E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmlakABD'de MBA endeksleri düşüş gösterdi---

ABD'de MBA endeksleri düşüş gösterdi

ABD'de MBA endeksleri düşüş gösterdi
31 Ağustos 2022 - 14:03 www.borsagundem.com

ABD Mortgage Bankalar Birliği (MBA) ipotek başvuru araştırmasına göre, mevsimsel faktörlerden arındırılmış, yeniden finansman ve alım kredilerini içeren mortgage başvuru faaliyetinden oluşan piyasa endeksi yüzde 3,7 düşüşle 260,1 puan oldu.


ABD Mortgage Bankalar Birliği (MBA)'nin yayımladığı ve ForeksHaber ile mail yoluyla paylaştığı haftalık rapora göre, satınalma endeksi yüzde 1,8 düşüşle 199,1 puan olurken, refinansman endeksi yüzde 7,8 düşüşle 562,5 puana geldi.

30 yıllık mortgage faizi yüzde 5,65'ten yüzde 5,80'e, 15 yıllık yüzde 5,01'den yüzde 5,10'e yükseldi. 5 yıllık ARM faiz oranı yüzde 4,81'den yüzde 4,78'e inerken, 30 yıllık jumbo faizi yüzde 5,28'den yüzde 5,32'ye çıktı.

Bilgi Notları

- Mortgage piyasa endeksi haftalık bütün mortgage başvurularını kapsıyor. Bu başvurular içinde satın alma ya da refinansman amacıyla yapılan bütün geleneksel ve devlet kurumlarına başvurularla sabit ve değişken faizli mortgage kredileri yer alıyor.

- MBA satınalma endeksi, tek aile konutlarının satın alınması için yapılan bütün başvuruları kapsıyor. Endeks, amacına uygun olarak geleneksel ve kamu kredileri olmak üzere piyasadaki bütün ürünleri içeriyor. Endeks, var olan konut satışlarını gösteren güvenilir bir gösterge olarak kabul ediliyor.

- MBA refinansman endeksi, var olan mortgage kredilerinden refinansman amacıyla kredi kurumlarına yapılan bütün başvuruları kapsıyor. Endeks, tüm refinansman amacıyla yapılan mortgage kredi faaliyetleri için iyi bir gösterge olarak değerlendiriliyor.

- Araştırma 26 Ağustos ile sona eren haftayı kapsıyor.

ABD tahvillerinde 15 yıl sonra bir ilk

 

ABD ve Avrupa vadelilerde pozitif seyir

 

ABD'de kiralar iki yıl art arda rekor seviyeye çıktı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)