fırat’ın doğu kıyısında ABD’nin bir tür özel yönetim alanı kurmasından endişe duyduğunu belirtti ve “Ne yazık ki Fırat’ın doğu kıyısındaki durum endişe yaratıyor. Bu bölge, aslında Amerikalılar tarafından yönetiliyor” dedi.

Zaharova ayrıca silahsızlandırma bölgesinden yüzlerce askeri teçhizatın geri çekildiğini belirterek, “Şu an binden fazla militan silahsızlık alanını terk etti, 100’e yakın ekipman geri çekildi” dedi.

AMERİKA TÜRKİYE'Yİ OYALIYOR

Güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, ABD’nin bölgedeki tavrını şöyle değerlendiriyor: ABD Münbiç’teki iş birliği üzerinden Türkiye’yi oyalıyor ve PKK’ya zaman kazandırıyor. Türkiye’nin alternatif çözümlere yönelmesini engelliyor. Amerika, Türkiye’nin çözüm umudu üzerinden çözümsüzlük üretiyor. Sahada Münbiç dışında Türkiye ile ABD askerlerinin ortak çalıştığı başka bir alan kalmadı. ABD, Münbiç’ten PKK’lılar çıktı dese de Münbiç’teki idari yapıda Sünni Arap veya diğer etnik gruplardan yer alanların tamamı PKK’ya angaje olmuş kişiler. Türkiye Münbiç’teki yapının PKK bağlantısı olmamasını istiyor. Demografik yapıya göre bağımsız bir yönetim olmalı. Bu Fırat’ın doğusu için de model alan oluşturacak. Bunu başaramazsak ileride Türkiye için çok büyük bir savaş gözüküyor. ABD ile Türkiye’nin karşı karşıya kalması dahil çok büyük risk fotoğrafları var.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (6)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Gökhan Çetinoğlu12 Ekim 2018 10:29

  Nato müttefiklerimizin duruşu net, Esad ı da istemiyorlar. İşid i de. Dolayısı ile bunlara karşı kim varsa destekliyorlar. Muhaliflerin Özgür Suriye Ordusu, YPG/Pyd ve Türkiye. Mantıklı çünkü her birinin güçlü olduğu bölgeler söz konusu. İran, Rusya başından beri Esad ı destekliyorlar. İşid ve tüm muhalif güçlere karşılar! Gel gelelim Türkiye ye. Müttefiklerimizden ise Esad ı destekleyen Rusya, İran a yakınız. Müttefiklerimiz ile Esad a karşı tasvip etmediğimiz kişileri destekledikleri için birlikte hareketimiz sınırlı. Rusya nın karşı olduğu ÖSO yu Esad e karşı destekliyoruz. Esad a karşı YPG, PYD nin Kobaniye geçişine izin verdik ama yardım almalarına karşıyız. Dünyanın ve Türkiye nin neredeyse yarısı en azından ilk zamanlar, Esad ı devirecekler umudu ile İşid i desteklediğimize inanıyor. Üzgünüm ama bu denklemde ne yaptığı belli olmayan, tutarsız politikalar izleyen ve hiç kimseye güven veremeyen bir ülkeyiz...

 • KERİM 12 Ekim 2018 10:26

  ABD Yİ KİMLER KURDU...İPTEN KAZIKTAN KAÇANLAR...NE BEKLENİR AMERİKAN YERLİLERİ NEREDE....

 • KILIÇ12 Ekim 2018 08:55

  KİME KARŞI GÖNDERDİGİNİ AMARİKA AÇIKLASA ASIL TERÖR ÖRGÜTLERİNİN BAŞI ABD DİR. 8-)

 • Gökhan Çetinoğlu12 Ekim 2018 10:33

  Öncelikle bu yardımı senato da vs. karar çıkarmadan göndermemişlerdir. Dolayısı ile ABD nin resmi bir açıklaması vardır kime, ne için gittiğine dair. Haberde geçmiyor olması haberin kifayetsizliği yada art niyeti... Türkiye ye karşı olsa da öyle demeyeceklerine göre ne fark eder diğer yandan. Esad, İşid e karşı ve gerek kontrol altına aldıkları yerde gerek ise ileride altyapı hizmetlerinin kurulması için verdik demiş olsalar mesela biz şimdi ne konuşuyor olacaktık?

 • müttefik ABD?12 Ekim 2018 08:49

  Evet NATO müttefikimiz ABD YPG li teröristlere Türk askerine karşı daha fazla kendini korusun diye hendek kazma araxı da yollamış. İsrail ajanları akıl veriyor, ABD deki evajelist siyonism uyguluyor. ABD 350 milyon ise, 60 milyonu evanjelistler ve grup halinde hareket ediyorlarsa, geri kalan 290 milyon kendini kullandırtmamalı ve bu israil tuzağına son vermeli.

 • KERİM 12 Ekim 2018 08:46

  kurulan bu sistem TÜRKİYEMİZİN eline geçerse abd ne yapacak