E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemABD Dışişleri, BAE'ye 50 adet F-35 satışını onayladı---

ABD Dışişleri, BAE'ye 50 adet F-35 satışını onayladı

ABD Dışişleri, BAE'ye 50 adet F-35 satışını onayladı
10 Kasım 2020 - 22:00 www.borsagundem.com

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, F-35 uçakları, MQ-9B tipi insansız hava aracı ve havadan havaya, havadan karaya füze mühimmatının BAE'ye satışına onay verdiğini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, toplam 23.37 milyar dolar değerinde F-35 uçakları, MQ-9B tipi silahlı insansız hava aracı ve havadan havaya, havadan karaya füze mühimmatının Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) satışına onay verdiğini açıkladı.

Pompeo, yaptığı yazılı açıklamada "Bugün Kongre'ye, BAE'ye 10.4 milyar dolar değerinde 50 adet F-35A Lightening II uçağı, 2.97 milyar dolara 18 adete kadar MQ-9B insansız hava araçları ve 10 milyar dolar değerinde havadan havaya, havadan karaya füze mühimmatı satışına onay verme niyetimizi bildirmeleri konusunda Bakanlığa talimat verdim" ifadelerini kullandı.

BAE'nin İsrail ile normalleşme anlaşması imzalamasının bölgedeki stratejik dengeleri değiştirecek tarihi bir fırsat olduğuna işaret eden Pompeo, başta İran olmak üzere, ABD'nin hasımlarının söz konusu normalleşme sürecini durdurmaya çalışacağını iddia etti.

'Bu satış BAE'yi ABD ortakları ile ortak çalışır bir noktaya getirecektir'

Pompeo, "Bu teklif edilen satış BAE'yi çok daha kabiliyetli kılacak ve İsrail'in niteliksel üstünlüğü vaadiyle tamamen tutarlı bir şekilde BAE'yi ABD ortakları ile ortak çalışır bir noktaya getirecektir" değerlendirmesinde bulundu.

Pompeo açıklamasında, bugün onay verilen satışı, 1979'da İsrail ile Mısır arasında kalıcı bir barış için imzalanan Camp David Anlaşması'ndan sonra ABD'nin Mısır ile kurduğu askeri iş birliğine benzetmesi dikkati çekti.

ABD Kongresi'ne BAE’ye F-35 satışını engellemek için tasarı sunuldu

İsrail ile BAE arasında vize kaldırılıyor

ABD ve BAE kapsamlı işbirliği başlatıyor

ABD'den BAE ve İsrail ile enerji stratejisi anlaşması

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Türkoğlutürlk11 Kasım 2020 08:46

  ABD yi müttefik gören takunyalılar aslında ABD tarafından yetiştirilmiş tiplerdir.baksana hepsinin diploması ABD den

 • Bülent 11 Kasım 2020 07:20

  Trump giderken yaptı yapacağını Türkiye düşmanlarına İsrail sevicilerine silah satarak onlara diyetini ödemiş oldu

 • Yorum11 Kasım 2020 00:46

  Abd ile müttefiklikmiş bitmiştir herkes alıyor ama Bi natonun güney kanadı alamıyor ama yedek perça tedariği bizden yapılıyor ema emin olun Türkiye istesin iki seneye bundan daha iyisini yapar Bi kere bu uçak çok yavaş radara görünmemesi şart yoksa çok çabuk av olur yani herhangi bir uçakta 500 km 600 km radar görüntüsü alabilsin ve üstündeki mühimmatlar mesafe olarak bu radar mesafesinin ikikatı olsun ve füzelerin hızı uçağın hızının iki katı olsun işi biter veya yerdeki radarlar çok güçlü olsun sihalarla bile vurursunuz bu uçağı

 • X10 Kasım 2020 23:13

  Tc nin siparisleri gitti...102 ucak siparisi vermistik...

 • Kamil10 Kasım 2020 23:04

  Trump , gider ayak  yapacağını yaptı. Parasını verdiğimiz,  yedek parça desteği yaptığımız uçakları bize vermedi :(  :(