E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiABD'de yıllık enflasyon yüzde 1.6---

ABD'de yıllık enflasyon yüzde 1.6

ABD'de yıllık enflasyon yüzde 1.6
11 Temmuz 2019 - 15:46 www.borsagundem.com

ABD'de TÜFE Haziran'da aylık % 0.1, yıllık yüzde 1.6 arttı.

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından Perşembe günü açıklanan verilere göre tüketici fiyatları Haziran'da aylık yüzde 0.1, yıllık yüzde 1.6 artış kaydetti. Beklenti sırasıyla yüzde 0.0 ve yüzde 1.6 idi.

Geçtiğimiz hafta açıklanan güçlü istihdam verisinin ardından özellikle çekirdek enflasyon rakamlarının da iyi gelmesi, 25 Temmuz'daki Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında faiz indirimine gitmeyi değerlendiren politika yapıcılar için durumu zorlaştırıyor.

ABD'de geçen hafta açıklanan veri, tarım dışı istihdamın Haziran ayında 224 bin arttığını işaret ederek 160 bin seviyesindeki beklentinin önemli ölçüde üzerinde gelmişti.

Çekirdek enflasyon aylık bazda 17 ayın zirvesinde

Volatil gıda ve enerji fiyatları hariç tüketci fiyatları aynı dönemde bir önceki aya göre yüzde 0.3 ile Ocak 2018'den beri en güçlü artışın kaydetti. Yıllık çekirdek enflasyon ise yüzde 2.1 seviyesinde gerçekleşti.

Ana harcama gruplarında konut, ikinci el motorlu araç, giyim, mobilya ve ev hizmetleri maliyetlerindeki artış dikkat çekti.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)