E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmlakABD'de mortgage endeksleri ve faizler arttı---

ABD'de mortgage endeksleri ve faizler arttı

ABD'de mortgage endeksleri ve faizler arttı
03 Mart 2021 - 15:13 www.borsagundem.com

ABD Mortgage Bankalar Birliği (MBA) ipotek başvuru araştırmasına göre, mevsimsel faktörlerden arındırılmış, yeniden finansman ve alım kredilerini içeren mortgage başvuru faaliyetinden oluşan piyasa endeksi yüzde 0,5 artışla 794,5 puan oldu.

MBA'nın haftalık yayımladığı ve Foreks ile paylaştığı rapora göre, satın alma endeksi yüzde 1,8 artışla 269,7 puan olurken,  refinansman endeksi yüzde 0,1 artışla 3.850,4 puana geldi.

Mortgage faizleri 30 yıllık yüzde 3,23 (Önceki yüzde 3,08), 15 yıllık yüzde 2,64 (Önceki yüzde 2,56), 5 yıllık ARM faizi yüzde 2,84(Önceki yüzde 2,83), 30 yıllık jumba faizi yüzde 3,33 (Önceki yüzde 3,23) oldu.

Mortgage piyasa endeksi haftalık bütün mortgage başvurularını kapsıyor. Bu başvurular içinde satın alma ya da refinansman amacıyla yapılan bütün geleneksel ve devlet kurumlarına başvurularla sabit ve değişken faizli mortgage kredileri yer alıyor.

MBA satın alma endeksi, tek aile konutlarının satın alınması için yapılan bütün başvuruları kapsıyor. Endeks, amacına uygun olarak geleneksel ve kamu kredileri olmak üzere piyasadaki bütün ürünleri içeriyor. Endeks, var olan konut satışlarını gösteren güvenilir bir gösterge olarak kabul ediliyor.  

MBA refinansman endeksi, var olan mortgage kredilerinden refinansman amacıyla kredi kurumlarına yapılan bütün başvuruları kapsıyor. Endeks, tüm refinansman amacıyla yapılan mortgage kredi faaliyetleri için iyi bir gösterge olarak değerlendiriliyor.

Araştırma 26 Şubat ile sona eren haftayı kapsıyor.

ABD'de tartışma yaratan infaz kararı

Fed kısa vadede faiz artırımı öngörmüyor

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)