E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemABD'den Türkiye'ye yeni teklif---

ABD'den Türkiye'ye yeni teklif

ABD'den Türkiye'ye yeni teklif
24 Eylül 2019 - 07:03 www.borsagundem.com

ABD'nin F-35, Patriot ve ekonomi içerikli yeni bir teklif sunması bekleniyor. ABD Büyükelçisi Satterfield'in sözlü olarak bildirdiği ve kısa sürede yazılı olarak iletilecek teklife göre çelik ve alüminyumda gümrük vergileri düşürülecek

ABD’nin, Türkiye'nin Rusya'dan hava savunma sistemi S-400'leri almasından sonra gerilen ilişkileri yumuşatacak olumlu bir adım atması bekleniyor.

O adım, Türk heyetle ikili ilişkileri görüşen ABD'nin Ankara Büyükelçisi David Michael Satterfiel tarafından sözlü olarak iletildi.

Sözlü iletilen ve yazılı olarak da verilmesi beklenen teklifle ilgili gelişmeyi, NTV Washington Temsilcisi Hüseyin Günay aktardı:

"Türk diplomatlar, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu için New York'talar. Onlarla konuşurken, sıcak gelişmeyle ilgili detayları bizimle paylaştılar. Bu önemli bir gelişme çünkü, bugüne kadarki ilişkilerde, ABD'nin Türkiye'nin tezlerine yanaşmadığına vurgu yapıyorduk ancak bu durum şimdi biraz değişiyor.

Bir Türk yetkili, ABD'nin Ankara Büyükelçisi David Michael Satterfiel'ın, sözlü bir şekilde Ankara'ya mektup iletileceğini ve adım atılacağını; bu adımın şemsiyesinin ekonomik olacağını ancak başlıkların siyasi ve krizleri çözmeye yönelik olacağının altını çizdi.

Buna göre büyükelçi Satterfiel, ABD'nin, Türkiye ile ticaret hacmini 100 milyar dolara ulaştıracak adımları atacağını iletiyor. Önümüzdeki günlerde de resmi bir çerçeveye oturtulup Türkiye'ye aktarılacağını ifade ediyor. Böyle bir mektubu hazırlayacak tek yer ABD Hazine Bakanlığı. Bu mektup Beyaz Saray'a ileticek ve buradan da Türk yetkililere ulaştırılacak.

Peki ticaret hacmi 100 milyar dolara nasıl ulaşır? Mevcut ticaret hacmi yaklaşık 20 milyar dolar... Bu nedenle, F-35'lerin satışının tekrardan gündeme gelmesinin beklentiler arasında olduğu ifade ediliyor. Ayrıca, çelik ve alüminyum vergilerinde ABD tek taraflı vergi getirmiş, Türkiye de karşılık vermişti. Daha sonra ABD vergileri bir kademe düşürmüştü ancak olması gereken seviye değildi. Şimdi o vergilerin düşmesi de gündemde. Ve, serbest ticaret anlaşması ile Patriot'ların gerçekleşme ihtimalleri de söz konusu." (NTV)

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (9)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • XMAN24 Eylül 2019 16:56

  Güvenli bölge ısrarımızı gargaraya getirmek istiyor, Rusya'yayla yakınlaşınca tutuştu hazret

 • göktürk24 Eylül 2019 15:34

  abd kaz gelecek yerden tavuk u esirgemez. emperyalist abd

 • Gökhan Çetinoğlu24 Eylül 2019 12:04

  Siyasetin dini imanı PARA!                                                                                            Evrensel doğrular, ilkeler... Hepsi hikaye...                                                                 

 • Ali kolsuz24 Eylül 2019 11:00

  uzunca zaman yine bizleri oyalayıp nihayi hedeflerine ulaşacaklar guya.bunları artım bu millet yemez.ondan sonra suriye de kürdistan sonra bizi ırak ve iran bölme projeleri.

 • Vatab24 Eylül 2019 09:46

  ABD bunun karşılığında ne isteyecek önemli olan bu Suriye konusu çözülmeden yapılacak herşey ülkenin bekasını etkileyecek yılanın başı edilmediği ypg-pkk halledilmedigi sürece başımıza ilerde çok büyük dertler açar ABD bunlara düzenli yardım yapıyor

 • Nihat24 Eylül 2019 08:10

  Bunların dertleri başka!  Asıl dert İran!

 • Volkan24 Eylül 2019 07:19

  Benim tahminim IMF de 50 milyar dolarlık ucuz kredi teklifi daha mantıklı.

 • Alabao'ya24 Eylül 2019 08:42

  Şu an dolar eurobond faizleri %7, CDS 350-400. Öte yandan ülke büyümesi %1-2. Yani faziler yüksek. Trkiyeyi kamu özel vs kapalı bir kutu olarak alırsak dışarıya olan borç ve dolar borç çok yüksek vade kısa. IMF yabancıya ödenen dolar faizini ve risk primini düşürür. Gerçekten para olsa ülke ekonomisi canlı olur ve kur hergün aşağı yukarı oynamaz.

 • Alabao24 Eylül 2019 08:28

  Ülkenin paraya ihtiyacı yokki parayı ne yapsin. Şuan bankalardaki 191 milyar doların ekonomiye girip haareket etmesi lazim. Çin-Trump bir sussa herkes rahatlayacak ama bitmiyor. Krediyi alıp hızlıca yeriz sonuç değişmez.