E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaABD'de getiri eğrisi 41 yılın en negatif seviyesinde---

ABD'de getiri eğrisi 41 yılın en negatif seviyesinde

ABD'de getiri eğrisi 41 yılın en negatif seviyesinde
23 Kasım 2022 - 14:15 www.borsagundem.com

Tahvil getirileri arasındaki ilişkiyi gösteren ve ABD ekonomisinde her resesyon öncesinde benzer hareket eden getiri eğrisi, 1981 yılından bu yana en negatif seviyesinde işlem görüyor

Amerikan Merkez Bankası (Fed) bu yıl enflasyonla mücadele için faiz oranlarını 375 baz puan artırdı. Yılın geri kalanında daha düşük montanlı faiz artırımları beklenirken, resesyon endişeleri de gündemdeki yerini koruyor.

ABD tahvil piyasasının en güvenilir resesyon göstergelerinden biri olan 2 ve 10 yıllık tahvil getirileri arasındaki fark eksi 75 baz puanla 5 Ekim 1981’den bu yana en negatif seviyesine ulaştı.

Paul Volcker’ın Fed Başkanı olduğu 5 Ekim 1981'de Fed’in politika faizi yüzde 19, enflasyon yüzde 10 ve 2 yıllık tahvil faizi ile 10 yıllık tahvil faizi arasındaki fark ise eksi 79 baz puan olarak kayıtlara geçmişti.

Getiri eğrisinin tersine dönmesi yatırımcıların borç verirken daha yüksek kısa vadeli oranlar beklediğine işaret ederken, Fed'in ekonomik büyümeyi önemli ölçüde etkilemeden enflasyonu kontrol etme yeteneği konusunda endişelerin de yüksek olduğunu gösteriyor.

Getiri eğrisi her resesyondan önce tersine döndü

Araştırmalara göre, ABD getiri eğrisi 1955'ten bu yana her resesyondan önce tersine döndü ve bunu 6 ila 24 ay sonra bir resesyon izledi.

Araştırmalarda, 2 yıllık tahvil faizi ile 10 yıllık tahvil faizi arasındaki farkın 1900'den bu yana 28 kez tersine döndüğü de tespit edildi. Bunların 22'sinde resesyon görüldü.

Faiz artışları enflasyona karşı bir silah olabileceği gibi, konut kredisinden dayanıklı ev eşyası kredisine kadar her şey için borçlanma maliyetlerini yükselterek ekonomik büyümeyi yavaşlatabiliyor.

FED faizleri için hedef yüzde 9 mu?

 

Faiz düşüşü bekleyen fon yöneticileri dolarda kısa pozisyona geçti

 

Piyasalarda gözler Fed tutanaklarında

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)