E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemABD'de F-35 isyanı---

ABD'de F-35 isyanı

ABD'de F-35 isyanı
23 Nisan 2021 - 11:08 www.borsagundem.com

Donald Norcross, F-35 programındaki sorunlarla başa çıkılmadığı, ilerleme sağlanmadığı sürece, önümüzdeki 2022 mali bütçesinde Lockheed Martin yapımı F-35 savaş uçağı sayısını artırmayı desteklemeyecekleri konusunda uyardı.

ABD'nin iki etkili Temsilciler Meclisi üyesi, 'Başkanın bu yılki bütçe talebinde bulunanların haricinde, ek uçak taleplerini desteklemeyeceğiz. Daha fazla para beklemeyin.' açıklamasında bulundular. Temsilciler, F-35'in artan maliyet ve aksayan programına isyan etti.

Star.com.tr'nin haberine göre, iki etkili Demokrat Temsilciler Meclisi üyesi Perşembe günü yaptıkları açıklamada, F-35 programındaki sorunlarla başa çıkılmadığı, ilerleme sağlanmadığı sürece, önümüzdeki 2022 mali bütçesinde Lockheed Martin yapımı F-35 savaş uçağı sayısını artırmayı desteklemeyecekleri konusunda uyardı.

Silahlı Kuvvetler Komitesi'nin Taktik Hava ve Kara Alt Komitesine Başkanlık eden Demokrat Temsilciler Meclisi Üyesi Donald Norcross, "Bu program, gerçek ve öngörülen sürdürme maliyetlerini önemli ölçüde kontrol edip azaltmaya devam ederse, daha uygun maliyetli başka programlara yatırım yapmamız ve 800'ün üzerinde taktik operasyonel savaş uçağı ihtiyacını başka şekilde karşılamamız gerekebilir." açıklamasında bulundu.

F-35 ile ilgili oturumda konuşan Norcross, programda bulunan genel karşılanabilirlik endişeleri göz önüne alındığında, başkanın bu yılki bütçe talebinde bulunanların ötesinde ek uçak taleplerini desteklemeyeceğini ifade etti

'KOLAY GÜNLER GEÇMİŞTE KALDI, PARA İSTEMEYİN'

Amerika Birleşik Devletleri Federal Hükümeti Yasama Komitesi'nin (HASC) alt komitesini yöneten Temsilci John Garamendi de, Norcross'un sözlerini destekleyerek, bütçeye fazladan F-35 ekleme girişimlerine karşı duracağını söyledi.

Garamandi sözlerini şöyle sürdürdü:

"Program bütçeyi aştı. Vaat edilen yetenekleri yerine getirmekte başarısız oldular. Görev ve kabiliyetteki oran, hizmet ihtiyaçlarını karşılamaya bile erişemedi. Endüstrinin bu sorunların çoğuna çözümü, sadece vergi mükelleflerinden 'para vermelerini' istemektir. Bu olmayacak. Geçmişin kolay günleri geride kaldı. Daha fazla para istemeyin."

Garamandi de Norcross gibi, kimsenin Başkanın bütçesinde talep edilenden daha fazla uçak satın alınmasını beklememesini, bunun olmayacağını vurguladı.

ŞİKAYETLER ARDI ARDINA GELDİ

HASC'nin alt komitelerinin ortak oturumu sırasında üyeler, uçağın Pratt & Whitney F135 motorunun devam eden sıkıntısı ve servis yetkililerinin söylediği bakım maliyetleri de dahil olmak üzere uzun bir sorun listesi hakkında şikayetlerini dile getirdiler.

Norcross ayrıca F-35'in, programın beş ay gerisinde olduğunu ve muhtemelen planlanan bütçesinin yaklaşık 450 milyon dolar üzerinde olacağını söyledi.

Norcross, "Taktik hava ve kara alt komitesi geçmişte bu programı desteklemiştir. Ancak, birçok kez söylediğimiz gibi, programın bu zor karşılanabilirliğini takip ederken sınırsız kaynağa sahip değiliz." dedi.

Garamendi, bütçeye eklenen F-35'lerin yalnızca ordunun karşı karşıya olduğu güçlükleri artırdığını sözlerine ekledi.

Demokratlar F-35 konusunda daha fazla kaygı duysalar da, Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi Üyeleri de, performans iyileştirilmediği takdirde programın ciddi kesintilerle karşı karşıya kalabileceğini kabul ettiler.

Türkiye resmi olarak F-35 programından çıkarıldı

 

Bayraktar'dan F-35 açıklaması

 

F-35'ler Amerika'nın başına dert oldu

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (7)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • ŞAZİMENT KILTIR23 Nisan 2021 20:01

  Ak Parti iktidarda olduğu süre boyunca bir türlü bir savaş uçağı yapamadı fakat dostumuz HDP ve CHP iktidara gelecek F 35 den 10 kat güçlü 6.nesil uçağını bir sene içinde rahat yapacaktır.

 • azmi23 Nisan 2021 21:23

  Sekiz on ülkeden teknoloji desteği alan yerli oto için de

 • Erkam23 Nisan 2021 19:49

  Başarısız bir proje olarak tarihin tozlu sayfalarında kalacak, yakında projenin durdurulması ve iptal edilmesi haberi gelir.

 • azılı solcu23 Nisan 2021 18:51

  sayın kılıçdaroğlu iktidara geldiğinde bu  uçağın dik alasını yapacaktır hem  insansızını hem de görünmezini.o yüzden oylar CHP ye.herşey güzel olucak.

 • ışın Özdemir23 Nisan 2021 18:32

  Motorlarında erken yorulma görülmeye başlandı.Bizim için iyi olacak sanki.Her an çark edebilirler

 • doğru23 Nisan 2021 12:29

  en büyük siparişi türkiye vermişti ,iptal olunca maliyetler yükseldi...

 • ALİ HAYDAR TANRIKULU23 Nisan 2021 16:53

  Tamam doğru söylüyorsun mesele o değil yazıyı ve diğer yazıları iyi okursan.motur sorunu varmış.uçağın moturunda uyum sıkıntısı çıkmış.sık sık arıza veriyormuş.ALLAH yüzümüzü baktı da bir sebep çıkarttı.Selcuk bayraktar bunların insansını yapacaktır.ama muhalefetten hiç bir önemli projeler duymadım ki.