E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiABD en uzun krizle karşı karşıya---

ABD en uzun krizle karşı karşıya

ABD en uzun krizle karşı karşıya
07 Ağustos 2020 - 17:07 www.borsagundem.com

Danimarka’da yayın yapan Berlingske gazetesi, her zaman hızlı toparlanan ABD ekonomisinin tarihin en uzun süreli kriziyle karşı karşıya olduğunu yazdı

Danimarka’da yayın yapan Berlingske gazetesi köşe yazarı Ulric Harald Bee, ABD’nin her zaman hızlı toparlanan ekonomisinin korona virüsün vurduğu büyük darbe nedeniyle tarihin en uzun süreli kriziyle karşı karşıya olduğunu belirtti.  

Bee, yeni tip korona virüsün (Kovid-19) ağır darbe indirdiği ABD ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde savaş sonrası dönemdeki en büyük durgunluğu yaşadığını ve GSYİH’nın 2019’un aynı dönemine göre yüzde 32.9 düştüğüne dikkat çekti.  

Bee’ye göre, ekonomik aktivitedeki düşüş ve 1930'lardan bu yana görülen en yüksek işsizlik oranı vergi gelirlerini aşağı çekti ve devlet harcamaları arttı. Bunun yanı sıra, tüketim azaldı, iş ve konut yatırımı düştü ve işsizlik yardımları için yeni başvuruların sayısı yeniden artmaya başladı.

Mart ayında, yetkililerin ekonomiyi desteklemek için iki trilyon dolar kanalize ettiğini ve mayıs ayında üç trilyon dolar daha ayırdığını hatırlatan Bee, temmuz ayında bir trilyon doların daha tahsis edilmesinin görüşülmeye başladığını kaydetti.

Bee, ABD ekonomisinin her zaman hızlı bir iyileşme kabiliyetine sahip olduğunu, ancak bu sefer iyileşmeden ziyade, muhtemelen korona virüsün ortaya çıkardığı uçurumdan daha da derine düşmek zorunda kalacaklarına vurgu yaptı. 

ABD'de tarım dışı istihdam beklentileri aştı

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Asker08 Ağustos 2020 00:25

    Haftaya amerikada günlük yüzde 10 düşüşler başlarsa şaşırmayın. Borsamız önce düştü mallar dağıtıldı.

  • Dünya 07 Ağustos 2020 18:29

    Bencede ABD piyasaları nin daha kötüye gitme ihtimali var. Pandemi süreci iyi yonetilemiyor gibi görünüyor, Ayrica sanayi imalat verileri fazla iyi değil, GSYH kişi başı neredeyse %30 civarında geçende düştü demişlerdi ki bu oran ciddi ve büyük bir oran oluyor, bence hala kritik durumu koruyor. Iyiye de gidebilir kötüye de gidebilir ABD piyasası. Iki yöne de müsait. Yabancı bizim piyasa ile uğraşırken kendi piyasalarına hiç bakmıyor galiba. Kendi piyasalarını düzeltmek için daha fazla çaba göstermeleri gerekiyor

  • ahmet07 Ağustos 2020 17:33

     :D  :D  :D  (6)  (6)  (6)