E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıABD'de yoğun veri akışı ile hafta tamamlanıyor---

ABD'de yoğun veri akışı ile hafta tamamlanıyor

ABD'de yoğun veri akışı ile hafta tamamlanıyor
16 Ekim 2020 - 09:10 www.borsagundem.com

A1 Capital Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından hazırlanan günlük bültende Borsa İstanbul'da bugün yatay açılış bekleniyor.

ABD'de açıklanan verilerin karmaşık bir görünüm sergilemesi ve teşvik paketinin ötelenebileceğine dair artan endişeler nedeniyle endekslerin günü düşüşle tamamladığı görüldü.

Ana endeksler tarafında Dow Jones endeksi, yüzde 0,07, S&P 500 endeksi yüzde 0,13 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,47 değer kaybetti.

Avrupa borsaları artan vaka sayıları ve yeniden kısıtlamaların gündeme gelebileceğine dair riskler nedeniyle günü düşüş ile tamamladı.

Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 2,11, İngiltere'de FTSE 100 endeksi günü yüzde 1,73, İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi ise yüzde 2,77 ve Almanya'da DAX 30 endeksi günü yüzde 2,49 değer kaybetti.

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, yüzde 0,74 değer kaybederek günü 1.180 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 23,3 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 1,32 ve holding endeksi yüzde 0,69 değer kaybettiği günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 4,14 ile KOBİ sanayi, en çok gerileyen ise yüzde 2,20 ile madencilik oldu.

Haftanın son işlem gününde, Yurtiçinde Konut Fiyat Endeksleri ve TCMB Beklenti Anketi verileri takip edilirken, global piyasalar Euro Bölgesi'nde Tüketici Fiyat Endeksi ve ABD'de Perakende Satışlar, Sanayi Üretimi, Kapasite Kullanım Oranı, İmalat Üretimi ve öncü Michigan Tüketici Güven Endeksi dataları takibimizde olacak.

Haftanın son işlem gününde, risk iştahının seyrine bağlı olarak Asya seansında ve global piyasalarda işlem gören endeks vadeli işlem sözleşmelerinde fiyatlama davranışlarında karmaşık seyrin devam ettiği izleniyor.

Manşette Öne Çıkanlar
" Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan Aylık Bütçe Gerçekleşme Raporu verilerine göre; 2020 yılı Eylül ayında merkezi yönetim bütçe giderleri 108,6 milyar TL, bütçe gelirleri 78,9 milyar TL ve bütçe açığı 29,7 milyar TL olarak gerçekleşti. Ayrıca, faiz dışı bütçe giderleri 92,4 milyar TL ve faiz dışı açık ise 13,5 milyar TL olarak kaydedildi.
" Resmi olmayan haber akışlarına göre, Koronavirüs vakalarında yaşanan artışın önüne geçebilmek için daha sıkı önlemlerin uygulanmasıyla birlikte Londralılar için iki farklı haneden kişilerin kapalı alanda bir araya gelmesi Cumartesi gününden itibaren yasaklanacağı açıklandı.
" Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, IMF-Dünya Bankası Yıllık Toplantıları kapsamında basın toplantısı düzenledi. Başkan, ekonomik ve finansal istikrar için sağlanan desteklerin bir süre daha kritik bir öneme sahip olacağını belirterek, "Fişi çok erken çekerseniz, kendi kendinize ciddi zarar verme riski alırsınız" dedi.
" Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Konut Satış İstatistikleri Eylül ayı verilerine göre; Türkiye genelinde konut satışları 2020 Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %6,9 azalarak 136 bin 744 oldu. Alt detaylar içerisinde, İpotekli konut satışları 2020 Eylül ayında 35 bin 576 olarak gerçekleşti. Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %26,1 artarak 5 bin 269 oldu.
" Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan Özel Sektörün Yurt Dışından Sağladığı Kredi Borcu verilerine göre, Ağustos sonu itibarıyla, özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcu, 2019 yılsonuna göre uzun vadeli kredi borcunun 16,9 milyar dolar azalarak 162,2 milyar dolar, kısa vadeli kredi borcunun (ticari krediler hariç) ise 333 milyon dolar azalarak 8,4 milyar Dolar düzeyinde gerçekleşti.
" TCMB tarafından açıklanan Haftalık Menkul Kıymet İstatistikleri verilerine göre, Yurt dışında yerleşik kişiler, 9 Ekim haftasında 91,3 milyon dolarlık hisse senedi ve 349,5 milyon TL DİBS sattı.
" Avrupa Birliği liderleri, Brexit sonrası ticari ilişkileri düzenleyecek bir anlaşma üzerinde uzlaşmak için İngiltere ile görüşmelerin devam etmesi gerektiğini belirtti.
" Fed Başkanı Jerome Powell, 19 Ekim'de IMF'in yıllık toplantısında konuşacağı medyada yer aldı.
" Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Banka'nın koronavirüs salgınının ekonomik etkileri ile başa çıkmak için elindeki tüm araçları kullanmaya hazır olduğunu vurguladı.
" Japon kredi derecelendirme kuruluşu R&I, Türkiye'nin yabancı para cinsinden kredi notunu BB- olarak teyit etti ancak görünümünü 'durağan'dan 'negatif'e indirdiğini açıkladı.
" Borsa İstanbul'da bugün yatay açılış yapması bekleniyor.

Yurt dışı piyasalar endeks üzerinde etkisini sürdürecek

Küresel piyasalar yoğun veri gündemi öncesi karışık seyrediyor

Endekste kısa vadeli yükselen trenddeki hareket devam ediyor

Borsada nasıl bir açılış bekleniyor?

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • TARKUT TARKAN16 Ekim 2020 15:00

    o zaman borsalarda beklenti bitti bir tek abd seçimleri kaldı.o da kıran kırana geçer ve mahkemelik falan olur ise piyasalar sallanır.