E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıABD seçim sonuçları doları kurtarmaz mı?---

ABD seçim sonuçları doları kurtarmaz mı?

ABD seçim sonuçları doları kurtarmaz mı?
16 Ekim 2020 - 16:50 www.borsagundem.com

Standard Bank G-10 strateji başkanı Steve Barrow, ABD'de seçim sonuçlarına göre doların izleyebileceği seyri değerlendirdi

Gelecek ayın başında gerçekleştirilecek ABD başkanlık seçimleri civarı ve sonrasındaki volatilite sadece hisse senedi piyasası yatırımcılarını ilgilendirmiyor.

Marketwatch haberine göre, seçim gecesi açık olmayan sonuç ve hatta tartışmalı bir sonuç da analistleri tedirgin ediyor. Demokrat aday Joe Biden'ın ya da Başkan Donald Trump'ın herhangi birinin seçim zaferinin ardından doların nihai yönü, Standard Bank'ın döviz gözlemcisine göre, muhtemelen aşağı olacak.

Standard Bank G-10 strateji başkanı Steve Barrow, hazırladığı notta, "Bizim görüşümüze göre, Biden muhtemelen kazanacak ve yatırımcılar, hem seçim sonuçlarından hemen sonra ve hem de uzun vadede, daha zayıf bir dolar için pozisyon almalı" dedi.

Barrow, "Ancak Trump'ın sürpriz yapması durumunda dolar ilkin, kısmen Başkan'ın vergi indirimi gündemi ve kısmen ilk görev döneminde uyguladığı 'mücadeleci uluslararası politika'nın devam edeceği korkusuyla gelebilecek güvenli liman alımlarından dolayı muhtemelen yükselecek" değerlendirmesinde buludu.

Barrow, bu senaryoda dahi, doların gücünün muhtemelen devam etmeyeceğini ve ABD para biriminin Trump'ın başkanlığında muhtemelen daha da zayıflayacağını kaydetti. Analize göre dolar her iki durumda da aşağı yönde hareket edecek.

Barrow, Kovid-19 pandemisinin, "Beyaz Saray'ın anahtarlarının kimde olacağının önemini aşan" bir ulusal ve küresel acil durum yaratmasının bu duruma sebep olacağını kaydetti.

Barrow, krizin mirasının içeriden finanse edilmeyecek büyük bir bütçe açığı olacağını ve bu nedenle, ABD faizlerinin diğer gelişmiş ülke faizlerine karşı avantajının büyük kısmını yitirdiği bir dönemde büyük çaplı sermaye akışlarına ihtiyaç duyulacağını, hisse senetlerinin ise diğer ülkelerdeki piyasalar ile karşılaştırıldığında çok yüksek seviyelerde olduğunu belirtti.

Dolar bu yılın büyük kısmında baskı altındaydı ve endeks sene başından bu yana yüzde 2.7 geriledi.

Mobius'tan ABD'de seçim sonrası dramatik düşüş öngörüsü

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Şahin kus16 Ekim 2020 21:34

    Dünyada milyarlarca karşılıksız dolar dolaşıyor,ama Amerikan devletine güven olduğu için dolar hala değerli ,geçerli para

  • EKRİST16 Ekim 2020 20:11

    neyi kurtaracak bilerek doların değerini düşürmek için virüsü bahane edip trilyonlarca dolar bastılar.bir şey çok ise değeri .b/ yoktur.