E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemABD'den kritik Suudi Arabistan hamlesi: Yaptırım listesine alındı---

ABD'den kritik Suudi Arabistan hamlesi: Yaptırım listesine alındı

ABD'den kritik Suudi Arabistan hamlesi: Yaptırım listesine alındı
10 Aralık 2019 - 21:36 www.borsagundem.com

ABD, Cemal Kaşıkçı cinayetinde rolü olduğu gerekçesiyle eski İstanbul Başkonsolosu Uteybi'yi yaptırım listesine aldı

ABD Dışişleri Bakanlığı, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinde rolü olduğu gerekçesiyle, Suudi Arabistan'ın eski İstanbul Başkonsolosu Muhammed el Uteybi'yi yaptırım listesine aldıklarını açıkladı.

Bakanlık tarafından karara ilişkin yapılan açıklamada, Uteybi'nin insan hakları ihlallerindeki rolüne yapıldı.

Açıklamada, "Cemal Kaşıkçı cinayeti iğrenç ve kabul edilemez bir suçtur. Bugünkü adımımız ise Kaşıkçı'nın öldürülmesine yönelik cevabımızın bir adımıdır. Bu sebeple bakanlığımız Muhammed el Uteybi'yi Küresel Magnitsky İnsan Hakları Sorumluluk Yasası kapsamında yaptırım listesine eklemiştir." ifadelerine yer verildi.

Ayrıca Suudi Arabistan yönetiminden Kaşıkçı cinayetinin aydınlatılması için adil ve şeffaf bir yargılama kapsamında cinayette rol alan kişilerin sorumlu tutulması istenen açıklamada, "Cinayetle ilgili tüm gerçekleri aramaya, Kongreye danışmaya ve buna katılanları sorumlu tutmak için diğer ülkelerle birlikte çalışmaya devam edeceğiz." ifadesine yer verildi.

Çeçen Bakan da listede

Öte yandan aynı açıklamada, Rusya Federasyonu'na bağlı Çeçenistan Cumhuriyeti’nin İçişleri Bakanı olan Aslan Iraskanov'un da ülkedeki insan hakları ihlallerinde rolü olduğu gerekçesiyle yaptırım listesine alındığı kaydedildi.

Iraskanov'un daha önce Çeçenistan yönetimi altında emniyet güçlerinin başında olduğu ve 27 kişinin yargısız infazına sebebiyet verdiği belirtildi.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • HÜLYA ÇİFTCİ10 Aralık 2019 23:35

    sudi arabistan kralı ve yöneticileri satılmış olmasa bu abd sıkırtırıp dünya ekonomisini bir birine katarım.ama bu imkanları kullanamıyorlarsa aptal derim.sonra sudi arabistan abd ve israil saldıramaz.oraya saldırmak demek 3.dünya savasışı olur müslümanlar ile kafirler arasındaki buna kimsenin yüreği yetmez.

  • baba10 Aralık 2019 21:42

    Heeeyyy lanet olasılaarrrr  Bu ne menemmm bir cezaaaa  Bu adam kahrından ölürseeeee