E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemABD, Türkiye'den 3 bakana uygulanan yaptırımları kaldırdı---

ABD, Türkiye'den 3 bakana uygulanan yaptırımları kaldırdı

ABD, Türkiye'den 3 bakana uygulanan yaptırımları kaldırdı
12 Şubat 2020 - 18:54 www.borsagundem.com

ABD, Barış Pınarı harekatı nedeniyle Türkiye'den 3 bakan ve 2 bakanlık hakkındaki uyguladığı yatırımları kaldırdı

ABD, Barış Pınarı Harekâtı nedeniyle Ekim 2019'dan bu yana uyguladığı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya yönelik yaptırımları kaldırdı.

Yahoo Finance'in haberine göre, ABD Hazine Bakanlığı Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yönelik operasyonu nedeniyle uyguladığı yaptırımları kaldırdı.

ABD Başkanı Donald Trump, 15 Ekim 2019'da üç bakan ve iki bakanlığı yaptırım listesine almıştı. Bakanların isimlerinin yaptırım listesinden çıkarılması, ABD'li şirketler ya da kişilerle bir kez daha iş yapabilmenin önünü açıyor.

Suriye'de 5 Türk askerinin şehit olmasının ardından bir açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, "Dün İdlib'de hayatını kaybeden askerlerin ailelerine taziyelerimi sunuyorum. Esad rejimi ve Rusya'nın saldırıları durmalı. Bu saldırıya karşı atılacak adımları koordine etmek için Jim Jeffrey'i Ankara'ya yolladım. NATO müttefikimiz Türkiye'nin yanındayız" demişti.

Yaptırım listesi neleri kapsıyordu?

Trump'ın imzaladığı yaptırım kararında, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde yaptığı askeri müdahale olmak üzere Suriye içindeki ve bu ülke ile ilgili alanlardaki durumun, IŞİD'i yenme kampanyasını baltaladığı, sivilleri tehlikeye attığı ve bölgedeki barış, güvenlik ve istikrarı tehdit ettiği ifade ediliyordu.

ABD Hazine Bakanlığı'nın açıklamasına göre, Akar, Soylu ve Dönmez kara listeye alınmış, ABD'de varlıkları dondurulmuş ve bu bakanlarla ABD'nin ya da ABD ile bağlantılı kurum ve kişilerin işlem yapmasına yasak getirilmişti.

Yaptırım listesine Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı ile Milli Savunma Bakanlığı da kurumsal olarak dahil edilirken; Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi'nin atılan adımın Türkiye'nin enerji ihtiyaçlarının karşılanmasını engellememesi için bazı lisansları işleme koyabileceği belirtilmişti.

ABD Hazine Bakanlığı'ndan yaptırımlarla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verilmişti:

"Bugün ABD Hazine Bakanlığı'nın Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi (OFAC), Türkiye'nin Suriye'deki askeri operasyonlarına cevap olarak iki bakanlığa ve üç Türk hükümeti yetkilisine karşı harekete geçti. Türkiye hükümetinin hamleleri masum sivilleri tehlikeye atıyor ve IŞİD'i yenmek için verilen mücadeleyi baltalamak dahil olmak üzere bölgeyi istikrarsızlaştırıyor. Türkiye hükümetinin Millî Savunma Bakanlığı, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, Millî Savunma Bakanı, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı, İçişleri Bakanı bugünkü hamleler sonucunda engellendi. Bu bakanlıkların ve yetkililerin seçilmesi Türkiye hükümetinin bölgede barışı, güvenliği ve istikrarı daha da bozacak hamlelerinin sonucudur. Gerektiği takdirde Türkiye hükümeti yetkililerine ve kuruluşlarına ek yaptırımlar yapmaya hazırız.

"Ek olarak, bugün belirtilen isimlerle belirli ticari işlemler yapan kişiler de bu tanıma dahil olabilirler. Buna ek olarak, bugün belirtilen kişiler adına ya da onlar için bilinçli bir şekilde finansal işlem yapan yabancı finans kurumları da ABD'nin açabileceği davalarla karşı karşıya kalabilir ya da yaptırımlar üzerinden ödemeye tabi bırakılabilirler.

"Bugünkü hamleler, uluslararası insani yardım STK'larının ya da Birleşmiş Milletler'in Türkiye'deki Suriyeli toplumunun ihtiyaçları doğrultusunda icra ettiği operasyonu kesintiye uğramak ya da etkilemek amacında değildir."

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (13)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • AHMET ÖZBİR13 Şubat 2020 12:02

  TÜRK'E AMBARGO koymak USA'nın KILsasına mı kaldı. Yeryüzünün küresel gücü T.C.'ye, YAMUK YAPAN CİHANDAN SİLİNİR!.. Reis'ime, dava arkadaşlarına yanlış yapan yamuk yürür her zaman.

 • Türkoğlutürk 13 Şubat 2020 12:26

  Karşılığında ne verdi putun, malüm açıklama sonrasında koşa koşa gitmişti. Abd askerine secde edenden bu memlekete fayda gelmez.

 • Türkoğlutürk 13 Şubat 2020 10:03

  Ne verdiği belli de karşılığında iktidar ne verdi.

 • Fırıldak olmayın. Duruşunuz olsun.. 13 Şubat 2020 00:24

  Şu f35 leri de rica edelim lütfen.şimdi f35 leri kötüleyip su57 uçaklarını göklere çıkaran troller f35 uçaklarını göklere çıkaracak şimdi sosyal medyada. Çünkü onların bir görüşü yok. Fırıldak gibi dönerler. Ülke için en iyi seçim f35. Dünyanın en modern savaş aracı. En başından beri bunu söylüyoruz..

 • AhmetK13 Şubat 2020 08:21

  Millete fırıldak dşyen kendini bilgili sanan cahil, ucak muhendısı mısın? F35 yada su57 hakkında ne kadar bilgin var? Batı hayranı ezıkler oldugundan batının yaptıgı herseyı sever ve savunursunuz... Bilgin olmayan konuda yorum yapma. Su57 henuz tıcarı olarak satılmasa da arastır. İnterneti daha bilimsel kullanmayı oğren en azından

 • Atasözü 13 Şubat 2020 07:22

  Merdi kıpti şeceatini arz ederken sirkatini söylermiş... Pensilvanya da havalar puslu değil mi ????

 • Hasan duzyol12 Şubat 2020 23:33

  Sırada halkbankasi var o davada iptal.

 • Kamil12 Şubat 2020 19:29

  Aman ne güzel , Jeffrey birader ziyaretimize geldi, şehitlerimiz var dedi, biz akılsısız ya , pyd pkk ya silah,mühimmat,para vs verip destekleyen Abd, Mehmetçiğimize saldırtan abd, sonra da Rusları bırak, bana gel diyen yine abd. Yahu suriyenin petrollerini gasbediyorsunuz,Irak'ı mahvettiniz, defolun gidin buralardan, ne belaymışsınız ya

 • fafa12 Şubat 2020 20:36

  Haklısın da kime anlatacaksın?Petrol onlara,maddi manevi yük bize.

 • AK12 Şubat 2020 19:11

   :D 

 • pardus12 Şubat 2020 19:07

  akp yola geldi sonunda, rusyadan kazık yiyince abdye yanladı

 • fafa12 Şubat 2020 20:38

  Lütfen kendinizi kandırmayın,yola gelmiş!Saf mısın sen?Daha dün PKK'ya 200  milyon dolar verdi.

 • Türkoğlutürk 12 Şubat 2020 19:47

  Yani abd kazığı daha mı güzel. Sen hangisinden zevk alıyorsun.