E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemABD'den açıklama: Rusya söz verdi---

ABD'den açıklama: Rusya söz verdi

ABD'den açıklama: Rusya söz verdi
27 Şubat 2016 - 04:28 www.borsagundem.com

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Toner, "Rusya muhaliflere saldırmayacağını taahhüt etti" dedi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Suriye’de kısmi ve geçici ateşkes niteliğindeki çatışmaların sonlandırılması anlaşmasına uymasını bekledikleri Rusya’nın ılımlı muhaliflere saldırmayacağını taahhüt ettiğini belirterek, “Şimdi bir şeyler yapmak ya da sesini kesmek zamanıdır” dedi.

Toner, günlük basın toplantısında, Rusya’nın Suriye’de çatışmaların durması anlaşmasına uymaması halinde neler olabileceğine dair soruları cevapladı.

"Rusya’dan ılımlı muhalifleri vurmaması konusunda açıkça bir güvence alınıp alınmadığı" sorulan Toner, anlaşmanın uygulamasını takip edecek Ateşkes Görev Gücü görüşmeleri dahilinde ılımlı muhaliflerin tanımı konusunda görüşmelerin yapıldığını belirtti.

Toner, ABD’nin terörist olarak kabul etmediği gruplara Rusya’nın saldırmayacağını taahhüt ettiğine vurgu yaparak, şunları kaydetti:

“Defalarca söyledik. Bu durum 'Şimdi bir şeyler yapmak ya da sesini kesmek zamanıdır' demekten daha iyi nasıl tarif edilir bilmiyorum. Bir ateşkes, çatışmaların durdurulması, geçişi sağlayacak bir siyasi süreç hakkında ne kadar ciddi olduklarını kelimelerle değil, eylemleriyle göstermelerinin zamanı geldi."

Rusya’nın ya da farklı bir grubun çatışmaların durmasını ihlal edip etmediğinin kontrolü konusuna da değinen Toner, bu durumun gözleme sürecine tabi olacağını belirtti.

"YPG'ye desteğe devam"

Toner, terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD hakkındaki bir soru üzerine de PYD’nin askeri kanadı YPG’yi ABD’nin desteklediği geniş bir grubun parçası olarak tanımladı. Toner, “DAEŞ’e karşı çok etkililer. Kapasiteli savaşçılar olduklarını kanıtladılar. YPG, Suriye’de DAEŞ’e karşı mücadele bağlamında yoğunluklu olarak hava desteği verdiğimiz karada savaşan gruplar içerisindedir” ifadesini kullandı.

YPG’nin, PKK bağlantılı olup olmadığı konusunda Türkiye ile bir anlaşmazlık içinde olduklarını söyleyen Toner, Türkiye ile bu konuyu yoğun bir şekilde konuştuklarını, farklı görüşlere sahip olduklarını yineledi.

Toner, geçen haftalarda YPG’nin Halep civarında toprak kapmaya çalıştığını da sıkça dile getirdiklerini kaydederek, “Bunun sadece durumu zora soktuğunu düşünüyoruz” dedi.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)