E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemABD PYD konusunda '3 maymun'u oynuyor---

ABD PYD konusunda '3 maymun'u oynuyor

ABD PYD konusunda '3 maymun'u oynuyor
12 Şubat 2016 - 02:03 www.borsagundem.com

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Toner'e basın toplantısında Rusya'da açılan PYD ofisindeki Öcalan posteri soruldu. Cevap: Ben bu haberi görmedim

ABD yönetimi, Türkiye'den gelen tüm itiraz ve tepkilere rağmen PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD'yi terör örgütü olarak görmemekte ısrarcı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, dünkü basın toplantısında kendisine yöneltilen "Başkan Yardımcısı Joe Biden'in Türkiye ziyareti sırasında Türk yetkililerce, PYD-PKK bağlantısını gösteren belgelerin verilmesi"yle ilgili soruya "Bu konuda bilgim yok" yanıtını vermişti. Toner'e bugünkü basın toplantısının ardından da Rusya'da açılan PYD ofisindeki Öcalan posteri soruldu. Yanıt yine aynıydı: Görmedim.  

ABD Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Mark Toner, Rusya’nın Suriye’de yaptığı operasyonların bu ülkeyi daha beter bir hale getirdiğini ve siyasal çözüm arayışlarını daha da zora soktuğunu söyledi.

Toner, günlük basın toplantısında, Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev’in Alman basınına verdiği röportajda Suriye’de herhangi bir kara operasyonunun bir dünya savaşına dönüşebileceği yönündeki yorumları değerlendirdi. Toner, “Rusya’nın Esed rejimine destek vermesi ve Halep’i kuşatma altına alması, durumu daha da beter bir hale getirdi ve siyasal çözüm arayışlarını zora soktu” ifadelerini kullandı.

“Masamızda sadece A planı var” 

Suriye'de yaşanan insani krizin çözümü için önce diplomatik çözüm yolları aradıklarını fakat farklı seçenekleri de göz önünde bulundurduklarını bildiren Toner, diğer planlar hakkında detay vermekten kaçınarak, “Plan B veya seçenek B’den bahsedebiliriz. Bizim şu anda masamızda A planı var. Şu anda Münih’te bu gerçekleşiyor” dedi.

“PYD resmen muhalifler içerisinde yer almıyorlar”

PYD’nin ABD gözünde nasıl bir kategoride olduğunu da değerlendiren Toner, “PYD’yi Suriye’de DAEŞ’e karşı mücadele eden, Suriyeli Araplar, Türkmenler gibi gruplardan biri olarak görüyoruz” diye konuştu.

Toner, PYD’nin direkt olarak Esed rejimini hedef almadığını fakat DAEŞ’e karşı etkili bir grup olduklarını anlatarak “Resmen muhalifler içerisinde yer almıyorlar” dedi.

Bunun üzerine, “Türkiye’nin rejim ve muhalifler arasındaki barış görüşmelerinde PYD’yi muhalif saflarında istememesi normal değil mi?” şeklinde yöneltilen bir soru üzerine ise Toner, “Suriye’de farklı gruplar ve farklı çıkarlar üzerine kurulmuş karışık durumu ele aldığımız zaman, PYD’yi hesaba katmak gerekir. Fakat Cenevre’deki görüşmelere dahil edilmemişti” yorumunu yaptı.

TONER, PYD'NİN MUHALİFLERE SALDIRISINI HAFİFE ALDI

PYD’nin sadece DAEŞ’e karşı savaşmadığı, muhaliflere karşı savaştığı yönündeki haberlere de değinen Toner, “Hangi grubun hangi gruba karşı savaştığına dair çok fazla haber görüyoruz. Aslında muhaliflerin peşinden gittiklerini zannetmiyorum. Onların sadece DAEŞ’e yoğunlaşmasını istiyoruz. Muhaliflerle karşı karşı geldikleri zaman endişelerimizi dile getirdik” dedi.

“Türkiye’nin göstermiş olduğu inanılmaz cömertliğin farkındayız”

Toner, dün yapılan basın toplantısında, Suriye’de Rusya’nın ve rejimin saldırılarından dolayı Halep’i terk etmek zorunda kalarak Türkiye sınırına doğru yönelen Suriyeliler için Türkiye’nin misafirperverliğine devam etmesi yönündeki sözlerini bir soru üzerine tekrar değerlendirdi.

ABD’nin Ürdün, Lübnan ve Türkiye’deki Suriyeliler için yardımlarda bulunduğunu belirten Toner, “Türkiye’nin göstermiş olduğu inanılmaz cömertliğin ve misafirperverliğin çok iyi farkındayız. Biz de bunun için Türklere ekonomik destek verdik ve vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.


Rusya'da açılan PYD ofisinin duvarları, ABD'nin de terör örgütü olarak tanıdığı PKK'nın kurucusu Öcalan'ın posterleri ve Türkiye'yi bölünmüş gösteren haritayla donatılmış durumda. Ancak ABD'li sözcü Toner bunlardan habersizmiş!PYD'NİN RUSYA'DA OFİS AÇTIĞINI BİLMİYORMUŞ

“Rusya'nın başkenti Moskova'da PYD'nin bir ofis açması ve duvarlarında ABD’nin de terörist olarak kabul ettiği Abdullah Öcalan’ın fotoğraflarının bulunması, PKK ile PYD arasında bir bağ olduğunu göstermez mi?" sorusuna ise Toner, “Ben bu haberleri görmedim” cevabını verdi.

Toner ayrıca, Washington’da bazı temaslarda bulunan HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir ve Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy’un, ABD Dışişleri Bakanlığında Avrupa ve Avrupa-Asya İlişkileri ve Demokrasi bürosundan yetkililerle bir görüşme yaptığını söyledi.

ANKARA'NIN VERDİĞİ BELGELERDEN DE HABERSİZ

Mark Toner dünkü basın toplantısında kendisine yöneltilen "Türk yetkililerin, Amerikalı yetkililere PKK ve PYD arasındaki ilişkiye dair belgeler gösterdiğine ilişkin" soru üzerine “Ben şahsen görmedim. Eğer Ankara’daki diplomatlarımızla paylaşmışlarsa bilmiyorum. Türkiye ile sürekli irtibat halindeyiz. Herhangi bir yeni bilgiyi memnuniyetle karşılarız” ifadesini kullanmıştı.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)