E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemABD: DEAŞ liderlerinden Bilal el Sudani öldürüldü---

ABD: DEAŞ liderlerinden Bilal el Sudani öldürüldü

ABD: DEAŞ liderlerinden Bilal el Sudani öldürüldü
27 Ocak 2023 - 00:52 www.borsagundem.com

ABD, Somali'de düzenlenen operasyonda terör örgütü DEAŞ'ın üst düzey isimlerinden Bilal el-Sudani ile 10 örgüt üyesinin öldürüldüğünü duyurdu.

İsimlerinin açıklanmasını istemeyen iki üst düzey ABD'li yetkili, yaptıkları çevrim içi toplantıda, Sudani'yi ele geçirmek için dün gece Somali'nin kuzeyindeki "dağlık bir mağara kompleksine" düzenlenen baskınla ilgili basın mensuplarını bilgilendirdi.

Sudani'nin, ABD ordusunun "dağlık bir mağara kompleksinde" gerçekleştirdiği operasyon sırasında çıkan çatışmalar sırasında öldürüldüğünü kaydeden yetkililer, operasyon neticesinde sivil ya da askeri bir ölüm olmadığını, yalnızca bir ABD askerinin, askeri operasyon köpeği tarafından yaralandığını açıkladı.

Operasyon Biden'ın onayı ile gerçekleşti

Söz konusu baskının planlanmasının aylarca sürdüğünü belirten yetkililer, ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) geçen hafta bilgilendirdiği ABD Başkanı Joe Biden'ın da bu hafta başında operasyona onay verdiğini aktardı.

Yetkililer, Sudani'nin "dağlık bir mağara kompleksinden" terör örgütü DEAŞ'ın Afrika kıtası ve Afganistan başta olmak üzere dünya çapındaki operasyonel faaliyetlerine finansal ve lojistik destek sağladığını belirtti. Yetkililer, Sudani'nin DEAŞ'a katılmadan önce de "uzun bir terör geçmişi" olduğuna dikkati çekti.

ABD Hazine Bakanlığının yaptırım listesine 2012'de giren Sudani'nin yabancı savaşçıların terör örgütü eş-Şebab'ın eğitim kamplarına katılımını organize ettiğini ve bu örgüte finansman kaynağı sağlamak için çalıştığı da ifade edildi.

Yetkililer, Somali hükûmeti dahil, terörle mücadele konusunda ABD'nin diğer önemli müttefiklerini de operasyonla ilgili bilgilendirdiklerini kaydetti.

ABD, Wagner'i 'önemli bir ulusötesi suç örgütü' olarak tanımlandı

 

ABD ve Alman tanklarına Rusya'dan ilk tepki

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Mucise Reis : )27 Ocak 2023 08:05

    Kendileri ile uzlaşmadı bir lider gelene kadar ABd aynını yapacaktır. Eğer içeriden birini satın alır ise başa geçiremese bile 2 ye böldürüp kendi tarafını oluşturup birbirin ekırdıracaktır... Irak da kaç milyon asker Saddamı korumak için sahaya çıktı ? orduyu bile satın aldılar çünku ... Hemde saddamın altınları ile bedeli ödendi... Bu işler böyle....Rusya peki =? çeçenistan da naısl stratejı izledi ? başa rus ayakkabı yalayacısı geçti. Ve putinin peşinden koşan bir çeçen lider atandı..Ama öncesinde yılalrca ruslara karşı bağımsızlık için direndiler...